Стратегія розвитку закладу освіти
СТРАТЕГІЯ РОЗВИТКУ
комунального закладу освіти
«Середня загальноосвітня школа № 25»
Дніпровської міської ради
ВСТУП
Стратегія розвитку освітнього закладу визначає мету, зміст, завдання та проблеми закладу, конкретизує перелік основних напрямів і заходів реалізації стратегічних завдань. Основним стратегічним баченням розвитку є створення та функціонування закладу, у якому не тільки здобувається освіта та формується освітній компонент, а й створюються умови, за яких кожна дитина може реалізувати себе як особистість, може почувати себе вільно, безпечно та реалізувати свої індивідуальні здібності. Стратегія спрямована на виконання Конституції України; Законів України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту», Національної доктрини розвитку освіти, Концепції національного виховання, освітнього напрямку Державної програми «Освіта України ХХІ століття», Концепції «Нова українська школа», інших законодавчих та підзаконних актів законодавства у сфері освіти і науки, рішень (розпоряджень) засновника або уповноваженого ним органу, власних установчих документів та для реалізації забезпечення особистісного розвитку суб’єктів освітнього процесу, модернізації змісту, методів, форм навчання і виховання, системи контролю й оцінювання, прийняття управлінських рішень.
Пріоритетними напрямами розвитку освіти є формування сучасних освітніх компетенцій та формування високого рівня інформаційної культури кожного члена суспільства, якісної підготовки підростаючого покоління до життя в основі якого закладена повна академічна свобода.
Стратегія розвитку закладу освіти визначає основні шляхи, скеровує педагогів до реалізації ціннісних пріоритетів особистості, задоволення освітніх потреб здобувачів освіти, створення освітнього середовища, у якому б реалізувалася сучасна модель випускника, особистості, готової до життя з самореалізацією компетенцій, наданих під час здобуття освіти.
Стратегія розвитку закладу спрямована в площину цінностей особистісного розвитку, варіативності й відкритості освітньої системи закладу, зумовлює модернізацію чинників, які впливають на якість освітнього процесу, змісту освіти, форм і методів навчання й виховання, внутрішнього та зовнішнього моніторингів якості знань здобувачів освіти та якості надання педагогами освітніх послуг.
Основні шляхи розвитку направлені на реалізацію концепції "Нової української школи", складовими якої є:
- новий зміст освіти, заснований на формуванні компетентностей, необхідних для успішної самореалізації в суспільстві;
- педагогіка, що ґрунтується на партнерстві між учнем, учителем та батьками;
- умотивований учитель, який має свободу творчості й розвивається професійно;
- орієнтація на потреби учня в освітньому процесі, дитиноцентризм;
- наскрізний процес виховання, який формує цінності;
- нова структура школи, яка дозволяє добре засвоїти новий зміст і набути компетентності для життя;
- децентралізація та ефективне управління, що надасть школі реальну автономію;
- сучасне освітнє середовище.
Місія закладу освіти – стати школою для дитини, школою здоров’я, школою успіху, школою соціалізації особистості, школою комфорту, громадсько-активним освітнім закладом, школою впевненості у завтрашньому дні, школою гідного українця і освіченого європейця, що допоможе учням різнобічно виявити, оптимально розвинути і максимально реалізувати свій людський особистісний потенціал готових до ефективної праці в конкурентному середовищі.
Візія – сучасний заклад освіти, який надає якісні освітні послуги, забезпечує високу якість освіти і конкурентоспроможність усіх здобувачів.
Цінності - гідність, рівність, справедливість, толерантність, культурне різноманіття, турбота, чесність, довіра, верховенство права, нетерпимість до корупції, патріотизм, соціальна відповідальність, лідерство та самореалізація, свобода, повага до рідної мови, демократія, партнерство, дружба.
Принципи - людиноцентризм; забезпечення якості освіти та якості освітньої діяльності; забезпечення рівного доступу до освіти без дискримінації за будь-якими ознаками; розвиток інклюзивного освітнього середовища; науковий характер освіти; різноманітність освіти; прозорість і публічність прийняття та виконання управлінських рішень; відповідальність і підзвітність закладу освіти перед суспільством; нерозривний зв’язок із світовою та національною історією, культурою, національними традиціями; академічна доброчесність; академічна свобода; фінансова, академічна, кадрова та організаційна автономія закладу освіти у межах, визначених законом; гуманізм; демократизм; єдність навчання, виховання та розвитку; виховання патріотизму, поваги до культурних цінностей Українського народу, його історико-культурного надбання і традицій; формування усвідомленої потреби в дотриманні Конституції та законів України.
Мета розвитку – впровадити в школі внутрішню систему забезпечення якості освіти, спрямовану на вдосконалення всіх напрямків діяльності закладу, які гарантують всебічний розвиток, високу якість навчання, запити профільного навчання особистості й потреби держави, забезпечення ефективного управління розвитком закладу загальної середньої освіти.
Стратегія ґрунтується на гуманістичній, особистісно орієнтованій парадигмі освіти. Термін реалізації Стратегії становить 6 років. Концепція містить загальні положення, ідею, мету, стратегії, основні цілі та завдання, пріоритети, розкриває зміст та особливості організації освітнього процесу.
Інформаційна довідка про школу
Комунальний заклад освіти «Середня загальноосвітня школа № 25» Дніпровської міської ради заснований у 1983 році. Адреса закладу: 49007, м. Дніпро, вул. Бориса Кротова, 19.
Загальна характеристика закладу освіти:
- загальна площа всіх приміщень– 6336 м² ,
- ліцензійний обсяг – 660 учня,
- кількість навчальних кабінетів - 27,
- шкільні майстерні – 4 (столярка, слюсарна, обслуговуючої праці, електромайстерня);
- спортивна зала – 2,
- спортивний майданчик – 1,
- бібліотека з художньо-методичним фондом і фондом підручників – 1,
- їдальня на 170 чоловік – 1,
- методичний кабінет – 1,
- медичний кабінет – 1,
- кімната учнівського парламенту – 1.
Мова навчання – українська. Вивчення іноземних мов – англійська, німецька.
