Моніторинг якості освіти
2023/2024 навчальний рік
Н А К А З
19.04.2024 № 75
Про моніторинг стану викладання
музичного мистецтва
На виконання перспективного плану вивчення стану викладання навчальних предметів, плану роботи школи на 2023-2024 навчальний рік, протягом квітня 2024 року заступником директора з навчально-виховної роботи Матюшенко Д.В. було вивчено стан викладання музичного мистецтва у 5-7 класах.
У процесі вивчення заступником директора з НВР було відвідано дистанційні уроки музики в 5-7 класах, проведено індивідуальні бесіди з педагогами щодо питань вдосконалення освітньої та самоосвітньої роботи, проаналізовано стан матеріально-технічного і навчально-методичного забезпечення викладання предмета, перевірено шкільну документацію.
Навчальний процес організовано відповідно до Типових навчальних планів та програм, затвердженими Міністерством освіти і науки України.
Моніторинг показав, що вчителі працюють за чинними навчальними програмами та підручниками, рекомендованими Міністерством освіти і науки України. Педагоги добре знають і успішно реалізовують основні завдання навчальних програм, творчо використовують методичні листи щодо викладання предмета, рекомендації щодо формування знань і умінь.
Даний навчальний предмет у 5-7 класах викладають 2 вчителя: в 5 класах – Попович А.А., кваліфікаційна категорія «спеціаліст», стаж роботи 7 років, в 6-7 класах – Кобус О.А., кваліфікаційна категорія «учитель вищої категорії», педагогічне звання «старший учитель», педагогічний стаж 37 років.
Ці дані свідчать про те, що кадровий склад педагогічних працівників забезпечує викладання музичного мистецтва на належному науково-методичному рівні. Учителями проводиться належна робота з перебудови освітнього процесу на засадах гуманізму, поваги до особистості учнів.
Усі вчителі дотримуються принципів особистісно-орієнтованого навчання, використовують в системі активні та інтерактивні форми навчання, різноманітні завдання на розвиток у школярів логічного і творчого мислення, привчають дітей працювати з тестами, пропонують вихованцям завдання з урахуванням індивідуальних особливостей та ігрові ситуації, в яких діти можуть випробовувати себе в різних соціальних ролях.
Вчителі роботу ведуть згідно календарно-тематичним та поурочним плануванням. При плануванні та організації роботи враховуються вчителями вікові особливості учнів. Основну увагу звертають учителі на ознайомлення учнів з характером та емоційним змістом музичних творів, органічно включають в уроки розучування пісень та слухання музики. у вчителів, а тому відповідно не можуть бути продемонстровані школярам.
На уроках вчителі активно користуються мультимедійними презентаціями, демонстрацією музичних відеороликів, аудіозаписів, використовують дидактичні ігри: «Руйнування образу», «Відточена відгадка», «Творча лабораторія»; творчі ігри: «Найкраще я вмію…», «Для себе я відзначив…».
На уроках поєднують три основних види роботи: слухання музики, музична грамота, вокально-хорова робота. Впроваджують в практику своєї роботи музичні диктанти, музичні загадки (вгадування пісні по перших звучаннях нот). Здобувачі освіти вміють відстукувати заданий вчителем ритм мелодії, орієнтуються в музичній грамоті.
У роботі педагогів відслідковуються певні недоліки, вони мало часу на уроці виділяють для аналізу музичних торів, а саме: визначення характеру твору, настрій, засоби художньої виразності. Учителі використовують міжпредметні зв’язки з українською мовою, образотворчим мистецтвом, математикою. На уроках використовується багато прислів’їв, приказок, віршів, які спрацьовують на позитивний результат, дають можливість учням легко засвоювати навчальний матеріал.
Учителі володіють методикою проведення уроків музичного мистецтва, методикою дистанційного навчання., вміють співати з нот за ручними знаками підспівки.
Відвідані уроки свідчать про те, що усі учителі враховують вікові особливості учнів, розвивають їх пізнавальну активність, створюють на уроці атмосферу зацікавленості, використовують дидактичні та наочні матеріали, застосовують різноманітні ігрові вправи з метою розвитку емоційної сфери, уваги, пам’яті, мислення, зв’язного мовлення тощо.
Відвідані уроки показали, що вчителям музичного мистецтва слід звернути увагу на те, щоб учні вміли давати повні та змістовні відповіді на поставлені запитання, вчити висловлюватися та доводити власні думки.
Аналіз відвіданих уроків показав, що вчителі початкових класів знають програмові вимоги, володіють сучасними методиками, забезпечують викладання програмового матеріалу у логічній послідовності, застосовуючи різноманітні навчальні методи (словесні, наочні, практичні), демонструючи різні види унаочнення та методичні прийоми.
На підставі вищесказаного, з метою поліпшення стану викладання навчального предмета «Музичне мистецтво»,
НАКАЗУЮ:
1. Стан викладання музичного мистецтва в 5-7 класах вважати задовільним.
2. Заступнику директора з навчально-виховної роботи Матюшенко Д.В..:
2.1. Довести до відома вчителів музичного мистецтва зміст даного наказу
2.2. Проконтролювати виконання вчителями даних пропозицій та про результати доповісти на засіданні педагогічної ради.
3. Вчителям музичного мистецтва:
3.1. Опрацювати літературу з питань сучасної методики викладання предмета та її вимоги втілити в практику роботи.
3.2. Забезпечити якісне виконання навчальної програми з музичного мистецтва.
3.3. Продовжувати розвиток ключових компетентностей школярів шляхом удосконалення навчально-виховного процесу на інноваційній основі.
3.4. У процесі викладання музичного мистецтва використовувати особистісно-орієнтовані підходи, що забезпечують комфортні умови розвитку, реалізацію природного потенціалу учнів.
3.5. Для успішного та міцного засвоєння учнями знань практикувати складання схем, таблиць, опорних конспектів, особливу увагу приділяти формуванню в учнів умінь давати чіткі пояснення, робити висновки та узагальнення.
3.6. Організовувати освітній процес на основі диференціації та індивідуального підходу до учнів.
3.7. Розробити систему заходів щодо активізації роботи із здібними учнями, з метою формування інтересу до вивчення предмета «Музичне мистецтво» активізувати позакласну роботу з предмета.
3.8. Постійно працювати над удосконаленням навчально-матеріальної бази для викладання предмета «Музичне мистецтво».
3.9. Звернути увагу на проведення інтегрованих уроків, удосконалення методичного супроводу викладання предмета.
4. Контроль за виконанням даного наказу покласти на заступника директора з навчально-виховної роботи Матюшенко Д.В.
Директор Ольга ГРИЦЕКНО
Н А К А З
22.03.2024 № 66
Про підсумки моніторингу формування
цілісного образу світу в процесі засвоєння
різних видів соціального досвіду під час
викладання предмету «Я досліджую світ» .
Керуючись Законами «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту», Інструктивно-методичних рекомендацій щодо викладання навчальних предметів у закладах загальної середньої освіти у 2023/2024 навчальному році, затверджених листом Міністерства освіти і науки України 12.09.2023 № 1/13749-23, відповідно до концептуальних засад реформування загальної середньої освіти «Нова українська школа», згідно плану роботи закладу на 2023/2024 навчальний рік, з метою перевірки стану викладання інтегрованого предмета «Я досліджую світ» 1-4-х класах у березні 2024 року було вивчено стан викладання предмету шляхом приєднання до конференцій на платформі HUMAN. Інтегрований курс «Я досліджую світ» вивчається за програмою НУШ, розробленою під керівництвом О. Я. Савченко.
Важливу роль у розвитку пізнавального ставлення до природи молодших школярів відіграє інтегрований курс «Я досліджую світ», який вивчає природу як єдине матеріальне ціле, розглядає її в розвитку, в часі та просторі. Природознавчі знання молодших школярів є підґрунтям для вивчення природничих дисциплін у середній школі (фізики, хімії, географії, біології, екології). Інтегрований курс «Я досліджую світ» має на меті формування в учнів соціального досвіду. Охоплюючи систему знань про природу і суспільство, ціннісні орієнтації в різних сферах життєдіяльності, способи дослідницької діяльності, інтегрований курс сприяє активному розвитку наукової і технологічної грамотності на основі конкретного досвіду вирішення проблем.
Метою навчальної програми «Я досліджую світ» є ознайомлення молодших школярів з навколишнім світом у процесі засвоєння різних видів соціального досвіду, що охоплює систему інтегрованих знань про природу і суспільство, ціннісні орієнтації в різних сферах життєдіяльності та соціальної практики, способи дослідницької поведінки, які характеризують здатність учнів розв'язувати практичні задачі.
Інтегрований курс «Я досліджую світ» повністю реалізує зміст освітніх галузей Стандарту початкової освіти: «Громадянської, соціальної і здоров’язбережувальної», «Природничої» - із залученням змісту інших галузей: «Технологічної», «Мовно-літературної», «Математичної», «Мистецької».
Інтегрований курс «Я досліджую світ» у 1-4 класах викладають педагоги: спеціаліст вищої категорії Гаюн О.М., спеціаліст вищої категорії, «старший вчитель» Радиченко Н.Г., спеціаліст вищої категорії, «вчитель-методист» Сидорова О.О., «старший вчитель» Клочкова Е.М., Москальова І.М., вчитель першої категорії Овсієнко С.С., спеціаліст Попович А.А. Крім цього педагоги мають сертифікати про відповідну підготовку до роботи в умовах Нової української школи.
Учителі неухильно дотримуються організаційних, дидактичних, психологічних, психотерапевтичних, санітарно-гігієнічних та етичних вимог проведення уроків. Залучають дітей до активної взаємодії через гру, спільну працю, пізнання, спілкування. Всі уроки проведені на достатньому та високому рівнях. Це говорить про ретельну, систематичну підготовку вчителів до уроків, їх зацікавленість в отриманні молодшими школярами міцних знань.
Педагоги постійно використовують інтерактивні технології та вправи, створюють ігрові ситуації, залучають здобувачів освіти до активної взаємодії через роботу в парах та групах. Опрацьовують начальний матеріал з опорою на практику та життєвий досвід дитини. Формують позитивну мотивацію навчання, обирають методи та форми навчання, які сприяють осмисленню та запам’ятовуванню навчального матеріалу, застосовують наочність, впроваджують у роботу методику «Щоденні 5», вдало створюють ситуацію успіху, мотивують учнів на подальшу роботу. Здійснюють міжпредметні зв’язки.
З метою якісної реалізації Державного стандарту початкової освіти педагоги впроваджують інформаційно-комунікаційні засоби навчання, створюють мультимедійні презентації до уроків.
Але вчителям початкових класів Попович А.А., Овсієнко С.С. у подальшій роботі слід звернути увагу на розвиток мовлення учнів, мотивацію діяльності на всіх етапах роботи, реалізацію виховного потенціалу уроку.
Оцінювання результатів навчання та особистих досягнень учнів у 1-2 класах має формувальний характер, здійснюється вербально, що передбачає активне залучення учнів до самоконтролю і самооцінювання. Для учнів 3 та 4 –х класів застосовується формувальне та підсумкове оцінювання. Здійснення формувального оцінювання орієнтує вчителя на спостереження за навчальним поступом кожного учня. Воно розпочинається з перших днів навчання у закладі і триває постійно.
