Протидія Булінгу
Н А К А З
28.08.2023 № 159
Про призначення відповідального з питань
здійснення заходів у сфері запобігання та
протидії домашньому насильству та насильству
за ознакою статі у школі
Відповідно до частини третьої статті 8, частини третьої статті 15 Закону України “Про запобігання та протидію домашньому насильству”, частини другої статті 21-7 Закону України “Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків”, до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)» від 18.12.2018 №2657-VІІІ, плану заходів Міністерства освіти і науки України щодо реалізації Національної стратегії у сфері прав людини на період до 2020 року, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 03.03.2016 №214, листів Міністерства освіти і науки України «Щодо організації роботи з питань запобігання і протидії домашньому насильству та булінгу» від 29.12.2018 №1/9-790, «Методичні рекомендації щодо запобіганню та протидії насильству» від 18.05.2018 №1/11-5580, з метою попередження поширення негативних явищ в учнівському середовищі, запобігання та протидії насильству та булінгу, здійснення належних заходів у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі:
НАКАЗУЮ:
- Призначити відповідальною особою за проведення з учасниками освітнього процесу виховної роботи із запобігання домашньому насильству та булінгу заступника директора з виховної роботи Матюшенко Д.В.
- Розробити та затвердити план заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню) в закладі (додаток 1).
До 01.09.2023 р., МатюшенкоД.В.
- Заступнику директора з навчально-виховної роботи МатюшенкоД.В. інформувати невідкладно директора закладу про випадки булінгу та домашнього насильства.
Постійно.
- Затвердити порядок подання та розгляду звернень про випадки булінгу в закладі від учнів, їх батьків, законних представників, інших осіб (додаток 2).
До 01.09..2023 р., МатюшенкоД.В.
- Затвердити порядок реагування на доведені випадки булінгу та відповідальність осіб причетних до боулінгу (додаток 3)
До 01.09.2023 р., МатюшенкоД.В.
- Розмістити на веб-сайті закладу наступну інформацію:
- правила поведінки здобувачів освіти в закладі;
- план заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню) в закладі;
- порядок подання та розгляду звернень про випадки боулінгу в закладі від учнів, їх батьків, законних представників, інших осіб;
- порядок реагування на доведені випадки боулінгу та відповідальність осіб причетних до боулінгу;
- корисні посилання для учнів, батьків, педагогічних працівників щодо протидії булінгу.
До 10.09.2023 р., МатюшенкоД.В.
- Контроль за виконанням наказу лишаю за собою.
Директор Ольга ГРИЦЕНКО
Н А К А З
07.09.2023 № 172
Про створення безпечного освітнього
середовища, формування в дітей та
учнівської молоді ціннісних життєвих навичок
Згідно Закону України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», відповідно до Конвенції ООН про права дитини, наказу МОН від 09.01.2019 № 17 «Про затвердження Порядку проведення інституційного аудиту закладів середньої освіти», Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу» від 18.02.2018 № 2657-VIII, Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» від 07.12.2017 № 2229, листа МОН від 18.05.2018 № 1/11-5480, методичним рекомендаціям щодо виявлення, реагування на випадки домашнього насильства і взаємодії педагогічних працівників з іншими органами та службами, Закону України «Протидію торгівлі людьми» від 20.09.2011 № 3799-І, Розпорядженням КМУ від 06.12.2019 № 56 «План заходів на 2019-2020 з реалізації Стратегії державної політики щодо наркотиків на період до 2020 року», на виконання Указу Президента України від 18.05.2019 № 2892019 «Про Стратегію національно-патріотичного виховання», листа МОН Указ Президента від 13.10.2015 № 580 «Про стратегію національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2016-2020» та наказу від 29.07.2019 № 1038 «Про внесення змін до наказу МОН від 16.06.2015 № 641», наказу МОНУ № 1646 від 28.12.2019 «Деякі питання реагування на випадки булінгу (цькування) та застосування заходів виховного впливу в закладах освіти», заходів щодо реалізації Концепції національно-патріотичного виховання в системі освіти України», виконання Плану заходів МОН України щодо реалізації Національної стратегії у сфері прав людини на період до 2020 року» (наказу МОН України від 03.03.2016 № 214), листа МОНУ від 27.07.2017 №1/9-413 «Про деякі питання щодо організації виховної роботи у навчальних закладах у 2017/2018 навчальному році», з метою організації роботи щодо профілактики правопорушень, запобігання злочинності, безпеки життєдіяльності, попередження насильства в сім’ї над дітьми, виховання в учнів таких цінностей як толерантність, повага, порядність, гармонійне спілкування та співіснування у суспільстві, виховання поваги до Конституції держави законодавства, державних символів – Герба, Прапору, Гімну, поваги та любов до державної мови, забезпечення комфортних умов навчання та праці, створення освітнього середовища, вільного від будь-яких форм насильства, з метою попередження поширення негативних явищ в учнівському середовищі
НАКАЗУЮ:
- Розробити та затвердити комплексний План-заходів щодо створення безпечного освітнього середовища, формування в дітей та учнівської молоді ціннісних життєвих навичок (додаток додається).