Освітній заклад на 100 % укомплектований педагогічними працівниками. Освітній процес здійснюють 38 педагогічних працівників. Серед них мають:
- кваліфікаційну категорію «спеціаліст вищої кваліфікаційної категорії» - 24;
- кваліфікаційну категорію «спеціаліст І категорії» - 1;
- кваліфікаційну категорію «спеціаліст ІІ категорії» - 2;
- кваліфікаційну категорію «спеціаліст» - 11.
Мають педагогічні звання:
- «Відмінник освіти України» – 3;
- «учитель-методист» - 12;
- «старший учитель» – 10.
За педагогічним стажем роботи:
- до 3-х років – 6 педпрацівників,
- від 3-х до 10 років – 2 педпрацівника;
- 10-20 років – 5 педпрацівників;
- більше 20 років – 25 педпрацівників.
У школі створено систему професійного зростання вчителів. Учителі школи мають високий творчий потенціал, високий професіоналізм, .
Школа, забезпечує якісну освіту, створює для учнів можливість орієнтуватися в сучасному суспільстві, змінах на ринку праці, подальшому здобутті освіти, виховує свідомих патріотів своєї країни, висококультурних громадян.
В освітньому закладі забезпечено правове регулювання питань функціонування закладу в системі сучасної освіти, забезпечення організації різних форм навчання на основі нових державних стандартів загальної середньої освіти.
За останні роки в закладі здійснено низку заходів щодо реалізації ідей і положень Нової української школи, створення нового освітнього середовища, починаючи з початкової ланки, реформування освітнього процесу з акцентом на підвищення його якості, доступності та конкурентоспроможності.
Здійснюється процес модернізації змісту освітнього процесу, зокрема за рахунок використання нових підручників.
Оновлено змістову складову освітнього процесу за рахунок впровадження інноваційних технологій навчання. Заклад активно пролонгує застосування ІКТ, проектних, онлайн технологій навчання, освіти для сталого розвитку та критичного мислення.
Удосконалено систему мовної освіти, що забезпечує обов’язкове оволодіння державною мовою, можливість опановувати рідну та іноземні мови. Вивчення іноземної мови здійснюється з першого класу.
З метою більш ефективного використання матеріально-технічних, кадрових, фінансових, управлінських ресурсів для забезпечення доступності та якості освіти здійснюється модернізація мережі закладу.
Відбулися значні зрушення в інформаційному забезпеченні шкільної освіти, здійснюється висвітлення і обмін інформацією учасників освітнього процесу через мережу Інтернет, створено сайт закладу, де розміщений і постійно формуються та оновлюється інформаційний ресурс.
Здійснюється процес якісного поліпшення освіти, зокрема підвищення кваліфікації педагогічних кадрів за рахунок розширення форм підвищення кваліфікації на вибір педагогічних працівників.
Актуальним є удосконалення роботи в закладі соціально-психологічної служби, розширення можливості впливу учнів, сімей на навчально-виховний процес, здійснення соціального патронажу дітей з особливими потребами, забезпечення корекції їх навчання під час здійснення інклюзивної освіти.
І. Основні показники діяльності закладу за напрямами
1. Освітнє середовище закладу освіти
- Забезпечення здорових, безпечних і комфортних умов навчання та праці.
Середовище школи — це місце, де зустрічаються і взаємодіють не лише учні та вчителі, а й батьки, мешканці району, гості школи, відбуваються не лише уроки, цікаві зустрічі, свята та концерти, але й лекції, семінари, тренінги тощо.
В закладі забезпечуються комфортні умови для реалізації освітнього процесу.
Територія закладу освіти озеленена, безпечна. Охорону закладу здійснює товариство з обмеженою відповідальністю відповідно до договору з департаментом гуманітарної політики Дніпровської міської ради. Є футбольне поле, ігрові та спортивні майданчики.
В приміщеннях закладу забезпечується комфортний повітряно-тепловий режим, належне освітлення, дотримання питного режиму, належне прибирання всіх приміщень.
Забезпечується раціональне використання приміщень, комплектується мережа класів.
Для реалізації освітньої програми достатньо навчальних кабінетів, обладнаний кабінет інформатики, в якому є 15 сучасних комп’ютерів, є чотири майстерні (столярна, слюсарна, обслуговуючої праці та електромайстерня), в яких проводяться уроки трудового навчання та технологій. Навчальні кабінети в більшості забезпечені сучасними та зручними меблями.
Школа має ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики. Для цього обладнаний медичний та маніпуляційний кабінети, в якому працює медична сестра.
Для здобувачів освіти та працівників закладу проводяться інструктажі з техніки безпеки та охорони праці.
Учасники освітнього процесу в більшості дотримуються вимог щодо охорони праці, безпеки життєдіяльності, правил поведінки.
Організація харчування дітей закладу відбувається згідно вимог чинного законодавства в приміщенні їдальні на 170 місць, сприяє формуванню культури здорового харчування у здобувачів освіти.
Для покращення освітнього процесу у школі проведений Інтернет, є Wi‑Fi, що задовольняє потреби учасників освітнього процесу. Розроблені інструменти контролю безпечного користування мережею Інтернет, правила безпечного користування для всіх учасників освітнього процесу.
В освітньому закладі є простора учительська, в якій проводяться педагогічні ради, наради і в якій педагогічні працівники можуть працювати.
Проблеми реалізації:
- недостатньо місця для відпочинку учасників освітнього процесу;
- приміщення початкової школи не відокремлені від приміщення основної школи;
- в учительській відсутня комп’ютерна техніка, меблі та обладнання для відпочинку педагогічних працівників;
- кабінети фізики та хімії потребують переоснащення;
- відсутні інтерактивні дошки;
- не всі навчальні кабінети початкової школи обладнані ростовими одномісними партами та стільцями;
- є поодинокі випадки незадоволення рівнем харчування з боку батьків;
- недостатня система роботи з адаптації та інтеграції здобувачів освіти
- Формування інклюзивного, розвивального та мотивуючого до навчання освітнього простору.