Виходячи з вищесказаного,
НАКАЗУЮ:
1.Учителям початкових класів:
1.1. продовжити роботу з формування в здобувачів освіти необхідних ключових і предметних компетентностей відповідно до освітньої програми під час викладання предмета «Я досліджую світ».
1.2. забезпечувати оптимальне поєднання індивідуальних, групових, колективних форм роботи, урізноманітнювати домашні завдання, практикувати різнорівневі класні та домашні завдання, раціонально використовувати час на уроці.
1.3. постійно залучати учнів до дослідницької роботи, формувати навички життєвих компетентностей через використання внутрішньопредметних і міжпредметних зв’язків з метою сприяння цілісності результатів початкової освіти та переносу вмінь у нові ситуації.
1.4.постійно стимулювати мотиваційну діяльність учнів через застосування творчих форм, методів, технологій навчання.
1.5. протягом навчального року проводити індивідуальну роботу з учнями, які недостатньою мірою засвоїли програмовий матеріал з метою надолуження освітніх втрат.
2. Керівнику методичного об’єднання вчителів початкових класів Сидоровій О.О. у червні 2024 року обговорити на засіданні методичного об’єднання вчителів початкових класів результати стану викладання з предмету «Я досліджую світ» у 1-4 класах.
3. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника директора Обіходенко Т.О.
Директор Ольга ГРИЦЕНКО
Н А К А З
22.03.2024 № 65
Про підсумки вивчення системи
роботи та досвіду вчителів, що
атестуються у 2024 році
Керуючись Типовим положенням про атестацію педагогічних кадрів України, затвердженим наказом Міністерства освіти і науки України від 09.09.2022 року № 805, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21 грудня 2022 року за № 1649/3885, Порядком підвищення кваліфікації педагогічних і науково-педагогічних працівників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 року № 800, планом роботи атестаційної комісії І рівня було вивчено систему роботи вчителів, що атестуються в 2024 році, в міжатестаційний період.
Члени атестаційної комісії школи протягом міжатестаційного періоду відвідували уроки, виховні заходи з предметів, вивчали роботу зі шкільною документацією, участь у методичній роботі школи, досліджували творчу лабораторію вчителів та їх суть, виявляли аспекти діяльності, які забезпечують високі освітні, виховні та розвивальні показники, професійну компетентність, загальний рівень культури вчителя.
В 2024 році відповідно до графіку атестуються такі вчителі:
- вчитель історії та правознавства Озерна О.Д. на підтвердження кваліфікаційної категорії «спеціаліст вищої категорії», підтвердження педагогічного звання «вчитель-методист»;
- вчитель англійської мови Кострюкова Т.О. на підтвердження кваліфікаційної категорії «спеціаліст вищої категорії», підтвердження педагогічного звання « старший вчитель»;
- вчитель української мови і літератури Гунченко Г.Я. на підтвердження кваліфікаційної категорії «спеціаліст вищої категорії», підтвердження педагогічного звання «старший вчитель»;
- бібліотекар Пятко Т.Б на підтвердження І кваліфікаційної категорії;
- заступника директора Матюшенко Д.В. на відповідність займаній посаді.
В процесі роботи комісія отримала і розглянула заяву на позачергову атестацію вчителя англійської мови Кульоміної І.А., що претендує на встановлення кваліфікаційної категорії «спеціаліст першої категорії».
Так заступник директора Матюшенко Д.В. - виявляє високий рівень професіоналізму, ініціативи, творчості, досконало володіє ефективними формами, методами організації освітнього процесу, методичної роботи в школі. Має високу науково – теоретичну підготовку, досконало володіє прийомами і методами управлінської діяльності та педагогічної роботи з дітьми. Для її роботи характерний творчий пошук, прагнення удосконалення організації освітнього процесу в школі. Має організаторські здібності. Дарина Вікторівна здійснює постійний контроль за якістю освітнього процесу в школі та об’єктивністю оцінки результатів навчальної підготовки учнів. Постійно вносить пропозиції з удосконалення освітнього процесу в школі з використанням сучасних інноваційних освітніх та інформаційно–комунікативних технологій, можливостей інтернету. Значну увагу звертає на культуру ведення шкільної документації.
Вчитель історії та правознавства Озерна Ольга Дмитрівна на уроках велику увагу приділяє проблемі формування в учнів культурного ставлення до українських національних надбань минулого та сьогодення і сприяє розвитку української національної культури. За час роботи в школі зарекомендувала себе здібним, старанним, вимогливим, творчим вчителем. Уміло використовує методи компетентно орієнтованого підходу до організації освітнього процесу на уроках, володіє технологіями творчої педагогічної діяльності з урахуванням особливостей навчального матеріалу і здібностей учнів. Уміє лаконічно, образно і виразно подати матеріал. Вчитель вдало поєднує традиційну та інтерактивну методики навчання. З інтерактивних технологій використовує роботу в парах, групах, ігрові ситуації, ІКТ, роботу з історичними джерелами. Широко практикує завдання, які вимагають самостійності, вміння учнів комбінувати матеріал залежно від потреб предметної ситуації. Вдало використовує ситуативні і тематичні малюнки та картини, схеми, таблиці, тематичні карти, роздатковий матеріал для колективної, парної та індивідуальної видів робіт.
Озерна О.Д. використовує технології, що забезпечують комунікативну діяльність, тобто, інтерактивні прийоми: «Мікрофон», «Незакінчені речення», «Мозковий штурм», «Навчаючись – учусь», в основі яких лежить принцип безпосередньої участі кожного учня, пропонуються проблеми для спільного вирішення, застосовуються рольові ігри, розв’язання правових задач. Для розвитку творчих здібностей учнів широко впроваджує в практику рішення нестандартних ситуацій, розв’язання олімпіадних завдань та завдань підвищеної складності, вправ з логічним навантаженням. Методичним змістом уроків є комунікативність. Продумана структура уроків, логічна їх послідовність, різноманітність форм і методів – все це говорить про розвиток професійної майстерності вчителя. В організації пізнавальної діяльності учнів на уроці переважає гуманістичність, демократичність, активність і новизни.
Вивчення системи роботи вчителя Гунченко Ганни Яківни показало, що вона відповідає професійним компетентностям професійного стандарту вчителя української мови та літератури. Виявляє високий рівень професіоналізму, ініціативи, творчості, досконало володіє ефективними формами, методами організації освітнього процесу, упроваджує інноваційні освітні методики й технології (зокрема ІКТ, метод проектів, інтерактивні технології), активно їх використовує та поширює в професійному середовищі; володіє широким спектром стратегій навчання; уміє продукувати оригінальні, інноваційні ідеї; застосовує нестандартні форми проведення уроку; активно впроваджує форми та методи організації освітнього процесу, що забезпечують максимальну самостійність навчання учнів; вносить пропозиції щодо вдосконалення освітнього процесу в школі. Забезпечує високу результативність, якість своєї праці, відзначається загальною культурою, моральними якостями, що служать прикладом для наслідування.
Учитель доцільно обирає структуру уроків, раціонально використовує час, забезпечує зв’язок теорії з практикою, враховує індивідуальні можливості учнів та здійснює диференційований підхід до школярів. Під час проведення уроків забезпечує оптимальне співвідношення між фронтальною, індивідуальною та груповою формами роботи. Створює умови для організації самостійної роботи учнів. Активно використовує інструменти синхронного та асинхронного навчання. На кожному уроці знайомить учнів з критеріями оцінювання, часто залучає їх до розробки критеріїв. Використовує фронтальне оцінювання, взаємооцінювання, самооцінювання.
Вчитель англійської мови Кульоміна Ірина Анатоліївна на високому рівні володіє методикою викладання предмета. Її уроки завжди цікаві, добре продумані, насичені, з вдало підібраною наочністю та різноманітним дидактичним матеріалом. Багато уваги приділяє вчитель різнобічному розвитку мовлення учнів, їхнього мислення, формуванню навичок творчої самостійної роботи. Широко використовує елементи інноваційних технологій, зокрема, технології розвитку критичного мислення, яка під час вивчення навчальних дисциплін створює додаткову мотивацію до навчання, технологію особистісно орієнтованого навчання, створення ситуації успіху.
Уроки Кульоміної І.А. є сукупністю мультимедійних презентацій, малюнків, світлин, анімацій, відеофрагментів, текстових пояснень, звукового супроводу, тестових запитань тощо, які вона використовує при проведенні. Для навчального контенту використовує відео власних уроків. На уроці створює ігрову атмосферу, що розвиває пізнавальний інтерес і активність учнів. Домашні завдання пов'язані зі змістом уроку, диференційовані. Ірина Анатоліївна на уроках початковій школі з урахуванням вимог НУШ апробовує дидактичні та рольові ігри - це практичні групові вправи з вироблення оптимальних рішень, застосування методів і прийомів у штучно створених умовах, що відтворюють реальне середовище. Вчитель вважає за доцільне використання ігор чи елементів гри на кожному уроці. Це активізує діяльність учнів, вони захоплюються елементом змагання, їм подобається працювати у команді - так веселіше виконувати навіть складне завдання. Таким чином, гра допомагає вчителю англійської мови організувати роботу на уроці, адже весь цей час необхідно звертати увагу на граматику, мовлення, читання, писання, аудіювання. Гра допомагає перевірити знання і уміння учнів швидко і цікаво. Учням цікавіше виконувати певне завдання із граматики, коли воно подане у вигляді гри (змагання), ніж писати звичайну вправу. Під час проведення підсумків гри вчитель доволі часто використовує прийом самооцінювання здобувачами освіти результатів гри, щоб вони розвивали вміння не лише показувати свої знання, а й аналізувати та співставити вміння інших.
Вчитель англійської мови Кострюкова Т.О. добре знає свій предмет, володіє цілою низкою методичних прийомів, застосовує різні форми проведення занять, вміє підібрати тон проведення спілкування. Саме такі фактори враховує вчитель для досягнення успіху у своїй педагогічній діяльності. Систему своєї роботи продумує таким чином, щоб знання англійської мови її учнів допомогли молодим людям адаптуватися в мовному середовищі. Якщо та чи інша ситуація програвалася, то вона залишається у підсвідомості алгоритмом дій і людина поводиться впевнено. З цією метою вчителька використовує автентичний матеріал, який сприяє підвищенню інтересу учнів до предмета, забезпечує більш стійку увагу, задовольняє потреби учнів в новизні матеріалу, сприяє закріпленню мовних явищ у пам’яті, створює стійкі образи, підтримує активність учнів.
Уроки Тетяни Олексіївни мають комунікативну спрямованість, кожен учень відчуває себе безпосереднім учасником творчого процесу. Вчитель використовує різноманітні інтерактивні технології, форми і методи, що стимулюють розвиток пізнавальної активності здобувачів освіти, яка виражається через запитання, прагнення мислити, пізнавальну самостійність в процесах сприйняття, відтворення, розуміння, творчого застосування.