- Створити шкільну комісію з профілактики та розгляду випадків булінгу:
- Гриценко О.Є., директор школи – голова комісії,
- МатюшенкоД.В., заступник директора з навчально-виховної роботи – заступник голови комісії,
- Гунченко Г.Я., учитель української мови та літератури, керівник методичного об’єднання класних керівників – секретар комісії,
- Обіходенко Т.О., заступник директора з навчально-виховної роботи – член комісії,
- Бахтіна О.М., практичний психолог – член комісії,
- Макаренко О.М., інспектор управління служби у справах дітей – член комісії,
- Рябцун Д.В., інспектор управління патрульної поліції в Дніпропетровській області, лейтенант поліції – член комісії,
- Представник служби у справах дітей – член комісії.
- Заступнику директора з навчально-виховної роботи МатюшенкоД.В.:
- Ознайомити педагогічних працівників з комплексним Планом-заходів створення безпечного освітнього середовища, формування в дітей та учнівської молоді ціннісних життєвих навичок.
- Проводити просвітницьку роботу спільну з іншими службами з питань безпечного середовища серед учнів та підлітків.
- Ознайомити учнів школи правила поведінки у школі та слідкувати за їх дотриманням.
До 02.09.2023
- Контролювати поведінку дітей, взаємовідносини між дітьми протягом навчального року.
- Своєчасно виявляти батьків або осіб, що їх замінюють, які ухиляються від виконання передбачених законодавством обов’язків щодо створення належних умов для життя, навчання та виховання учнів.
Постійно.
- Взяти під особистий контроль виконання Плану-заходів щодо створення у безпечного освітнього середовища, формування в дітей та учнівської молоді ціннісних життєвих навичок.
Постійно
- Питання організації безпечного середовища тримати на постійному контролі.
- Заступнику директора з навчально-виховної роботи Обіходенко Т.О. забезпечити належний контроль за чергуванням вчителів.
- Педагогічним працівникам:
- Забезпечити виконання Плану-заходів щодо створення протягом навчального року безпечного освітнього середовища, формування у дітей та учнівської молоді ціннісних життєвих навичок в школі.
- Формувати в учасників освітнього процесу толерантне ставлення один до одного.
Постійно
- Уникати проявів жорстокого ставлення до учнів, приниження їхньої честі, гідності та інших форм насильства (фізичного або психічного).
Постійно
- Терміново інформувати адміністрацію школи про будь-які випадки неправомірного поводження працівників або учнів до інших учнів.
- Використовувати різноманітні методи роботи для профілактики булінгу.
- Класним керівникам:
- Забезпечити щоденний контроль за станом кожної дитини з метою попередження проявів насильства або негативний явищ.
Постійно
- Створювати позитивну атмосферу в учнівському колективі.
- Терміново повідомляти адміністрацію школи щодо порушень правил безпечного освітнього простору.
- Забезпечити проведення роз’яснювальної роботи серед учнів та батьків щодо безпечного освітнього середовища через різноманітні форми роботи.
- Проводити разом з психологом діагностику психологічного клімату класу і виявляти дітей, які зазнали прояви булінгу зі сторони своїх однокласників.
- Формувати безпечний освітній простір шляхом створення позитивного мікроклімату класу, оволодіння учнями навичок безпечної поведінки та толерантної міжособистісної взаємодії.
- При плануванні виховної роботи на 2020/2021 навчальний рік передбачити дієві заходи і форми роботи з профілактики дитячих правопорушень та безоглядності.
- Посилити індивідуальну роботу з учнями, схильними до правопорушень та їх батьками.
- Проводити години спілкування «Мобінг», «Булінг».
- Розробити спільно з учнями правила поведінки у класі і слідкувати за їх дотриманням.
9. Практичному психологу Бахтіній О.М.:
9.1. Забезпечити ефективне функціонування соціально-психологічної служби з питань створення безпечного освітнього середовища.
9.2. Забезпечити здійснення моніторингу ризиків виникнення всіх форм насильства серед дітей та учнівської молоді.
9.3. Розробити індивідуальні програми психолого-педагогічного супроводу учнів «групи ризику».
За потребою
9.4. Здійснювати психолого-педагогічний контроль за індивідуальними та сімейними факторами, які формують у дітей схильність до агресивної поведінки та жорстокості; своєчасне виявлення учнів, схильних до агресивної поведінки, методом педагогічної і психологічної діагностики.
9.5. Забезпечити проведення соціально-психологічних досліджень серед здобувачів освіти з питань попередження насильства в сім’ї, булінгу та розробити рекомендації з питань створення безпечного освітнього середовища в школі.
9.6. Проводити спостереження за міжособистісною поведінкою учнів, проводити опитування усіх учасників освітнього процесу.
9.7. Проводити діагностику стану психологічного клімату класу і виявляти дітей, які зазнали або можуть піддаватися булінгу, мобінгу зі сторони своїх однокласників.
9.8 . Спланувати профілактично-просвітницьку роботу щодо попередження і подолання булінгу.
9.9. Формувати безпечний освітній простір шляхом створення позитивного мікроклімату, оволодіння учнями навичок безпечної поведінки та толерантної міжособистісної взаємодії.
10. Бібліотекару Пятко Т.Б.. створити в бібліотеці школи постійнодіючі тематичні виставки з питань безпечного освітнього середовища.
11. Зобов’язати вчителів та персонал школи тримати на контролі виконання даного наказу та терміново повідомляти адміністрації школи у разі виявлення порушень з питань безпечного освітнього середовища.
12. Координацію за виконанням даного наказу покласти на заступників директорів з навчально-виховної роботи Обіходенко Т.О., МатюшенкоД.В.
13. Контроль за виконанням наказу лишаю за собою.
Директор Ольга ГРИЦЕНКО