В освітньому закладі забезпечується рівний доступу до освіти без дискримінації за будь-якими ознаками, у тому числі за ознакою інвалідності. Організовується педагогічний патронаж за зверненнями батьків та висновками ЛКК. Учнів, які потребують інклюзивного навчання, в школі немає.
Створюється позитивний мікроклімат для активного міжособистісного спілкування дітей з особливими освітніми потребами з іншими учнями.
Для педагогічних працівників проводяться семінари, є команда психолого-педагогічного супроводу.
Створена відкрита, прозора і зрозуміла для здобувачів освіти система оцінювання їх навчальних досягнень.
Команда працівників школи психолого-педагогічного супроводу надає консультативну допомогу сім’ям, які виховують дітей з особливими освітніми потребами, дітей з інвалідністю, з питань покращення мотивації учнів до навчання тощо.
У закладі освіти забезпечено вільний доступ лише до І-го поверху приміщення школи. Територія школи для перебування дітей з ООП пристосована.
Проблеми реалізації:
- відсутня архітектурна доступність до приміщень початкової та старшої школи вище І поверху та в приміщення шкільних майстерень;
- відсутня можливість пересування між поверхами дітям з порушенням опорно-рухового апарату;
- відсутні санвузли для дітей з порушеннями ОПА;
- не налагоджена система роботи щодо формування ключових компетентностей та наскрізних умінь здобувачів освіти;
- правила поведінки учнів потребують перегляду та удосконаленню.
1.3. Створення освітнього середовища, вільного від будь-яких форм насильства та дискримінації
В закладі освіти проводиться робота з координації зусилля педагогічної, батьківської громадськості для попередження булінгу, протиправних дій та вчинків серед учасників освітнього процесу.
Шкільна психологічна служба приділяє увагу соціально-психолого-педагогічній допомозі школярам та їхнім батькам, захисту прав та інтересів неповнолітніх.
В освітньому закладі виданий наказ «Про запобігання булінгу в закладі освіти» та розроблений план заходів із запобігання та протидії булінгу. Заходи в більшості виконано.
Проводиться робота щодо сприяння розвитку особистості дитини, формуванню її інтелектуального та морального потенціалу.
Адміністрація закладі реагує на звернення здобувачів освіти та їх батьків пор випадки булінгу.
Розроблені правила поведінки в школі. Учасники освітнього процесу ознайомлені з ними та в більшості виконують.
Адміністрація закладу щомісяця здійснює аналіз причин відсутності здобувачів освіти, вживає відповідні заходи.
В школі працює психолог, який за потреби надає психолого-педагогічну підтримку учасникам освітнього процесу.
Проблеми реалізації:
- певна частина здобувачів освіти та їх батьків або осіб, які їх замінюють, не розуміють муть поняття «булінг»;
- є поодинокі звернення батьків та здобувачів освіти щодо випадків булінгу;
- не достатньо скоординовані зусилля педагогічної, батьківської громадськості для попередження булінгу, протиправних дій та вчинків серед здобувачів освіти;
- є випадки упередженого ставлення вчителів до здобувачів освіти;
- частина батьків вважає реагування на випадки булінгу з боку адміністрації школи формальним;
- недостатньо організована профілактична робота на основі вивчення причин і умов, які сприяють скоєнню здобувачами освіти правопорушень;
- освітній заклад недостатньо співпрацює з працівниками правоохоронних органів з питань запобігання та протидії булінгу.
2. Система оцінювання здобувачів освіти
2.1. Наявність системи оцінювання результатів навчання учнів, яка забезпечує справедливе неупереджене об’єктивне та доброчесне оцінювання.
В освітньому закладі запроваджується відкрита, прозора і зрозуміла для здобувачів освіти система оцінювання їх навчальних досягнень.
Здобувачі освіти та педагогічні працівники знають критерії оцінювання навчальних досягнень учнів, правила та процедуру оцінювання.
У закладі освіти оприлюднені критерії оцінювання навчальних досягнень учнів з предметів і курсів робочого навчального плану, розроблені відповідно до нормативних документів, освітньої програми закладу освіти та на основі компетентнісного підходу
Під час викладання більшості предметів впроваджується диференційоване навчання, освітнього процесу здійснюється з урахуванням індивідуальних можливостей, інтересів, здібностей учнів.
Проблеми реалізації:
- недостатня робота освітнього закладу зі спрямовування системи оцінювання на формування у здобувачів освіти відповідальності за результати свого навчання, здатності до самооцінювання;
- є певна кількість здобувачів освіти , батьків, які вважають оцінювання несправедливим, необ’єктивним;
- оцінювання не завжди спрямоване не реалізацію компетентнісного підходу;
- не достатньо аналізуються результати та динаміка навчальних досягнень учнів, на основі яких готують аналітичні документи та приймають рішення про підвищення якості освітнього процесу, мотивації навчальної діяльності учнів.
2.2. Систематичне внутрішнього моніторингу.
Адміністрацією школи передбачено річним планом моніторингові дослідження якості знань здобувачів освіти. У вересні, грудні та травні проводиться внутрішній моніторинг, який передбачає системне відстеження та корегування результатів навчання здобувачів освіти.
Класними керівниками ведеться моніторинг досягнень учнів класу з подальшим ознайомлення батьків учня.
Педагогічними працівниками відстежується особистий поступ кожного учня, що формує позитивну самооцінку, відзначають досягнення, підтримують бажання навчатися, запобігають побоюванням помилятися.
Учителі початкової школи з цією метою формують портфоліо учнів.
Питання моніторингу навчальних досягнень учнів виноситься на засідання педагогічної ради, нарад при директорові
Проблеми реалізації:
- відсутня система формувального оцінювання;
- не завжди вчителі проводять глибокий аналіз результатів моніторингових досліджень.
2.3. Спрямованість системи оцінювання на формування в учнів відповідальності за результати свого навчання, здатності до самооцінювання.
Педагогічними працівниками у співпраці з більшістю батьків здобувачів освіти формується відповідальне ставлення учнів до результатів своєї роботи.
На уроках педагогічними працівниками використовуються прийоми самооцінювання та взаємооцінювання навчальної діяльності здобувачів освіти, що формує відповідальне ставлення до освітнього процесу.