Основною метою роботи вчителя англійської мови Кострюкової Т.О. з активізації пізнавальної діяльності учнів є розвиток їх творчих здібностей. Адже здібності людини розвиваються в процесі діяльності. Засобом розвитку пізнавальних здібностей учнів є вміле застосування таких методів і прийомів, які забезпечують високу активність учнів у навчальному пізнанні. Методи і прийоми активізації, що їх застосовує вчитель, враховують рівень пізнавальних здібностей учнів, бо непосильні завдання можуть підірвати віру учнів у свої сили і не дадуть позитивного ефекту. Тому система роботи з активізації пізнавальної діяльності учнів вибудовується з врахуванням поступового і цілеспрямованого розвитку творчих пізнавальних здібностей учнів, розвитку їх мислення. Зокрема, в своїй діяльності вона звертає увагу на наступні методи: дискусійний, рольові ігри, метод проектів, використання мультимедіа. Ці методи пов’язані між собою тим, що їх форми і зміст дозволяють формувати, поряд із комунікативною компетенцією, окремі комунікативні та інтелектуальні вміння, які в сукупності складають уміння критичного мислення. Так, дискусія дає можливість активізувати пізнавальну діяльність учнів, сформувати певну культуру мови, вміння вислухати співрозмовника до кінця, не перебиваючи, ставлячи запитання, заперечуючи або, навпаки, погоджуючись; формувати свідоме ставлення до розгляду проблеми, активність в обговоренні проблеми, яка назріла, націленість на з’ясування причин її виникнення, а також на її вирішення. Мова, таким чином, є одночасно і метою і засобом навчання, що формує культуру творчого оперативного мислення та створює умови для використання особистого досвіду й одержаних раніше знань для засвоєння нових.
Бібліотекар Пятко Т.Б. поряд з педагогічним колективом сприяє реалізації прямих функцій навчального закладу: формування громадянської грамотності учнів; розвиток мовних здібностей; сприяння здатності учнів долати життєві і соціальні негаразди. Володіє мистецтвом спілкування зі школярами і дорослими читачами. Має високий рівень мовної компетенції і мовленнєвої культури. Використовує різні способи педагогічної підтримки для формування пізнавального інтересу в ситуації пошуку нових знань.
Тетяна Борисівна інтелігентна людина з глибоким і цікавим внутрішнім світом, стійкою системою принципів і власним світосприйняттям. Щоденно і наполегливо сприяє утвердженню бібліотеки як центра духовного становлення особистості, духовної культури школярів, формуванню її духовних цінностей.
Ефективними технологіями в роботі бібліотекара є книжкові виставки, огляди літератури, цикли читань, обговорення книг, читацькі конференції, різноманітні особистісно-рольові та літературні ігри(конкурси, вікторини, подорожі книгами), усні журнали, літературні вечори тощо. Співпраця шкільного бібліотекара з педагогічним колективом багатоаспектна і проявляється у проведенні уроків позакласного читання, занять - практикумів із прищеплення школярам навичок роботи з книгою, користування бібліотекою, інформаційними технологіями, організації спеціальних екскурсій, факультативів, гуртків, які б поглиблювали систему бібліотечно - бібліографічних знань учнів.
Виходячи з вищевикладеного,
НАКАЗУЮ:
- Схвалити систему роботи вчителя історії та правознавства Озерної О.Д., вчителя української мови і літератури Гунченко Г.Я., вчителів англійської мови Кострюкової Т.О., Кульоміної І.А., бібліотекара Пятко Т.Б., заступника директора Матюшенко Д.В.
2. Секретарю атестаційної комісії, заступнику директора Обіходенко Т.О.:
2.1. На нараді при директорові ознайомити педагогічний колектив із результатами аналізу вивчення системи роботи вчителів, що атестуються.
2.2. На засіданні атестаційної комісії вказати позитивні сторони діяльності вчителів, що атестуються, та надати рекомендації.
3. Вчителям, що атестуються:
3.1. Підвищувати фаховий рівень та професійну майстерність шляхом самоосвіти для підвищення та підтвердження кваліфікаційної категорії.
3.2. Впроваджувати в практику кращі наробки колег школи
3.3. Ширше практикувати використання інформаційно-комунікаційних технологій в освітньому процесі.
4. Контроль за виконанням даного наказу покласти на заступника директора з навчально-виховної роботи Обіходенко Т.О.
Директор Ольга ГРИЦЕНКО
Н А К А З
22.03.2024 № 64
Про підсумки моніторингу стану
викладання географії, забезпечення
базового рівня знань учнів, відповідності
викладання навчальним програмам
Керуючись Законами «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту», Інструктивно-методичних рекомендацій щодо викладання навчальних предметів у закладах загальної середньої освіти у 2023/2024 навчальному році, затверджених листом Міністерства освіти і науки України 12.09.2023 № 1/13749-23, на виконання річного плану роботи школи на 2023/2024 навчальний рік адміністрацією закладу освіти у лютому-березні 2024 року проводився моніторингу стану викладання географії, забезпечення базового рівня знань учнів, відповідності викладання навчальним програмам
Метою перевірки було:
- вивчення питання забезпечення базового рівня знань учнів з географії;
- відповідність викладання навчальним програмам;
- об`єктивність оцінювання навчальних досягнень учнів;
- розвиток творчих здібностей учнів;
- використання диференційованого підходу; формування знань, умінь і навичок у відповідності до вимог програм для загальноосвітніх шкіл;
- науковість, планування навчального матеріалу;
- наявність поурочних і календарно-тематичних планів, їх якість;
- використання наочних посібників;
- раціональне використання робочого часу;
- забезпеченість підручниками;
- виконання практичних робіт відповідно до навчальних програм.
Перевірка показала, що одним із вирішальних факторів стану шкільної освіти є рівень фахової та методичної підготовки вчителя, його кваліфікація та відношення до освітнього процесу.
Географію у 6-11 класах викладає Валявська Неля Григорівна – відмінник освіти України, педагогічний стаж 42 роки, кваліфікаційна категорія «спеціаліст вищої категорії», педагогічне звання «учитель- методист».
Аналіз стану вивчення рівня навчальних досягнень школярів та викладання географії показав, що вчитель Валявська Н.Г. систематично працює над підвищенням свого фахового рівня, дотримуючись нормативу проходження курсової перепідготовки. Календарні плани вчителя складено з урахуванням методичних рекомендацій. Поурочні плани в цілому відображають роботу вчителя з виконання державних програм, індивідуальну і диференційовану роботу з учнями. Практичні роботи виконуються згідно до вимог програм.
В своїй роботі вчитель географії використовує наказ Міністерства освіти і України «Про затвердження Інструкції з ведення класного журналу учнів 5-11(12)-х класів загальноосвітніх навчальних закладів», наказ Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України «Про затвердження єдиних зразків обов’язкової ділової документації у загальноосвітніх навчальних закладах усіх типів і форм власності».
Неля Григорівна – педагог з високим рівнем професіоналізму та почуттям обов’язку. Добре володіє методикою викладання свого предмета. Працює над проблемною темою «Пошук нових форм і методів самостійної роботи, які спонукають до вирішення завдань і навчання учнів». Учитель
впевнений, що однією з найголовніших умов підвищення ефективності уроку є впровадження різних форм і методів роботи: робота з картою, контурними картами, глобусом; порівняльний метод, ілюстративний, демонстраційний, спостереження, захист творчих робіт, презентацій.
Вивчення методів та стилю роботи вчителя показує, що він якісно та своєчасно готується до уроків, досконало володіє методикою викладання свого предмета, при організації занять впроваджує різні форми і методи роботи: робота з атласом, контурними картами. Використовує при поясненні матеріалу порівняльний, ілюстративний, демонстраційний методи навчання. Аналіз відвіданих уроків показує, що на уроках географії учні демонструють хороший рівень володіння навчальним матеріалом. Це забезпечується наполегливою роботою вчительки над удосконаленням як власних педагогічних навичок, так і навичок та вмінь учнів, які оволодівають на уроці навчальним матеріалом під її керівництвом. Уроки Нелі Григорівни виділяються ґрунтовною підготовкою, достатнім матеріальним забезпеченням, і, як наслідок, результативністю.
Вчитель, залежно від дидактичних цілей, застосовує різні типи уроків, поєднує традиційні та інтерактивні методи та прийоми. При перевірці знань використовує індивідуальне опитування, тести та самостійні роботи. Вивчення нового матеріалу завжди добре мотивується і обов’язково супроводжується актуалізацією опорних знань. Виклад нового матеріалу відбувається у формі пояснення з елементами бесіди, у яке включається робота з картою, самостійна робота з підручником, аналіз статистичних даних, застосуванням інтерактивним методів та прийомів. У процесі формування географічних понять прагне повністю задіяти в навчанні інтелектуальний потенціал кожного учня. Під час уроків географії вчитель акцентує увагу на використання сучасних Google-технологій, що спрямовані на спрощення, створення, поширення і класифікації завдань безпаперовим шляхом, що сприяє прискоренню процесу поширення файлів між учителем та учнями.
Використання даної програми дає можливість створювати та здійснювати обмін завданнями, оцінювати та виконувати роботу в режимі онлайн, відстежувати прогрес кожного учня, коментувати виставлену оцінку.
У 2023/2024 навчальному році учениця 9-А класу Льохіна Анастасія зайняла І місце у міському етапі олімпіади з географії.
За підсумками І семестру 2023/2024 навчального року рівень навчальних досягнень учнів з географії становить:
Клас | Кількість учні | Рівні навчальних досягнень | Успішність | Якість | |||
високий | достатній | середній | низький | ||||
6-А | 30 | 11 | 15 | 4 | 0 | 100 | 86,7 |
6-Б | 28 | 1 | 14 | 12 | 0 | 100 | 53,6 |
7-А | 19 | 1 | 12 | 6 | 0 | 100 | 68,4 |
7-Б | 26 | 5 | 12 | 9 | 0 | 100 | 65,4 |
8-А | 33 | 12 | 11 | 10 | 0 | 100 | 69,7 |
8-Б | 32 | 6 | 11 | 15 | 0 | 100 | 53,1 |
9-А | 27 | 6 | 13 | 8 | 0 | 100 | 70,4 |
9-Б | 26 | 4 | 13 | 9 | 0 | 100 | 65,4 |
11-А | 30 | 9 | 7 | 14 | 0 | 100 | 53,3 |
Разом | 251 | 55 | 108 | 88 | 0 | 100 | 64,9 |
Підсумки проведених перевірних робіт підтвердили рівні навчання учнів у І семестрі. Але були виявлені недоліки у знаннях учні з певних тем. Не всі учні визначили позитивні і негативні риси економіко-географічного та геополітичного положення України, не змогли в повній мірі розмежувати ці поняття і дати визначення їм. Учні не пояснили причини неповного використання трудових ресурсів, не порівняли структуру зайнятості населення в Україні з іншими країнами світу. Виникли труднощі в поясненні галузі сільського господарства, які слід розвивати в Україні високими темпами для задоволення потреб населення.
У школі є кабінет географії, акт-дозвіл на проведення занять в кабінеті, журнали з техніки безпеки відповідають нормативам ведення. Кабінет забезпечено технічними засобами навчання, частково навчальною, методичною, довідковою літературою, яка не зовсім систематизована. В кабінеті дотримано належних санітарно-гігієнічних вимог. Але у 2023/2024 навчальному році кабінет не використовується у зв’язку з дистанційним навчанням.
Отже, можна зробити висновки про те, що у системі роботи вчителя географії Валявської Н.Г. переважають такі пріоритетні напрями:
- екологічна спрямованість знань, що їх здобувають учні на уроках географії;
- гуманістична спрямованість викладання курсу;
- пошуки нових, нетрадиційних форм та методів навчання;
- диференційований підхід до дітей з урахуванням їх індивідуальних здібностей, виявлення та підтримка обдарованих дітей.