Вивчаються пропозиції щодо впровадження у закладі освіти електронного журналу та електронного щоденника.
Під час канікул педагогічні працівники проводять консультування учнів, які мають проблеми в навчанні. Ведеться робота з обдарованими дітьми з метою якісної підготовки до предметних олімпіад, конкурсів, змагань.
Проблеми реалізації:
- незначна частина педагогів застосовують систему оцінювання, спрямовану на реалізацію компетентнісного підходу;
- недостатня робота батьків щодо формування відповідального ставлення здобувачів освіти до результатів навчання;
- п’ята частина здобувачів освіти не відповідально ставляться до процесу навчання;
- на низькому рівні впроваджується система розвитку у здобувачів освіти відповідальності за результати навчання, здатності до самооцінювання.
3. Педагогічна діяльність
3.1. Ефективність планування педагогічними працівниками своєї діяльності, використання сучасних освітніх підходів до організації освітнього процесу з метою формування ключових компетентностей учнів.
У педагогічних працівників наявне календарно-тематичне планування. Вчителі розробляють календарне планування самостійно у відповідності до освітньої програми освітнього закладу, умов роботи закладу та профільності.
Переважна більшість учителів використовують зміст предмету для формування загальнолюдських цінностей
Близько половини педагогічних працівників створюють та використовують власні освітні ресурси, мають публікації професійної тематики та оприлюднені методичні розробки.
Більшість вчителів застосовують інформаційно-комунікативні технології
Проблеми реалізації:
- недостатньо розвинена система роботи педагогічних працівників щодо розробки вчителями індивідуальних освітніх траєкторій;
- вчителі не забезпечують індивідуальні освітні траєкторії для здобувачів освіти, які цього потребують.
3.2. Постійне підвищення професійного рівня і педагогічної майстерності педагогічних працівників.
Педагогічні працівники закладу освіти активно проходять курси підвищення кваліфікації при КЗВО «Дніпровська академія неперервної освіти» ДОР та мають змогу самостійно обирати суб’єкти підвищення кваліфікації.
Педагоги освітнього закладу беруть участь у роботі онлайн-курсів, вебінарів, майстер-класів тощо.
На засіданнях педагогічної ради закладу відбувається зарахування проходження підвищення кваліфікації педагогічних працівників.
В закладі освіти створені умови для професійного розвитку вчителів.
Проблеми реалізації:
- поодиноких випадках педагогічні працівники здійснюють інноваційну роботу;
- окремі педагоги ініціюють або реалізують освітні проєкти;
- потребує покращенню робота з поширення досвіду вчителями школи через друк у фахових та Інтернет-виданнях.
3.3. Налагодження співпраці з учнями, їх батьками, працівниками закладу освіти.
Працівники закладу освіти діє на засадах педагогіки партнерства.
З метою врахування думки представники колективу є членами атестаційної комісії, вносять свої пропозиції до складання освітньої програми.
Обмін думками між дирекцією та колективом здійснюється через засідання педагогічної ради, методичні об’єднання, майстер-класи, конференції, наради при директорові, консультування, засідання психолого-педагогічного семінару.
У школі організовано наставництво з молодими спеціалістами.
Здійснюється взаємовідвідування уроків та заходів між педагогами закладу.
Налагоджена конструктивна комунікація з батьками. Половина батьків є активними учасниками освітнього процесу. Їхня думка враховується при складанні освітньої програми, виборі класного керівник
Більшість батьків задоволені комунікацією з педпрацівниками
Проблеми реалізації:
- певна кількість батьків здобувачів освіти вважають, що їх думка не враховується в освітньому процесі;
- не всі педагогічні працівники формують партнерські взаємини з батьками, застосовують особистісно орієнтований підхід;
- недостатньо високим є відсоток батьків, які цікавляться життям школи, класу, є активними учасниками освітнього процесу;
- система взаємовідвідування уроків вимагає покращення.
3.4. Організація педагогічної діяльності та навчання учнів за засадах академічної доброчесності.
У закладі розроблено та діє Положення про академічну доброчесність учасників освітнього процесу.
Педагогічні працівники систематично інформують здобувачів освіти про дотримання правил академічної доброчесності.
Питання дотримання академічної доброчесності слухається на педагогічних радах.
Налагоджується співпраця зі здобувачами освіти, їх батьками, працівниками закладу освіти.
Організація педагогічної діяльності та навчання здобувачів освіти будується на засадах академічної доброчесності.
Проблеми реалізації:
- не всі учні та батьки розуміють сутність поняття академічної доброчесності та відповідальність за її порушення;
- певна частка здобувачів освіти не володіє інформацією щодо академічної доброчесності;
- потребує покращення робота із здобувачами освіти щодо дотримання правил академічної доброчесності.
4. Управлінські процеси закладу освіти
4.1. Наявність стратегії розвитку та системи планування діяльності закладу, моніторинг виконання поставлених цілей і завдань.
У закладі освіти учасники освітнього процесу залучаються до розробки стратегії розвитку, що враховує всі напрями діяльності, річного плану роботи.
В освітньому закладі розроблено та діє Положення про внутрішню систему забезпечення якості освітньої діяльності та якості освіти.
Керівник закладу планує розвиток матеріально-технічної бази, вживає заходів для створення належних умов діяльності закладу, вивчає стан матеріально-технічної бази, планує її розвиток, здійснює проектну діяльність, звертається до засновника з цього питання.
Проблеми реалізації:
- стратегія закладу освіти розроблена не повністю та не затверджена;
- діяльність педагогічної ради частково спрямовується на реалізацію річного плану та стратегії;
- річний план роботи не в повній мірі реалізує стратегію закладу;
- частково проведено самооцінювання якості освітньої діяльності;
- не всі учасники освітнього процесу залучаються до комплексного самооцінювання освітньої діяльності.
4.2. Формування відносин довіри, прозорості, дотримання етичних норм.
Більшість учасників освітнього процесу задоволені загальним психологічним кліматом закладу.
Керівництво закладу доступне для спілкування з учасниками освітнього процесу, вчасно розглядає звернення та вживає заходи реагування
Заклад освіти забезпечує змістовне наповнення та вчасне оновлення інформаційних ресурсів (шкільний сайт, інформаційні стенди, сторінки у соціальних мережах).
Проблеми реалізації:
- система контролю з боку адміністрації потребує осучаснення;
- є частка вчителів та батьків, які незадоволені психологічним кліматом, нездоровою конкуренцією в колективі;
- відсутня юридична підтримка педагогічних працівників;
- сайт закладу потребує оновлення.
4.3. Ефективність кадрової політики та забезпечення можливостей для професійного розвитку педагогічних працівників.
Штат педагогічних працівників освітнього закладу укомплектовано повністю кваліфікованими кадрами відповідно до штатного розпису та освітньої програми. Всі педагогічні працівники працюють за фахом.
У закладі освіти створені умови для підвищенні кваліфікації, позачергової атестації педагогічних працівників.
З метою підвищення якості освітньої діяльності адміністрація закладу освіти застосовує заходи морального заохочення до педагогічних працівників.
Проблеми реалізації:
- керівництво закладу не застосовує заходи матеріального заохочення;
4.4. Організація освітнього процесу на засадах людиноцентризму, прийняття управлінських рішень на основі конструктивної співпраці учасників освітнього процесу, взаємодії закладу освіти з місцевою громадою.
У закладі освіти створені умови для реалізації прав і обов’язків учасників освітнього процесу.
Переважна більшість учасників освітнього процесу вважають, що їхні права не порушуються.
Управлінські рішення приймаються, беручи до уваги пропозиції учасників освітнього процесу.
Керівництво закладу освіти створює умови для розвитку громадського самоврядування, сприяє виявленню громадської активності та ініціативи учасників освітнього процесу, їх участі в освітнього закладу.
Режим роботи закладу освіти та розклад занять сформовані відповідно до вікових особливостей здобувачів освіти та відповідають їх освітньої потребами.
У закладі освіти створюють умови для реалізації індивідуальних освітніх траєкторій здобувачів освіти.
В школі працює орган учнівського самоврядування, який залучається до планування організації, проведення шкільних заходів, здійснює зв’язок здобувачів освіти з педагогічним колективом та адміністрацією.
Проблеми реалізації:
- у закладі освіти індивідуальні освітні траєкторії не розроблені і не реалізуються;
- невелика частка учасників освітнього процесу вважають, що їх права порушуються та не враховуються пропозиції;
- розклад навчальних занять не завжди забезпечує рівномірне навчальне навантаження відповідно до вікових особливостей здобувачів освіти.
4.5. Формування та забезпечення реалізації політики академічної доброчесності.
В освітньому закладі розроблено та оприлюднено «Положення про академічну доброчесність учасників освітнього процесу».
Керівництво закладу освіти сприяє формуванню в учасників освітнього процесу негативного ставлення до корупції.
Питання протидії та негативних проявів корупції знаходиться на постійному контролі керівництва.
Заходи, які спрямовані на забезпечення академічної доброчесності включаються до планування.
Проблеми реалізації:
- не всі учасники освітнього процесу розуміють сутність поняття «академічна доброчесність» та необхідність виконання вимог Положення, яке діє в школі;
- система заходів щодо
ІІ. Місія, візія та цінності закладу
МІСІЯ:
Створення умов для забезпечення в закладі якісної, сучасної, індивідуально-орієнтованої системи освіти відповідно до вимог в суспільстві, запитів особистості й потреб держави; забезпечення ефективного управління розвитком закладу освіти.
ВІЗІЯ:
Заклад повинен стати простором психологічного комфорту всіх учасників освітнього процесу та їх соціального успіху, який мотивує: здобувачів освіти - до позитивних змін у навчанні; педагогічних працівників - до професійного росту, батьків – до активної свідомої співпраці.
ЦІННОСТІ:
- Співпраця учасників освітнього процесу на основі взаємоповаги, добровільності прийняття сторонами певних зобов’язань обов’язків виконання досягнутих домовленостей з урахуванням принципів доброчесності.
- Взаємодія з учнями, батьками, вчителями на принципах відкритості, чесності та рівноправного партнерства.
- Усвідомлення себе громадянином України, відчуття належності до українського народу, прийняття цінностей та традицій українського народу, прагнення знати українську мову, культуру та історію народу України, діяти на благо народу України.
- Здатність до нового мислення, здатність до переосмислення існуючих теорій, сталих істин, необхідність постійного розвитку протягом усього життя.
- Створення освітнього середовища, в якому наявні безпечні умови для розвивального, інклюзивного, мотивуючого навчання та праці, толерантна міжособистісна взаємодія (учні, вчителі, батьки).
- Дотримання усіма учасниками освітнього процесу норм фізичної, інформаційної, психологічної та соціальної безпеки.
- Дитина, батьки, культура, творчість.
- Основний принцип педагогічного процесу закладу – цілеспрямована взаємодія дорослих і дітей, що виступає джерелом розвитку й задоволення вищих потреб дитини, умовою її можливої реалізації, навчальним середовищем, у якому індивід самостверджується й самореалізується.
ІІІ. Стратегічні, операційні цілі за напрямками діяльності закладу
СТРАТЕГІЧНІ ЦІЛІ:
- Формування безпечного, комфортного, розвивального, мотивуючого до навчання освітнього середовищ.
- Створення комфортних і безпечних умов навчання учнів та праці педагогів, освітнього середовища вільного від будь-яких форм насильства та дискримінації, інклюзивного, розвивального та мотивуючого до навчання освітнього простору через запровадження педагогіки партнерства.
- Наявність відкритої, прозорої і зрозумілої для здобувачів освіти системи оцінювання їх навчальних досягнень.
- Застосування внутрішнього моніторингу, що передбачає систематичне відстеження та коригування результатів навчання кожного здобувача освіти.
- Створення безпечного, комфортного, розвивального, мотивуючого до навчання освітнього простору.
- Суттєве зростання якості освітнього процесу
- Створення умов для отримання кожним учнем того рівня освіти, який відповідає його здібностям та індивідуальним особливостям.