Основними недоліками, виявленими під час вивчення стану викладання географії є:
- недостатня диференційованість підходу до оцінювання рівня навчальних досягнень школярів;
- переважання репродуктивних методів навчання;
- відсутність географічного майданчика.
Виходячи з вище викладеного,
НАКАЗУЮ:
1. Вважати стан викладання географії на високому рівні.
2. Заступнику директора з навчально-виховної роботи Матюшенко Д.В.:
2.1. З метою підвищення рівня методичної підготовки вчителя географії спрямувати його роботу на вирішення питань підвищення ефективності уроку та організацію позакласної роботи з географії;
2.2. Приділити особливу увагу створенню програми самоосвітньої діяльності вчителя дослідницького характеру.
3. Керівнику шкільного методичного об’єднання природничо-математичного циклу Мосіяш О.М.:
3.1. Проаналізувати результати стану викладання географії.
3.2. Обговорити питання роботи з учнями, які мають початковий рівень навчальних досягнень та розробити заходи щодо підвищення мотивації учнів до навчання.
4. Вчителю географії Валявській Н.Г.:
4.1. На уроках географії продовжувати використовувати комп’ютерні тестові завдання, форми інтерактивного навчання.
4.2. Продовжити колегіальний пошук удосконалення освітнього процесу за рахунок впровадження прогресивних інноваційних методик і технологій навчання як умови самовдосконалення учителя і самореалізації учня.
4.3. Щорічно поповнювати базу даних талановитих та обдарованих дітей, виявляти їх здібності, нахили, пізнавальну діяльність.
4.4. Сприяти у оформленні географічного майданчика.
5. Розмістити даний наказ на сайті школи та довести до відома відповідних працівників школи.
6. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника директора з навчально-виховної роботи Матюшенко Д.В.
Директор Ольга ГРИЦЕНКО
Н А К А З
18.03.2024 № 61
Про підсумки моніторингу стану
формування предметних та ключових
компетентностей, розвиток певних
мисленнєвих навичок під час вивчення
інформатики в 5-11 класах
Керуючись Законами «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту», Інструктивно-методичних рекомендацій щодо викладання навчальних предметів у закладах загальної середньої освіти у 2023/2024 навчальному році, затверджених листом Міністерства освіти і науки України 12.09.2023 № 1/13749-23, на виконання річного плану роботи школи на 2023/2024 навчальний рік адміністрацією закладу освіти у лютому-березні 2024 року вивчався стан формування предметних та ключових компетентностей, розвиток певних мисленнєвих навичок учнів під час вивчення інформатики в 5-11 класах
Моніторинг діяльності здійснювався за такими напрямками:
- виконання Листа МОН освіти України №1/13749-23 від 12.09.2023 «Щодо методичних рекомендацій про викладання навчальних предметів у закладах загальної середньої освіти у 2023/2024 навчальному році;
- календарно-тематичне планування з розподілом часу на навчальний матеріал;
- кадрове забезпечення;
- вибір форм і методів навчання, розподіл кількості годин, що відводяться на вивчення розділів та окремих тем (це стосується як порядку вивчення тем, так і розподілу часу на їх вивчення);
- забезпеченість комп’ютерною технікою, програмним забезпеченням;
- безпека життєдіяльності;
- відповідність змісту уроків вимогам державних навчальних програм, виконання та рівень навчальних досягнень учнів;
- дотримання критеріїв оцінювання учнів;
- рівень навчальних досягнень учнів з предмету.
Метою навчання інформатиці є різнобічний розвиток особистості учня та його світоглядних орієнтацій, формування інформативної й інших ключових компетентностей, необхідних йому для життя та продовження навчання.
Адміністрацією закладу освіти були відвідані уроки, вивчена документація: календарно-тематичні плани вчителів, класні журнали. Завдяки цьому отримано необхідну інформацію про систему роботи вчителів Подольчака С.М., Мосіяш О.М. та організацію ними освітнього процесу, надано рекомендації.
Викладання інформатики здійснюють вчителі:
- в 5-6 класах Мосіяш Олена Миколаївна – вчитель хімії, педагогічний стаж 28 років, кваліфікаційна категорія «спеціаліст вищої категорії», педагогічне звання «учитель-методист»;
- в 7-11 класах Подольчак Сергій Миколайович – вчитель фізики, педагогічний стаж 22 роки, кваліфікаційна категорія «спеціаліст»
З метою об’єктивної оцінки діяльності вчителів було вивчено рівень навчально-матеріальної бази та можливості, які надає вчителю обладнання кабінетів інформатики для забезпечення виконання вимог навчальних програм. За результатами перевірки визначено, що обладнання кабінетів дозволяє забезпечувати організацію освітнього процесу для виконання програмних вимог. Враховуючи накази по закладу освіти № 136 від 15.08.2023 року «Про організацію освітнього процесу у 2023/2024 навчальному році», № 158 від 28.08.2023 року «Про організацію дистанційної форми навчання учнів освітнього закладу у 2023-2024 навчальному році», № 44-к/тр від 30.08.2023 року «Про переведення педагогічних працівників на дистанційну роботу» викладання предмету інформатики ведеться дистанційно. Вчителі забезпечені школою комп’ютерною технікою та мають можливість працювати дистанційно.
У відповідності до Інструктивно-методичних матеріалів з питань створення безпечних умов для роботи в кабінеті інформатики загальноосвітніх навчальних закладів, затверджених листом Міністерства освіти і науки України від 17.07.2013р. № 1/9-497, учителі інформатики проводять наступні інструктажі з безпеки життєдіяльності:
- перед початком роботи учнів – первинний інструктаж з безпеки життєдіяльності, який знайомить їх з правилами роботи на комп’ютерах;
- первинний інструктаж перед кожним практичним заняттям за інструкціями з безпеки життєдіяльності відповідно до виконуваних робіт, який реєструється в класному журналі на сторінці предмета у розділі про зміст уроку: «Інструктаж з БЖД».
У відповідності до освітньої Програми школи в 5-6 класах предмет «Інформатика» викладається по 1,5 годині на тиждень, у 7 – по 1 години на тиждень, у 8-9, 11 класах – 2 годин на тиждень.
Викладання інформатики ведеться відповідно до державних програм:
- 5-6 класи за Типовою освітньою програмою закладів загальної середньої освіти із навчанням українською мовою, затвердженою наказом Міністерства освіти і науки України від 19.02.2021 року № 235 (додаток 1);
- 7-9 класи за Типовим навчальним планом загальноосвітніх навчальних закладів з українською мовою навчання і вивченням двох іноземних мов, затвердженим наказом Міністерства освіти і науки України від 20.04.2018 року № 405 (таблиця 1);
- 11 клас за Типовими освітніми програми закладів загальної середньої освіти ІІІ ступеня, затверджених наказом Міністерства освіти і науки України від 20 квітня 2018 р. №408.
Забезпеченість підручниками учнів 5-11 класів складає 100%: За бажанням учні також використовують електронний варіант підручника.
Вчителі ведуть класні журнали згідно Інструкції з ведення класного журналу учнів 5-11(12) класів загальноосвітніх навчальних закладів, методичних рекомендацій про викладання навчальних предметів у закладах загальної середньої освіти у 2023/2024 навчальному році. Записи ведуться в усіх журналах українською мовою чітко й охайно; уроки записуються своєчасно, вчасно ведеться тематичний облік знань учнів 5 – 11 класів та відвідування учнями уроків 2 -11 класів.
Мосіяш О.М., Подольчак С.М. ведуть необхідну шкільну ділову документацію: календарне, поурочне планування, класні журнали. Вчителі готуються до уроків (конспект уроку, мультимедійні презентації, скрайбінг-презентації тощо), що відповідають темі уроку календарного планування. Під час аналізу уроків простежується розвиток самостійності мислення учнів, формування критичного та креативного мислення. Структура уроку визначена відповідно його типу, простежуються форми та методи, які використані вчителями протягом уроку.
На уроках вчителі приділяють достатньо уваги інтелектуальному розвитку учнів, їхньому логічному мисленню, пам’яті, увазі, вмінню аналізувати, класифікувати, узагальнювати.
Олена Михайлівна та Сергій Михайлович знайомлять учнів як з базовими математичними принципами кодування інформації, так і з особливостями кодування інформації різного типу, з одиницями виміру довжини інформаційних повідомлень та з двійковою системою числення, принципами роботи системного програмного забезпечення, зокрема архіваторів у 9-му класі, опрацьовують певні об’єкти текстового документа (списки, таблиці, графічні об’єкти), тому основна увага зосереджена на формуванні навичок опрацювання складних за структурою документів з використанням стилів, автоматизованого створення змісту документа, пошуку та заміни фрагментів тексту у 5-х класах. Вчителі також приділяють належну увагу на уроках ознайомленню зі створенням та публікацією веб-ресурсів у 8-х класах, формують навички створення сайтів з використанням автоматизованих засобів, наприклад Google Sites, ознайомлюють з основними правилами ергономічного розміщення відомостей на веб-сторінці, вчиться використовувати гіпертекстові, графічні й мультимедійні елементи на веб-сторінках. Вчителі у 8-х класах вивчають мову програмування, що є підтримкою в ній базових концепцій об’єктно-орієнтованого програмування (Object Pascal, Visual Basic, Python, Java. Вчителі використовують рекомендоване середовище програмування, як Lazarus. Вчать учнів створювати програми з графічним інтерфейсом користувача. В 11 класі вивчають вибіркові модулі «Основи інформаційної безпеки" та «Графічний дизайн».
Вчитель Мосіяш О.М. в повній мірі володіє та впроваджує сучасні освітні технології на уроках інформатики. Уроки Олени Михайлівна завжди цікаві, насичені різноманітними формами і методами, проходять чітко, злагоджено, на високому науково-теоретичному й методичному рівні.
Вчитель добре володіє методикою індивідуальної роботи з учнями, використовуючи при цьому диференційований підхід до вибору дидактичного матеріалу. Широко використовує творчі та проблемні завдання, презентації, проекти, що стимулює творчу ініціативу та самостійність учнів. Враховує психологічні особливості учнів, їх реальні навчальні можливості, стимулює позитивне ставлення учнів до освітньої діяльності. Уміє лаконічно, цікаво, доступно подати навчальний матеріал.
Олена Михайлівна значну увагу приділяє узагальненню й повторенню матеріалу, повноцінному й цілісному формуванню ІТ-компетентностей учнів, наприклад, під час вивчення тем: «Інформаційні технології у суспільстві», «Основи інформаційної безпеки». Достатньо уваги приділяє для закріплення понять з цих тем, як «інформаційні процеси та системи», «апаратне та програмне забезпечення інформаційної системи». Також особливу увагу приділяє суспільному значенню інформаційних технологій, етичним і правовим аспектам спільного використання інформаційних продуктів у темах «Комп’ютерні презентації» (через демонстрацію презентації перед учнями і її спільне обговорення), «Комп’ютерне моделювання» (наприклад колективне складання карт знань) та «Створення персонального навчального середовища» (елемент середовища колективної взаємодії в мережі Інтернет).
Сергій Михайлович має невеликий досвід роботи, компетентний у методиці викладання предмету, володіє знаннями в галузі сучасних ІКТ, старанно готує до уроків презентації, тести, вміє мотивувати учнів, але необхідно працювати над структурою уроку, дисципліною в класах.