- Побудова ефективної системи виховання та розвитку учнів, спрямованої на прищеплення учням шанобливого ставлення до традицій єврейського народу та України.
- Підвищення рівня професійної компетентності та майстерності вчителів, створення творчої атмосфери в педагогічному колективі на засадах академічної доброчесності.
- Створення системи взаємодії з учнями, вчителями, батьками на принципах відкритості та рівноправного партнерства.
- Ефективність планування педагогічними працівниками своєї діяльності, використання сучасних освітніх підходів до організації освітнього процесу з метою формування ключових компетентностей здобувачів освіти.
- Розбудова навчального закладу з урахуванням державних вимог та потреб споживачів.
- Організація освітнього процесу на засадах дитиноцентризму, прийняття управлінських рішень на основі конструктивної співпраці учасників освітнього процесу.
- Формування відносин довіри, прозорості, дотримання етичних норм.
- Ефективність кадрової політики та забезпечення можливостей професійного розвитку педагогічних працівників.
ОПЕРАЦІЙНІ ЦІЛІ:
- Забезпечення безпечних і комфортних умов для організації освітнього процесу.
- Безпека життєдіяльності та попередження травматизму.
- Формування активної громадянської та життєвої позиції щодо здорового способу життя.
- Формування інклюзивного освітнього середовища та створення умов, в яких кожна особа буде мати доступ до якісної освіти з урахуванням її потреб.
- Дотримання етичних норм, формування відносин довіри, прозорості.
- Протидія булінгу (цькуванню) у закладі освіти.
- Спрямування системи оцінювання здобувачів освіти на підвищення якості освітнього процесу з урахуванням компетентнісного підходу.
- Дотримання академічної доброчесності учасниками освітнього процесу.
- Співпраця всіх учасників освітнього процесу.
- Активізація роботи з обдарованими учнями.
- Розвиток «м’яких» (універсальних) навичок у здобувачів освіти.
- Підвищення професійного рівня та рівня педагогічної майстерності вчителів.
- Мотивація педагогічного колективу до професійного вдосконалення.
- Активізація діяльності учнівського самоврядування.
- Формування активної життєвої позиції здобувачів освіти щодо збереження та зміцнення фізичного здоров’я.
- Розбудова дієвої системи внутрішнього моніторингу якості освіти
- Підвищення рівня ефективності кадрової політики.
- Забезпечення ефективної взаємодії з громадськістю
ІV. План дій за напрямками та завдання щодо їх виконання
Напрям 1. Освітнє середовище закладу освіти
Стратегічні цілі:
Формування безпечного, комфортного, розвивального, мотивуючого до навчання освітнього простору.
Створення комфортних і безпечних умов навчання учнів та праці педагогів, освітнього середовища вільного від будь-яких форм насильства та дискримінації, інклюзивного, розвивального та мотивуючого до навчання освітнього простору через запровадження педагогіки партнерства.
Завдання:
Завдання щодо виконання | Терміни реалізації | Відповідальний | Джерела фінансування |
1. Розробити матеріали для проведення практичних занять для учнів, вчителів з питань охорони праці та безпеки життєдіяльності | 2021-2022 н.р. | Інженер з охорони праці |
|
2. Проводити інструктаж з домедичної підготовки для учнів, вчителів | Щорічно | Медична сестра |
|
3. Розробити пам’ятку з адаптації здобувачів освіти, педагогічних працівників, дітей з особливими освітніми потребами | 2021-2022 н.р. | Практичний психолог |
|
4. Здійснити переоснащення кабінету фізики | 2023-2024 | Директор, заступник з господарської роботи | Бюджетні кошти |
5. Здійснити переоснащення кабінету хімії | 2024-2025 | Директор, заступник з господарської роботи | Бюджетні кошти |
6. Провести цикл занять із здобувачами освіти щодо безпечної поведінки в інтернеті | Щорічно | Заступник директора з НВР |
|
7. Проводити фізкультурні хвилинки під час уроків в 1-5 класах | Щорічно | Педагогічні працівники |
|
8. Впровадити систему харчування здобувачів освіти з урахуванням вимог НАССР | 2021-2022 н.р. | Директор |
|
9. Провести семінар з питань впровадження здоров’язберігаючих технологій в навчальний процес | 2021-2022 н.р. | Заступники директора з НВР |
|
10. Проводити аналіз дотримання санітарних норм в усіх ланках закладу | 2 рази на рік | Директор, заступник з господарської роботи |
|
11. Організувати відвідування адміністрацією школи навчальних занять з метою відстеження впровадження здоров’язберігаючих технологій | З 2021-2022 н.р. Щорічно | Директор, заступники директора з НВР |
|
12. Обладнати вчительську кімнату меблями, приладами для відпочинку педагогічних працівників | 2022-2026 р.р. | Директор, заступник з господарської роботи | Бюджетні кошти |
13. Провести тиждень протидії булінгу | Щорічно | Заступник директора з НВР |
|
14. Оновити правила поведінки учнів разом з учнями, батьками, вчителями | 2021-2022 н.р. | Заступник директора з НВР |
|
15. Затвердити спільні плани з працівниками правоохоронних органів з питань запобігання та протидії булінгу | Щорічно | Заступник директора з НВР |
|
16. Створити інформаційний центр на базі кабінету інформатики | 2022-2023 н.р. | Заступник директора з НВР, учитель інформатики |
|
17. Запровадити проведення системної роботи щодо адаптації учнів 5-х класів: - провести нараду вчителів 4,5 класів; - провести педагогічний консиліум в 5-х класах; - здійснити відвідування уроків вчителів-предметників, які будуть працювати в 5-х класах; - провести день відкритих дверей для батьків учнів 5 класів |
Щорічно Серпень Жовтень
Лютий- травень
Листопад | Заступник директора з НВР, практичний психолог |
|
18. Обладнання місць для відпочинку учасників освітнього процесу |
| Директор, заступник з господарської роботи | Бюджетні кошти |
19. Обладнання кабінетів початкової школи ростовими одномісними партами та стільцями |
| Директор, заступник з господарської роботи | Бюджетні кошти |
20. Виявляти вразливі групи здобувачів освіти, проводити певні заходи щодо роботи з цією категорією учнів, відстежувати результати роботи | Щорічно | Практичний психолог |
|
Напрям 2. Система оцінювання здобувачів освіти
Стратегічні цілі:
Наявність відкритої, прозорої і зрозумілої для здобувачів освіти системи оцінювання їх навчальних досягнень.