Вчитель знайомить учнів з місцем і роллю інформаційно-комунікаційних технологій у сучасному виробництві, науці, повсякденному житті й готує їх до раціонального використання комп’ютерних засобів при розв’язанні задач, пов’язаних з опрацюванням інформації, її пошуком, систематизацією, зберіганням, передаванням. Вчитель використовує диференційований та індивідуальний підхід до учнів, володіє сучасними освітніми технологіями, педагогічними засобами.
Сергій Михайлович звертає особливу увагу на вивчення змістової лінії основ алгоритмізації та програмування в основній школі, алгоритмам роботи з масивами, аналогічними структурами даних, побудовою графіка чи гістограми програмним шляхом.
Якість навчальних досягнень учнів 5-11 класів за І семестр 2023/2024 навчального року з інформатики виглядає так:
Клас | Кількість учні | Рівні навчальних досягнень | Успішність | Якість | |||
високий | достатній | середній | низький | ||||
Вчитель інформатики Мосіяш О.М. | |||||||
5-А | 27 | 10 | 17 | 0 | 0 | 100 | 100 |
5-Б | 28 | 14 | 12 | 2 | 0 | 100 | 92,9 |
6-А | 28 | 10 | 17 | 1 | 0 | 100 | 96,4 |
6-Б | 27 | 3 | 13 | 11 | 0 | 100 | 59,3 |
Вчитель інформатики Подольчак С.М. | |||||||
7-А | 19 | 2 | 10 | 7 | 0 | 100 | 63,2 |
7-Б | 26 | 4 | 10 | 11 | 1 | 96,2 | 53,8 |
8-А | 33 | 8 | 16 | 8 | 1 | 97 | 72,7 |
8-Б | 32 | 8 | 9 | 15 | 0 | 100 | 53,1 |
9-А | 27 | 8 | 11 | 8 | 0 | 100 | 70,4 |
9-Б | 26 | 6 | 7 | 13 | 0 | 100 | 50 |
11-А | 30 | 10 | 15 | 5 | 0 | 100 | 83,3 |
Разом | 303 | 83 | 137 | 81 | 2 | 99,3 | 72,6 |
Учителі ознайомлені з критеріями оцінювання знань, умінь і навичок учнів, доводять ці критерії до відома учнів. Моніторинг навчальних досягнень учнів за І семестр 2023-2024 навчального року дозволяє стверджувати, що учнів успішно засвоюють зміст шкільного курсу інформатики.
Вчителі Мосіяш О.М. та Подольчак С.М. працюють над підвищенням свого науково-методичного фахового рівня, проходить курси підвищення кваліфікації з методики викладання предмету, знань з інформатизації, психології.
Виходячи з вищесказаного,
НАКАЗУЮ:
- Вважати стан викладання інформатики у на належному рівні.
- Вчителям інформатики Мосіяш О.М. та Подольчак С.М.:
- Продовжувати удосконалювати та урізноманітнювати прийоми та методи навчання учнів.
Постійно
- Приділяти особливу увагу та активізувати позакласну роботу з предмета, роботу з обдарованими дітьми з підготовки їх до Всеукраїнських предметних олімпіад з інформатики та інформаційних технологій, в інтелектуальних конкурсах, в проєктній роботі.
Постійно
- З метою розвитку творчих здібностей учнів систематично працювати над підвищенням методичного рівня викладання предмета, застосовуючи ефективні форми і методи навчання, зокрема проблемний, частково-пошуковий, дослідницький.
Постійно
- З метою недопущення розбіжності семестрового і тематичного оцінювання опрацювати критерії оцінювання навчальних досягнень здобувачів освіти та керуватися ними при виставленні оцінок.
Постійно
- Працювати над поповненням та підвищенням рівня навчально-методичного забезпечення кабінету методичною, довідниковою літературою, дидактичними матеріалами, необхідними засобами навчання, програмним забезпеченням.
- Налагодити диференційовану роботу з різними за підготовкою категоріями учнів, ширше практикувати роботу в парах, групах, індивідуально, над проєктами.
Постійно
- Дотримуватись дидактичних і методичних вимог до процесу навчання:
- планування практичної діяльності учнів, як на уроці так і поза ним;
- використання сучасних інформаційних технологій; заохочення і створення умов для співпраці;
- розгляд проблемних ситуацій, зацікавленість та мотивація;
- зворотній зв’язок на уроці;
- створення навчальних ситуацій, що сприяють розвитку творчого підходу до пошуку учнями способів вирішення проблем, критичного оцінювання отриманих результатів.
Постійно
3. Контроль за виконанням даного наказу покласти на заступника директора з навчально-виховної роботи Обіходенко Т.О.
Директор Ольга ГРИЦЕНКО
Н А К А З
27.02.2024 № 57
Стан викладання основ здоров’я в 5-9
класах. Відповідність рівня навчальних
досягнень учнів вимогам програми
Керуючись Законами «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту», Інструктивно-методичних рекомендацій щодо викладання навчальних предметів у закладах загальної середньої освіти у 2023/2024 навчальному році, затверджених листом Міністерства освіти і науки України 12.09.2023 № 1/13749-23, на виконання річного плану роботи школи на 2023/2024 навчальний рік у січні-лютому 2024 була здійснена перевірка стану викладання основ здоров’я в 5-9 класах та відповідності рівня навчальних досягнень учнів вимогам програми.
У ході перевірки проводився аналіз стану викладанням основ здоров’я, ефективності роботи методичного об’єднання вчителів природничого циклу, розглядалися питання кадрового забезпечення предмета, рівень фахової підготовки педагогів. Проаналізовано шляхи надання методичної допомоги вчителям із метою підвищення їх професійного рівня. Перевірено навчально-методичне забезпечення уроків основ здоров’я. Здійснено перевірку рівня знань учнів із предмета у 5-9 класах. Вивчено питання забезпечення підручниками «Основи здоров’я» учнів школи. Під час перевірки здійснювався контроль за веденням шкільної документації, відвідано та проаналізовано уроки, проведено бесіди з вчителем, анкетування, контрольні зрізи навчальних досягнень школярів. Вивчення річного плану роботи навчального закладу, місця предмета в ньому, ознайомлення з програмно-методичним та кадровим забезпеченням викладання основ здоров’я, діяльністю методичного об’єднання дозволяє зробити висновок, що адміністрацією школи створені належні умови для виконання державної навчальної програми з основ здоров’я. Адміністрація навчального закладу відвідує уроки вчителів із метою тематичного, епізодичного контролю, виявлення, вивчення та узагальнення досвіду вчителів, прогнозування подальшої їх діяльності, організації навчання педагогів.
Основи здоров’я в 5-9 класах викладають вчителі: один вчитель:
- в 5-6 класах Мосіяш Олена Миколаївна – вчитель хімії, педагогічний стаж 28 років, кваліфікаційна категорія «спеціаліст вищої категорії», педагогічне звання «учитель-методист»;
- в 7-9 класах Мусіч Ольга Іванівна, педагогічний стаж 25 років, кваліфікаційна категорія «спеціаліст вищої категорії», наукове звання «кандидат наук».
Вчителі творчо реалізують зміст програм, вдало добирають об’єкти для вивчення, використовують сучасний матеріал. Організаційною формою групової науково-методичної роботи в системі підвищення кваліфікації педкадрів у школі є методичне об’єднання вчителів предметів природничого циклу. Методична проблема, над якою працює методична комісія «Впровадження життєвих компетентностей на уроках природничо-математичного циклу через використання інноваційних технологій навчання», керівником якої є вчитель хімії Мосіяш О.М. На засіданнях методичного об’єднання здійснюється вивчення нормативно-правової бази, розглядаються теоретичні та практичні питання щодо методики викладання основ здоров’я, ознайомлення із сучасними педагогічними технологіями, проведення відкритих уроків для вчителів школи, майстер- класів, предметних тижнів, роботи з обдарованими дітьми. Календарні плани вчителів складені відповідно до чинних програм з урахуванням методичних рекомендацій МОН України. Поурочні плани відображають роботу вчителів з виконання державних програм, індивідуальну, групову та диференційовану роботу з учнями, повторення навчального матеріалу. Учителі Мосіяш О.М. і Мусіч О.І. забезпечують виконання вимог державних програм, ведуть необхідну шкільну документацію.
Відвідані уроки засвідчили, що вчителі реалізують дидактичні принципи навчання: науковості, доступності, системності, зв’язку навчання з життям тощо; раціонально добирає форми, методи, прийоми та засоби навчальної роботи на уроках; якісно виконує практичну частину навчальної програми – практичні роботи. Під час вивчення процесів життєдіяльності педагоги використовують натуральні об’єкти, наявні технічні засоби навчання, мультимедійні презентації, таблиці, ілюстрації підручника, додаткові посібники, електронні енциклопедії тощо. З урахуванням навчально-матеріальної бази, рівня підготовки учнів уміло поєднується демонстрація натуральних об’єктів та їх моделей, таблиць із самостійною роботою школярів. Робота проводиться таким чином, що основний навчальний матеріал учні переважно опановують безпосередньо на уроках. Педагоги практикують різні форми навчальної діяльності: групову, фронтальну, індивідуальну, які здійснює в умовах колективної діяльності. Добираючи методи та форми навчання, які б забезпечували реалізацію навчальної мети, учителі використовують різноманітні форми і методи і тим самим спрямовують свою роботу на реалізацію принципу активності навчання. Проблемні лекції в старших класах, евристичні бесіди, пошукові роботи, виконання індивідуальних завдань, ділові ігри сприяють розвитку творчої особистості, формуванню життєвих і соціальних компетентностей школярів. Методи активного навчання використовуються на різних етапах уроку: під час первинного здобуття знань, їх закріплення та вдосконалення, формування практичних вмінь і навичок.
При оцінюванні знань учнів враховується активність, самостійність мислення, вміння робити висновки. Слід зазначити, що учні мають уявлення про здоровий спосіб життя та дотримуються його правил, називають та розрізняють показники здоров'я та чинники, які впливають на нього, дотримуються правил безпеки життєдіяльності. За результатами усного опитування встановлено, що успішність учнів з предмету «Основ здоров’я» достатня і висока. Для перевірки знань вчителі використовують різнорівневі завдання, як правило, два варіанти. Результати моніторингового дослідження показали, що для формування навичок здорового способу життя в дітей шкільного віку, ведення предмета «Основи здоров’я» є необхідною потребою сьогодення. Він відіграє важливу роль у формуванні культури здоров’я, яка включає не тільки певну систему знань про здоровий спосіб життя, а й відповідну поведінку щодо його збереження та зміцнення. Для визначення рівня навчальних досягнень учнів під час контрольних робіт були використані різнорівневі завдання. Перевірні роботи складені за матеріалами чинної навчальної програми.
Аналіз перевірних робіт засвідчив, що всі учні володіють обов’язковим обсягом знань, умінь та навичок у відповідності з вимогами програм МОН України в основному на високому і достатньому рівнях. Проаналізувавши відвідані уроки, можна зробити висновок, що окремі учні залишаються пасивними спостерігачами, недостатньо координуються зусилля вчителя щодо вироблення в учнів певних умінь і навичок. У навчальному закладі проводяться заходи, спрямовані на розвиток особистості: предметні тижні, конкурси. Педагог ділиться своїм досвідом з колегами міста.
Виходячи із зазначеного вище,
НАКАЗУЮ:
- Стан викладання основ здоров’я у 5-9 класах вважати таким, що відповідає вимогам Державного стандарту.
- Заступникам директора з навчально-виховної роботи Обіходенко Т.О., Матюшенко Д.В. тримати на постійному контролі стан викладання основ здоров’я.
- Керівнику методичного об’єднання Мосіяш О.М. проаналізувати на засіданні методичного об’єднання систему роботи з обдарованими дітьми, результати контрольних робіт з основ здоров’я
- Вчителям Мусіч О.І. Мосіяш О.М.:
4.1. Проаналізувати стан викладання основ здоров’я, враховуючи недоліки, розробити заходи з їх ліквідації.
4.2. Ефективно організовувати самостійну діяльність учнів з використанням ВЕБ-технологій. 4
4.3. Ширше практикувати активні форми навчання учнів.
4.4. Підвищувати ефективність уроків, використовуючи розвивальне навчання.
- Контроль за виконанням наказу залишаю за собою.
Директор Ольга ГРИЦЕНКО
Н А К А З
21.02.2024 № 54
Про хід реалізації Національної стратегії
розбудови безпечного і здорового освітнього
середовища у новій українській школі та
популяризації здорового способу життя
серед здобувачів освіти
На виконання Указу Президента України від 25.02.2020 року № 195/2020 про Національну стратегію розбудови безпечного і здорового освітнього середовища у Новій українській школі, Законів України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту», відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року № 174-р «Про затвердження плану заходів з реалізації Національної стратегії розбудови безпечного і здорового освітнього середовища у Новій українській школі», з метою забезпечення додержання конституційних прав та свобод дитини, гарантій з охорони дитинства, реалізації прав дітей на освіту, безпечне для життя і здоров’я освітнє середовище, збереження та зміцнення підростаючого покоління адміністрацією закладу проаналізовано стан діяльності педагогічного колективу за даним напрямком.
У закладі освіти формуються навички здорового способу життя (харчування, гігієна, фізична активність) та екологічно доцільної поведінки у здобувачів освіти. Освітнє середовище мотивує здобувачів освіти до оволодіння ключовими компетентностями щодо збереження та зміцнення здоров’я підростаючого покоління. Простір закладу освіти містить елементи та осередки, що зацікавлюють здобувачів освіти до пізнавальної діяльності.
Заходи щодо реалізації Національної стратегії розбудови безпечного і здорового освітнього середовища у Новій українській школі були спрямовані на досягнення стратегічних цілей щодо:
- забезпечення здоров’язбережувальної складової освіти;
- комплексності розвитку фізичної культури та посилення рухової активності;
- розбудова системи здорового харчування, формування культури харчування та правильних харчових звичок;
- належного медичного обслуговування учнів і працівників закладу освіти;
- ефективного психологічного супроводу освітнього процесу;
- забезпечення доступності освітнього середовища.
З метою формування безпечних, комфортних та здорових умов для здобуття освіти, оволодіння учнями компетентностями, необхідними для безпечного здорового способу життя було відремонтовано за кошти бюджету спортивну залу, але заняття ведуться в форматі-онлайн з дотриманням всіх вимог безпеки.
Для створення умов для формування в учнів навичок здорового способу життя, дбайливого ставлення до свого здоров’я як головної життєвої цінності, створення умов для підтримки стабільного здоров’я учнівської молоді та залучення уваги батьків здобувачів освіти до проблеми збереження та зміцнення здоров’я в закладі проходив місячник здорового способу життя із застосування технологій дистанційного навчання.
В річному плані роботи закладу відображені заходи, які направлені на формування здоров’язберігаючої поведінки в учнів, активізацію профілактичної роботи з дітьми та підлітками.
Базовими принципами формування позитивної мотивації на здоровий спосіб життя дітей та молоді є принципи науковості і доступності знань, системності і наскрізності, безперервності, відкритості, превентизму, гуманізму та цілеспрямованості.
В класних колективах пройшли тематичні години спілкування «Крок назустріч здоров’ю, «COVID – це небезпечно, Правила профілактики», здоровий спосіб життя в традиціях українського народу», «Здорове харчування – запорука здоров’я», фоточелендж «Тарілка здорового способу харчування», веб-квест «Ми за здоровий спосіб життя», інформаційний паркан «Правила здорового способу життя». Учні активно долучилися до челенджу до Дня здоров’я.
З метою профілактики шкідливих звичок класними керівниками 9, 11 класів проведено анкетування про ставлення до шкідливих звичок, метою якого було вивчення рівня обізнаності підлітків про шкідливі звички та ставлення до них, після чого було організовано перегляд відеофільмів про небезпеку вживання тютюнових виробів і алкогольних напоїв.
Класними керівниками відбувається інформування учасників освітнього процесу з питань вакцинації, профілактики інфекційних та неінфекційних захворювань, збереження здоров’я молоді, протидії поширення серед учнів звичок, небезпечних для їх фізичного та психічного здоров’я. Здійснюється контроль за проходженням періодичного медичного огляду здобувачів освіти та працівників закладу. Вчителі під час дистанційних уроків використовують оздоровлювальні вправи, фізкультхвилинки, руханки, зорову та пальчикову гімнастики.
Воєнні події, які відбуваються в країні, є стресом для всіх учасників освітнього процесу. Вагомого значення набуває забезпечення психологічно комфортного освітнього середовища для всіх учнів та якісного освітнього процесу для дітей, які мають психологічну травму, надання компетентностей педагогічним працівникам щодо роботи з дітьми з психологічною травмою, забезпечення підтримки педагогічних працівників та залучення батьків до освітнього процесу. Так, всі вчителі школи пройшли курси та отримали сертифікати від Державної наукової установи «Інститут модернізації змісту освіти» з курсу "Перша психологічна допомога під час та після війни». Учні та вчителі поглибили свої знання та набули практичні навички реагування на надзвичайні ситуації воєнного характеру. Педагоги закладу залучалися до тренінгів «Реалізація здоров’язбережувального компонента навчання на основі сучасних освітніх технологій в умовах воєнного стану», «Шляхи запобігання та протидії проявам насильства та булінгу», «Формування навичок безпечної поведінки піл час використання інформаційно-комунікативних технологій».
В закладі проводиться консультативна робота з батьками здобувачів освіти щодо особливостей розвитку, навчання та виховання дітей з ООП, здійснюється педагогічний патронаж.
Розроблено механізм взаємодії у випадках , що виходять за межі компетентностей закладу, з установами соціального захисту. Правоохоронними органами, ювенальною превенцією.
Виходячи з вищевикладеного,
НАКАЗУЮ:
- Визнати реалізацію Національної стратегії розбудови безпечного і здорового освітнього середовища у закладі освіти задовільною.
- Педагогічним працівникам:
- Продовжити формувати позитивну мотивацію на здоровий спосіб життя здобувачів освіти закладу.
- Сприяти впровадженню інтерактивних форм виховання учнів з питань збереження і зміцнення здоров’я.
- Використовувати сучасні форми й методи роботи з формування в підлітків свідомого ставлення не лише до фізичного, а й психологічного та духовного здоров’я кожного.
- Залучати учнів до активної діяльності з формування засад здорового способу життя, навичок самозбереження та безпечної поведінки в умовах воєнного стану.
- Заступнику директора Обіходенко Т.О.:
- Продовжити роботу з виконання урядових, нормативно-правових документів щодо створення безпечного освітнього середовища, профілактики негативних проявів в учнівському середовищі, формування позитивної мотивації на здоровий спосіб життя, врахувавши проблеми освітнього закладу в організації профілактичної роботи та рівень сформованості в учнів навичок здорового способу життя.
- Сприяти впровадженню у освітній процес особистісно-орієнтованої моделі формування в учнів навичок здорового способу життя, вміння приймати оптимальні рішення щодо збереження і зміцнення власного здоров’я у різних життєвих ситуаціях; урізноманітнити форми та методи профілактичної роботи; залучити учнівську молодь до активної участі у просвітницькій роботі з пропаганди здорового способу життя в середовищі однолітків; підтримувати і розвивати національні та родинно-сімейні традиції здорового способу життя та виховання здорової дитини.
- Контроль за виконанням наказу залишаю за собою.
Директор Ольга ГРИЦЕНКО
НАКАЗ
29.01.2023 № 42
Про підсумки моніторингу стану навчання
та рівень навчальних досягнень учнів 5-11
класів з фізичної культури
Керуючись додатком 12 до листа Міністерства освіти і науки України № 1/13749-23 від 12.09.2023 «Про інструктивно-методичні рекомендації щодо викладання навчальних предметів/інтегрованих курсів у закладах загальної середньої освіти у 2023/2024 навчальному році», згідно з річним планом роботи школи на 2023-2024 навчальний рік, протягом січня 2024 року було вивчено стан навчання та рівень навчальних досягнень з фізичної культури.
З метою моніторингу стану викладання фізичної культури було здійснено відвідування дистанційних уроків, проаналізовано викладений теоретичний матеріал, проаналізовано календарно-тематичні плани роботи вчителя фізичної культури, стан ведення електронних-класних журналів, проаналізовано стан позакласної роботи з навчального предмета.
Фізичну культуру в 5-11 класах викладає вчитель фізичної культури Кривич Т.В. Кваліфікаційна категорія – спеціаліст, стаж роботи - 3 роки, закінчила Придніпровську державну академію фізичної культури та спорту 2020 році.
Фізичне виховання — важливий засіб фізичного, соціального та духовного розвитку учнівської молоді. Метою навчального предмета «Фізична культура» є формування в учнів стійкої мотивації до збереження і зміцнення свого здоров’я та ціннісних орієнтацій щодо здорового способу життя. Предмет надає змогу створити цілісну уяву про вплив занять фізичними вправами на розвиток особистості; оволодіти технікою рухових дій; набути навичок організації та методики проведення найпростіших форм занять фізичною культурою; сприяти профілактиці шкідливих звичок тощо.
Основні завдання, які ставить перед собою вчитель фізичної культури під час дистанційного навчання:
- зміцнення здоров'я учнів, підвищення їхньої рухливої діяльності вдома;
- формування знань правил безпеки життєдіяльності під час проведення занять фізичними вправами;
- формування й удосконалення в учнів рухових умінь теоретичного характеру, розвиток у них навичок використання їх у побутовій діяльності;
- виховання сталого, зацікавленого інтересу в учнів до уроків фізичної культури, звички до систематичних занять фізичними вправами й іграми.
Викладання предмета здійснюється відповідно до чинної нормативно-правової бази, а саме:
- Закону України про фізичну культуру та спорт;
- Національної доктрини розвитку фізичної культури і спорту;
- Положенню “Про дистанційне навчання”
- методичних рекомендацій щодо викладання фізичної культури у 2023-2024 навчальному році (лист Міністерства освіти і науки України від 01.07.2023 р. № 1/11-5966).
Типовими навчальними планами для загальноосвітніх навчальних закладів та робочим навчальним планом школи у 2023 /2024 навчальному році на вивчення предмета «Фізична культура» в інваріантній складовій передбачено: 5-11 класи –3 години на тиждень.
У 2023/2024 навчальному році вивчення фізичної культури у школі здійснюється за навчальними програмами, які мають відповідний гриф Міністерства освіти та науки України, вчитель ознайомлений з їх змістом та державними вимогами до рівня загальноосвітньої підготовки учнів.