Застосування внутрішнього моніторингу, що передбачає систематичне відстеження та коригування результатів навчання кожного здобувача освіти.
Створення безпечного, комфортного, розвивального, мотивуючого до навчання освітнього простору.
Суттєве зростання якості освітнього процесу
Створення умов для отримання кожним учнем того рівня освіти, який відповідає його здібностям та індивідуальним особливостям.
Побудова ефективної системи виховання та розвитку учнів, спрямованої на прищеплення учням шанобливого ставлення до традицій єврейського народу та України.
Завдання:
Завдання щодо виконання | Терміни реалізації | Відповідальний | Джерела фінансування |
1. Оприлюднення критеріїв оцінювання на інформаційних стендах, у навчальних кабінетах. | З 2021-2022 н.р. | Заступник директора з НВР |
|
2. Формування системи оцінювання, спрямованої на реалізацію компетентісного підходу | 2021-2026 р.р. | Заступники директора з НВР |
|
3. Вивчення стану викладання предметів | Щорічно | Заступники директора з НВР |
|
4. Проведення глибокого аналізу результатів моніторингових досліджень з навчальних предметів із зазначенням чітких шляхів покращення якості знань учнів. | 2 рази на рік | Заступники директора з НВР |
|
5. Активізація роботи з батьками щодо формування відповідального ставлення до навчання здобувачів освіти. | Постійно | Директор, заступники директора з НВР |
|
6. Удосконалення системи формувального оцінювання. | Постійно | Заступники директора з НВР |
|
7. Більш активне впровадження прийомів самооцінювання та взаємооцінювання під час уроків. | Постійно | Заступники директора з НВР |
|
8. Запровадження використання електронного журналу та електронного щоденника | З 2022-2023 н.р. | Директор, заступники директора з НВР |
|
9. Більшу увагу вчителям приділяти учням, що мають низький рівень знань, через індивідуальні завдання, роботу на канікулах з даної категорією здобувачів освіти. | Постійно | Заступники директора з НВР, педагогічні працівники |
|
10. Організувати роботу спецкурсів та факультативів з математики, української, англійської мов в 7-11 класах. | З 2021-2022 н.р. | Заступник директора з НВР |
|
11. Організувати диференційоване навчання з навчальних предметів. | З 2021-2022 н.р. | Педагогічні працівники |
|
12. Продовжити систему допомоги здобувачам освіти в навчальній діяльності: консультації, індивідуальні завдання, допомога у підготовці до олімпіад, виконання навчальних проєктів. | Щорічно | Педагогічні працівники |
|
13. Провести цикл бесід із здобувачами освіти щодо дотримання правил академічної доброчесності. | З 2021-2022 н.р. | Класні керівники |
|
14. Провести анкетування учнів, батьків щодо справедливості оцінювання навчальних досягнень здобувачів освіти. | 2 рази на рік | Заступники директора з НВР |
|
15. Продовжити участь здобувачів освіти у предметних олімпіадах, конкурсах. | Щороку | Заступник директора з НВР |
|
Напрям 3. Педагогічна діяльність
Стратегічні цілі:
Підвищення рівня професійної компетентності та майстерності вчителів, створення творчої атмосфери в педагогічному колективі на засадах академічної доброчесності.
Створення системи взаємодії з учнями, вчителями, батьками на принципах відкритості та рівноправного партнерства.
Ефективність планування педагогічними працівниками своєї діяльності, використання сучасних освітніх підходів до організації освітнього процесу з метою формування ключових компетентностей здобувачів освіти.
Завдання:
Завдання щодо виконання | Терміни реалізації | Відповідальний | Джерела фінансування |
1. Впровадження сучасних освітніх технологій, використання можливостей мережі Інтернет, спрямованих на оволодіння ключовими компетентностями та наскрізними лініями. | 2021-2026 р.р. | Заступники директора з НВР, педагогічні працівники |
|
2. Розроблення індивідуальних освітніх траєкторії для здобувачів освіти, які цього потребують | За потреби | Заступники директора з НВР |
|
3. Забезпечувати умови для своєчасного підвищення кваліфікації та професійного зростання в міжатестаційний період | 2021-2026 р.р. | Директор, заступники директора з НВР |
|
4. Удосконалити систему календарно-тематичного планування | 2021-2022 н.р. | Заступники директора з НВР |
|
5. Запровадити розроблення вчителями власних електронних освітніх ресурсів | Щорічно | Заступники директора з НВР |
|
6. Продовжити формування у здобувачів освіти суспільних цінностей через зміст навчальних предметів | Щорічно | Педагогічні працівники |
|
7. Організовувати освітній процес на засадах педагогіки партнерства, особистісно орієнтованого підходу | 2021-2026 р.р. | Директор, заступники директора з НВР |
|
8. Оновити та модернізувати методичний кабінет, забезпечити його сучасною науково-методичною літературою та інформаційно-комп’ютерними ресурсами для оптимізації умов самоосвітньої діяльності педагогічних працівників школи | 2023-2024 р.р. | Директор, заступники директора з НВР | Благодійні кошти |
9. Формувати культуру академічної доброчесності у всіх учасників освітнього процесу. | Щорічно | Заступники директора з НВР |
|
10. Моральне та матеріальне стимулювання педагогічних працівників | Щорічно | Директор | Бюджетні кошти |
11. Впровадити в систему роботи школи участь вчителів в оприлюдненні розробок на освітніх сайтах. | Щорічно | Заступники директора з НВР |
|
12. Продовжити систему взаємовідвідування уроків | Щорічно | Заступник директора з НВР |
|
13. Продовжити систему наставництва з молодими вчителями | Щорічно | Заступник директора з НВР |
|
14. Створити систему супроводу молодих вчителів | До 2022 року | Заступник директора з НВР |
|
15. Продовжити роботу вчителів над методичною проблемою, проводити звіти вчителів | Щорічно | Заступник директора з НВР |
|
16. Створити аудиторську групу з питання аналізу навчальних занять, впровадити систему аналізу навчальних занять згідно з рекомендаціями Абетки для директора | З 2022 року щорічно | Директор, заступники директора з НВР |
|
17. Продовжити роботу щодо розвитку цифрової грамотності вчителів (семінари, конкурси тощо) | З 2021-2022 н.р. щорічно | Заступники директора з НВР |
|
18. Продовжити роботу постійно діючого семінару «Інновації в освіті» | Щорічно | Заступник директора з НВР |
|
19. Проводити батьківські конференції | 1 раз на рік | Директор |
|
20. Проводити Дні консультацій для батьків | Щорічно | Адміністрація, практичний психолог |
|
21. Продовжувати системну виховну роботу, спрямовану на формування суспільних цінностей у здобувачів освіти | З 2021-2022 н.р. щорічно | Заступник директора з НВР |
|
Напрям 4. Управлінські процеси закладу освіти
Стратегічні цілі:
Розбудова навчального закладу з урахуванням державних вимог та потреб споживачів.