Навчальні заняття зі школярами проводяться на платформі HUMAN школа. Під час визначення завдань уроку вчитель фізичної культури ставить конкретну мету. Поряд з освітніми завданнями, на кожному уроці визначає виховні завдання: виховання в учнів волі, дисциплінованості, почуття обов’язку й відповідальності, формує навички культури поведінки, додержання порядку, ввічливості тощо. Виходячи з конкретних завдань уроку, намагається так організувати навчальну працю школярів, щоб найкраще забезпечити постійну зайнятість та активність учнів. З цією ж метою поєднує елементи різних особистісно орієнтованих технологій.
Під час планування навчального матеріалу з фізичної культури учитель враховує, що діти перебувають вдома, тому форми і методи проведення уроку відповідають дистанційному навчанню.
На всіх відвіданих уроках учитель дотримувався загальноприйнятої структури уроку, в підготовчій частині поступово підвищував функціональну працездатність усіх органів і систем, забезпечуючи початкову організацію і психічний настрій дітей на урок, активізуючи увагу і емоційний стан учнів. В основній частині максимально завантажував учнів, використовуючи всі наявні умови, педагогічні засоби. Заключну частину уроку будував так, щоб поступово знизити рівень фізичної та емоційно-психічної збудженості учнів.
Результати вивчення рівня фізичної підготовки учнів 5-11 класів засвідчили достатній та високий бали навчальних досягнень.
Уроки вчителя Кривич Т.В. характеризуються високою моторною щільністю. Учитель правильно й чітко планує навчальний матеріал, вміло застосовує найраціональніші форми і методи організації освітнього процесу під час дистанційного навчання. Уроки відзначаються різноманітністю змісту.
Шкільна документація вчителем фізичної культури ведеться відповідно до нормативних вимог. Кривич Т.В. веде журнал відповідно до Інструкції з ведення класного журналу учнів 5-11(12) класів загальноосвітніх навчальних закладів.
Перевірка виявила, що вчитель фізичної культури користується календарно-тематичними планами, складеними з урахуванням вимог чинних навчальних програм та методичних рекомендацій.
Зміст домашніх завдань, які учні отримують на уроках фізичної культури, спрямований на розвиток фізичних якостей, повторення в домашніх умовах найпростіших рухових дій, засвоєних на уроках, із застосуванням прийомів самоконтролю. Приділяється увага і вихованню учнів. Цьому сприяють заходи з організованого проведення уроків та позакласних заходів, система роботи вчителів з пропаганди здорового способу життя. Щороку в школі проходять Олімпійський тиждень та тиждень фізкультури і спорту.
Однак під час вивчення виявлено упущення та недоліки в роботі вчителя:
- незважаючи на те, що до кожного розділу програми з фізичної культури є теоретичні відомості, що дає можливість учителю ознайомити учнів з оздоровчою дією фізичних вправ на організм людини, розкрити складові довголіття, проводити антиалкогольну, антинаркотичну і протитютюнову роботу; ознайомити школярів із народними традиціями, розвитком фізичної культури і спорту в державі, регіоні, місті, школі, проте вчитель фізичної культури ще недостатньо уваги приділяє формуванню теоретичних знань учнів з фізичної культури: користі ранкової гімнастики, фізичних вправ, рухових, спортивних та народних ігор, дихальної гімнастики, знайомству з різними видами спорту, тощо;
- на уроках фізичної культури неналежно здійснюються міжпредметні зв'язки з анатомією і фізіологією людини, гігієною, фізикою, теорією і методикою фізичного виховання, історією фізичної культури і спорту, музикою та іншими предметами;
Враховуючи зазначене,
НАКАЗУЮ:
1. Вважати стан навчання фізичної культури таким, що, відповідає сучасним вимогам.
2. Вчителю фізичної культури Кривич Т.В.:
2.1. З метою підвищення ефективності стану навчання предмета та рівня навчальних досягнень учнів продовжувати підвищувати свій фаховий та професійний рівень шляхом самоосвіти та участі в методичних формах роботи.
2.2. Ширше впроваджувати у практику своєї роботи використання інноваційних методів викладання фізичної культури.
2.3. Покращити роботу з формування теоретичних знань учнів з фізичної культури.
2.4. Продовжити роботу по виявленню та розвитку творчого потенціалу та здібностей обдарованих ліцеїстів, залучати їх до участі в роботі гуртків, спортивних секцій та до участі в змаганнях.
3. Заступнику директора з навчально-виховної роботи Матюшенко Д.В..:
3.1. Організувати взаємовідвідування уроків фізкультури класними керівниками.
3.2. Здійснювати контроль за якістю виконання навчальної програми з предмета «Фізична культура» за показниками фізичного розвитку учнів.
4. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника директора з навчально-виховної роботи Матюшенко Д.В.
Директор Ольга ГРИЦЕНКО
НАКАЗ
25.01.2023 № 41
Перевірка формування в молодших школярів
ключових фізкультурних компетентностей,
ціннісного ставлення до фізкультури, спорту
Згідно плану роботи школи на 2023-2024 навчальний рік було здійснено перевірку формування в молодших школярів ключових фізкультурних компетентностей, ціннісного ставлення до фізкультури та спорту. З цією метою було здійснено відвідування уроків (шляхом приєднання на платформі HUMAN в форматі ZOOM - конференції), контроль виконання навчальних програм. Фізичну культуру у 1-4 класах викладають класоводи. Метою навчання фізичної культури є всебічний фізичний розвиток особистості учня засобами фізкультурної та ігрової діяльності, формування в молодших школярів ключових фізкультурних компетентностей, ціннісного ставлення до фізичної культури, спорту, фізкультурно-оздоровчих занять та виховання фізично загартованих і патріотично налаштованих громадян України.
Досягнення поставленої мети класоводи, що викладають фізичну культуру, реалізують шляхом виконання таких завдань:
- виховання в молодших школярів розуміння значущості занять фізичними вправами, спортивними іграми як важливого засобу зміцнення здоров’я, отримання задоволення, гартування тіла та характеру, самовираження, соціальної взаємодії у процесі фізкультурно-оздоровчої діяльності;
- формування в учнів здатності володіння різними способами рухової діяльності, виконання фізичних вправ; уміння грати в рухливі та спортивні ігри за спрощеними правилами з урахуванням можливостей дистанційного навчання;
- розвиток в молодших школярів здатності встановлювати причинно-наслідкові зв’язки позитивних та негативних чинників щодо стану свого здоров’я та фізичного розвитку; використовувати різні способи пошуку корисної інформації у довідникових джерелах, у тому числі за допомогою інформаційно-комунікативних технологій і критичного мислення;
- формування в учнів здатності творчо застосовувати набутий досвід з фізичної культури, використовувати сили природи для зміцнення здоров’я та фізичного вдосконалення;
- розвиток в молодших школярів здатності використовувати навички самоконтролю і самооцінювання свого фізичного стану, дотримуватися санітарно-гігієнічних правил та безпечної поведінки в процесі фізкультурно-оздоровчої діяльності;
- розвиток в учнів здатності спілкуватися і взаємодіяти з дорослими й однолітками, співпрацювати та досягати спільних командних цілей у процесі спортивно-ігрової діяльності, використовувати термінологічний апарат з фізичної культури рідною мовою під час фізкультурно-оздоровчої діяльності;
- виховання в молодших школярів емоційно-ціннісного ставлення до занять фізичною культурою та спортом, здатності добирати фізичні вправи для розвитку фізичних якостей з урахуванням індивідуальних можливостей, бажання керуватися правилами безпечної і чесної гри, уміння боротися, вигравати і програвати;
- формування зацікавленості досягненнями українських спортсменів на Олімпійських іграх та інших спортивних змаганнях.
Фізичне виховання — важливий засіб фізичного, соціального та духовного розвитку здобувачів освіти. Вчителі Москальова І.М., Сидорова О.О, Овсієнко С.С. на своїх уроках створюють у здобувачів освіти цілісну уяву про вплив занять фізичними вправами на розвиток особистості; оволодіти технікою рухових дій; вчать навичкам організації та методики проведення найпростіших форм занять фізичною культурою; сприяють профілактиці шкідливих звичок.
Основні завдання, які ставлять перед собою під час проведення уроків фізичної культури вчителі Клочкова Е.М., Радиченко Н.Г. це перш за все зміцнення здоров'я учнів, підвищення їхньої працездатності, формування правильної постави; формування знань правил техніки безпеки під час проведення занять фізичними вправами; здійснення корекції недоліків фізичного розвитку та порушень психомоторики. В свою чергу Попович А.А., Гаюн О.М. велику увагу приділяють формуванню й удосконаленню в учнів рухових умінь прикладного характеру, розвитку у них навичок використання їх у побутовій діяльності; виховання сталого, зацікавленого інтересу в учнів до уроків фізичної культури, звички до систематичних занять фізичними вправами й іграми. Типовими навчальними планами для загальноосвітніх навчальних закладів та навчальним планом школи у 2023/2024 навчальному році на вивчення предмета «Фізична культура» в інваріантній складовій передбачено в 1-4 класах 3 години на тиждень.
Змістом предмета «Фізична культура» у початковій школі є рухова активність із загально-розвивальною спрямованістю. Він спрямований на формування в учнів ключових компетентностей: соціальних (здатність до співробітництва, взаєморозуміння, соціальної активності, формування фізичної культури особистості, основ здорового способу життя), мотиваційних (формування особистісних уявлень про престижність високого рівня здоров’я та фізичної підготовленості, здатність до навчання, творчий підхід до застосування рухових дій у різних умовах) та функціональних (здатність до оперування знаннями про рухову активність, знаннями з історії фізичної культури та спорту, розширення рухового досвіду з метою розвитку фізичних якостей і природних здібностей відповідно до вікових особливостей, засвоєння термінологічних та методичних компетентностей), які відображають низку вимог до фізкультурної діяльності, що поступово розширюється й удосконалюється.
Навчальні заняття зі школярами проводяться у онлайн форматі як синхронно , так і асинхронно, в залежності від мети і цілей уроку. Під час визначення завдань уроку вчителі фізичної культури ставлять конкретну мету. Поряд з освітніми завданнями, на кожному уроці визначають виховні завдання: виховання в учнів волі, дисциплінованості, почуття обов’язку й відповідальності, формують навички культури поведінки, додержання порядку, ввічливості тощо. Виходячи з конкретних завдань уроку вчителі намагаються так організувати навчальну працю школярів, щоб найкраще забезпечити постійну зайнятість та активність учнів.
З цією ж метою поєднують елементи різних особистісно орієнтованих технологій: групову навчальну діяльність, розвивальну та інструкторську системи роботи учнів. В умовах воєнного стану найважливішим є психологічний стан учнів, тому акцент під час уроків робиться на позитивні руханки патріотичного спрямування, ігри, вправи ранкової гімнастики. Зокрема, вправи, які пов’язані з точністю рухів, складною координацією, застосовують, як правило, на початку основної частини уроку, а вправи на розвиток сили та витривалості — в кінці. Заключну частину уроку будують так, щоб поступово знизити рівень фізичної та емоційно-психічної збудженості учнів (зменшують інтенсивність і дозування вправ, дають завдання на увагу, заспокоєння дихання). Вчителі, в основному, беруть до уваги висновки лікарських оглядів школярів, проводять роботу, враховуючи стан здоров’я кожної дитини.