Організація освітнього процесу на засадах дитиноцентризму, прийняття управлінських рішень на основі конструктивної співпраці учасників освітнього процесу.
Формування відносин довіри, прозорості, дотримання етичних норм.
Ефективність кадрової політики та забезпечення можливостей професійного розвитку педагогічних працівників.
Завдання:
Завдання щодо виконання | Терміни реалізації | Відповідальний | Джерела фінансування |
1. Вивчити потреби учасників освітнього процесу щодо визначення типу навчального закладу | 2021 рік | Директор |
|
2. Колективне розроблення річного плану відповідно до стратегії розвитку | Щорічно | Директор, заступники директора |
|
3. Спрямування діяльності педагогічної ради на реалізацію річного плану та стратегії розвитку закладу | Щорічно | Директор, заступники директора |
|
4. Розбудова внутрішньої системи забезпечення якості освіти | Щорічно | Директор, заступники директора |
|
5. Залучення всіх учасників освітнього процесу до комплексного самооцінювання освітньої діяльності | 2021-2026 р.р. | Заступники директора з НВР |
|
6. Розроблення, затвердження та оприлюднення орієнтовного плану підвищення кваліфікації педагогічних працівників | Щорічно, січень | Заступник директора з НВР |
|
7. Залучення до вирішення питань діяльності закладу, органів громадського самоврядування | Щорічно | Директор |
|
8. Упровадити систему заходів щодо формування академічної доброчесності для учнів, учителів, проводити аналіз впровадження системи. | З 2021-2022 н.р. | Заступники директора з НВР |
|
8. Розроблення та реалізація індивідуальних освітніх траєкторій | За потреби | Заступник директора з НВР |
|
9. Проводити спільні заходи з батьками, учнями. | 2021-2026 р.р. | Директор, заступники директора |
|
10. Упровадити систему заходів щодо формування академічної доброчесності для учнів, учителів, проводити аналіз впровадження системи. | З 2021-2022 н.р. | Заступники директора з НВР |
|
11. Проводити щорічний звіт керівника закладу за результатом самооцінювання. | Один раз на рік | Директор |
|
12. Проводити аналіз матеріально-технічного та фінансового забезпечення закладу. За підсумками аналізу надавати запит Засновнику та Благодійнику | З 2021-2022 н.р. 1 раз на рік | Директор, заступник директора з господарської роботи |
|
13. Продовжити функціонування сайту закладу, сторінки на Facebook. | Щорічно | Заступник директора з НВР |
|
14. Продовжити системну кадрову політику, роботу з атестації вчителів | Щорічно | Директор, заступник директора з НВР |
|
15. Переглядати розклад занять з урахуванням інтересів дитини. | Щорічно | Заступник директора з НВР |
|
Очікувані результати
- Підвищення якості освіти, розбудова внутрішньої системи оцінювання якості освіти.
- Зростання творчої активності педагогів, поширення інноваційних педагогічних технологій на весь колектив.
- Створення умов для здійснення освітнього процесу, які забезпечують збереження фізичного та психічного здоров’я здобувачів освіти, у тому числі дітей з особливими освітніми потребами, попередження булінгу.
- Підвищення професійної майстерність педагогів шляхом проходження сертифікації, накопичення особистого педагогічного досвіду.
- Здійснення проєктної та дослідницької діяльності, засвоєння науково-технічних знань, розвиток навичок критичного мислення через використання медіаграмотності.
- Реалізація сучасних педагогічних технологій освіти на засадах компетентісного підходу в контексті положень «Нової української школи».
- Формування функціонуючої моделі моніторингу та самооцінювання якості освіти та освітньої діяльності з метою аналізу стану та динаміки розвитку закладу освіти
- Підвищення якості знань учнів, якісних показників ЗНО, ДПА, результатів предметних олімпіад.
- Створення умов для дистанційного навчання та онлайн – освіти.
- Формування позитивного іміджу навчального закладу.
- Автономія закладу у вирішенні основних питань змісту його діяльності, розвитку.
- Створення простору інформаційної комунікації, широке застосування інформаційно-комунікаційних технологій.
- Підвищення ефективності освітнього процесу на основі сучасних педагогічних досягнень.
- Посилення оздоровчої спрямованості освітнього процесу, комплексний підхід до гармонійного формування всіх компонентів здоров'я.
- Удосконалення мотиваційного середовища дитини.
- Розкриття та розвиток здібностей, талантів і можливостей кожної дитини на основі партнерства між учителем, учнем і батьками.
- Залучення здобувачів освіти до участі в управлінні освітніми справами в різних видах діяльності.
- Упровадження інноваційних методів формування життєвої компетентності учнів.
- Забезпечення, оптимізація та покращення матеріально-технічної бази.
- Забезпечення прозорості та інформаційної відкритості роботи закладу.
- Особиста відповідальність педагога за результати наданих освітніх послуг.