Виходячи з вищевикладеного,
НАКАЗУЮ:
- Учителям початкових класів, які викладають фізичну культуру, протягом року:
- Урізноманітнити активні форми діяльності на уроках фізичної культури відповідно до вимог часу і можливостей здобувачів освіти.
- Неухильно дотримуватись методичних рекомендацій щодо викладання предмета.
- Організувати роботу з учнями та їхніми батьками щодо зручного часу в асинхронному режимі на уроках у всіх учнів.
- Ширше впроваджувати у практику своєї роботи використання інноваційних методів викладання фізичної культури.
- Покращити роботу з формування теоретичних знань учнів з фізичної культури.
- Робити відеозапис уроків для можливості учнів залучатися до уроку при наявності сприятливих умов для навчання.
- З метою підвищення ефективності стану викладання предмета та рівня навчальних досягнень учнів продовжувати підвищувати свій фаховий та професійний рівень шляхом самоосвіти.
- Заступнику директора з навчально-виховної роботи Обіходенко Т.О. тримати на постійному контроль стан викладання фізичної культури в 1-4 класах та підвищення кваліфікації вчителів початкових класів з методики викладання фізичної культури.
- Контроль за виконанням наказу покласти на заступника директора з навчально-виховної роботи Обіходенко Т.О.
Директор Ольга ГРИЦЕНКО
Н А К А З
03.01. 2024 № 32
Про стан відвідування здобувачами
освіти 1-11 класів у І семестрі
Керуючись ст.51, 53 Конституції України, на виконання законів України «Про освіту» (ст.12), «Про повну загальну середню освіту» (ст.25), з метою забезпечення конституційного права громадян на здобуття повної загальної середньої освіти та вдосконалення постійного контролю за охопленням навчанням і вихованням дітей шкільного віку, заступником директора з навчально-виховної роботи Матюшенко Д.В. було проаналізовано стан відвідування учнями закладу в 1 семестрі 2023-2024 навчального року.
Станом на 01.09.2023 в школі навчалось 495 учнів. Протягом першого семестру 2023-2024 навчального року із закладу вибуло – 21 учень, прибуло – 6.
Станом на 08.01.2024 в закладі навчається 480 учнів.
За структурою навчального року на 2023-2024 навчальний рік у 1 семестрі – 75 навчальних днів.
Питання всеобучу відображене в плані роботи школи на рік, розглядається на батьківських зборах, на нарадах при директорі.
У закладі ведеться «Книга контролю відвідування», де щодня класні керівники відмічають кількість присутніх та відсутніх учнів. Вчителі- предметники на своїх уроках відмічають відсутніх учнів, присутність учнів автоматично відображається в електронному журналі.
Щодня до 16.00 класні керівники заповнюють Гугл форму з кількість відсутніх учнів за день та з кількістю відсутніх на окремих уроках. Щоквартально класні керівники звітують про причини відсутності учнів і документально підтверджують пропуски занять.
В кінці першого семестру було підраховано кількість пропущених днів та кількість пропущених уроків в кожному класі. У таблиці подано дані про кількість пропущених днів/уроків по класах за семестр.
Клас | Кількість учнів в класі | Кількість пропущених днів/уроків за рік | % відвідування |
1-А | 30 | 68 / 317 | 96% |
2-А | 24 | 21 / 104 | 97% |
2-Б | 24 | 10 / 49 | 98% |
3-А | 23 | 34 / 173 | 96% |
3-Б | 25 | 37 / 188 | 97% |
4-А | 30 | 184 / 944 | 90% |
4-Б | 33 | 37 / 188 | 98% |
5-А | 30 | 210 / 503 | 90% |
5-Б | 27 | 332 / 666 | 84% |
6-А | 30 | 440 / 726 | 80% |
6-Б | 28 | 794 / 1478 | 61% |
7-А | 19 | 313 / 573 | 78% |
7-Б | 26 | 1062 / 1361 | 45% |
8-А | 33 | 881 / 1811 | 64% |
8-Б | 31 | 756 / 1556 | 67% |
9-А | 27 | 731 / 1713 | 63% |
9-Б | 26 | 513 / 1145 | 73% |
11-А | 30 | 846 / 1837 | 62% |
Разом | 495 | 7266 / 15333 | 80 % |
Найвищий відсоток відвідуваності у 1-4 класах, найнижчий відсоток у 7-Б класу. У більшості випадків учні не відвідували заняття із поважних причин: через хворобу або за заявою батьків.
Виходячи з вище зазначеного
НАКАЗУЮ:
1. Заступникам директора з навчально-виховної роботи Матюшенко Д.В.:
1.1 Посилити контроль за відвідуванням учнями навчальних занять.
1.2. Посилити персональну відповідальність класоводів та класних керівників за здійсненням оперативного контролю відвідування учнями навчальних занять.
1.3. Надавати допомогу класоводам та класним керівникам у здійсненні оперативного контролю відвідування учнями навчальних занять.
1.4. Стан відвідування учнями навчальних занять аналізувати щоденно, щотижнево, щомісячно
1.5. Вжити заходів щодо посилення відповідальності класних керівників та вчителів – предметників за станом відвідування учнями занять, веденням належного обліку з даного питання;
1.6. Питання відвідування учнями школи розглядати на загальношкільних та класних батьківських зборах.
2. Класоводам та класним керівникам:
2.1. Посилити персональну відповідальність за здійснення оперативного контролю відвідування учнями навчальних занять.
2.2. Посилити проведення індивідуальної роботи з учнями, які схильні до пропуску занять
2.3. Звітуватися про стан відвідування учнями навчальних занять щоденно та щотижнево.
2.4. У кожному конкретному випадку відсутності учнів на дистанційних заняттях невідкладно з'ясовувати причини, встановлювати місце перебування дитини. Інформувати батьків або осіб, які їх замінюють.
2.5. У разі, якщо причиною невідвідування учнями занять є конфлікт в учнівському колективі, непорозуміння з вчителем, панічні атаки пов’язані з воєнним станом тощо надавати допомогу та вживати заходів для усунення конфліктної ситуації.
2.6. У випадку, якщо учень систематично або тривалий час не відвідує онлайн уроки без поважних причин, залучати до виховної роботи з ним комісію у справах неповнолітніх, а у разі необхідності –ювенальну превенцію та службу у справах дітей..
2.7.Активно використовувати педагогічний потенціал батьківських комітетів та громадських організацій для впливу на учнів, які без поважних причин пропускають онлайн заняття, їх батьків та осіб, які їх замінюють.
3. Вчителям-предметникам:
3.1. Посилити відповідальність за здійснення контролю відвідування учнями навчальних занять.
3.2. Інформувати класоводів та класних керівників щодо пропусків уроків учнями без поважних причин.
4. Контроль за виконанням даного наказу покласти на заступника директора з навчально-виховної роботи Матюшенко Д.В.
Директор Ольга ГРИЦЕНКО
Н А К А З
02.01.2024 № 27
Про підсумки моніторингу ведення
класних електронних журналів,
журналів гурткової роботи та
індивідуального навчання
Згідно з планом роботи школи на 2023-2024 навчальний рік з метою контролю за станом ведення шкільної документації заступниками директора з навчально-виховної роботи в період з 25.12.2023 року по 02.01.2024 року було здійснено перевірку стану ведення класних е-журналів 1-11 класів. Під час перевірки зверталась увага на дотримання Інструкції та Положення з ведення е-журналів, своєчасність записів проведених уроків та оцінювання видів контролю з предметів, запис класними керівниками бесід з техніки безпеки, заповнення обліку відвідування, відомостей про учнів та заповнення сторінки рух учнів.
В результаті перевірки встановлено, що більшість вчителів дотримуються Інструкції з ведення класних е-журналів: своєчасно записують проведені уроки, виділяють назви тем, записують домашні завдання, надають посилання для виконання дистанційних завдань, вказують форму проведення уроків, своєчасно оцінюють учнів.
Однак було виявлено і низку недоліків:
- на момент перевірки не всі класні керівники 1-11 класів заповнили сторінка «Зведений рух учнів»;
- не заповнені сторінки з «Облік відвідування учнів»: 11-А клас;
- у вчителя історії та правознавства Озерної О.Д. спостерігається недостатня кількість поточних оцінок, виставлення тематичної за однією оцінкою, що є недопустимим відповідно до критеріїв оцінювання, поодинокі випадки оцінок у учнів, що перебувають на сімейній формі навчання, необ’єктивно виставлені оцінки за семестр с точки зору середнього арифметичного;
- у вчителя фізичної культури Кривич Т.В. є випадки зайвих колонок і поточні оцінки на сімейній формі навчання;
- у вчителя української мови та літератури Дзюби О.В. не в усіх здобувачів освіти в наявності оцінка з ведення зошита, є зайві колонки і оцінки на сімейній формі навчання;
- вчитель української мови та літератури Мельник Н.В. прописала зайві колонки в е-журналах в
- у вчителя англійської мови присутні зайві колонки як в початковій, так і в старшій школі , поодинокі випадки відсутності оцінки за зошит;
- вчитель англійської мови Кострюкова Т.О. виставила оцінку за ведення зошита в колонку під датою, не у всіх учнів така оцінка в наявності;
- у вчителя англійської мови Савенко А.П. не в усіх журналах є постійно домашнє завдання в певному розділі, не в усіх учнів є оцінка за ведення зошита;
- вчителі математики Сагайдак Л.В. , Пишманцева Н.М. не всім учням на момент перевірки виставили оцінки за ведення зошита, оцінки за останню контрольну роботу, мають декілька зайвих колонок;
- вчитель біології Мусіч О.І. на момент перевірки не всім учням виставила тематичні і семестрові оцінки, мала зайві колонки в журналі, в наявності поточні оцінки на сімейній формі навчання;
- вчитель фізики та інформатики Подольчак С.М. не виставлені тематичні оцінки з останньої теми в 7-х і 9-х класах.
Слід зазначити, що до 03.01.2024 недоліки у веденні класних е-журналів були виправлені у більшості вчителів. Повністю відсутні зауваження до вчителя німецької мови і мистецтва Єршової Н.М., вчителів початкових класів Гаюн О.М., Сидорової О.О., у інших вчителів початкових класів недоліки були оперативно усунені ;майже немає недоліків у вчителя зарубіжної літератури Кобус О.А., вчителя хімії Мосіяш О.М., вчителя технологій і предмету «Захист України» Гриценка М.П., вчителя української мови і літератури Гунченко Г.Я., вчителя географії Валявської Н.Г., вчителя музичного мистецтва Попович А.А.
Вчителем предмету «Захист України» Гриценком М.П. вчасно і відповідно Інструкції ведуться журнали гурткової роботи для здобувачів освіти 11-х класів «Джура» та «Козацько-лицарський гарт».
Відповідно до поданих документів здійснюється педагогічний патронаж учня 7-Б класу Мороза Данила. Вчителі-предметники вчасно заповнюють відповідний журнал, ведуть облік оцінювання.
Враховуючи результати проведеної перевірки,
НАКАЗУЮ:
- Класним керівникам 1-9-их та 11-А класу:
- До 08.01.2024 усунути вказані недоліки та враховувати зауваження при заповненні сторінок журналу.
- Регулярно вести сторінку обліку відвідування учнями занять, проводити бесіди з попередження дитячого травматизму, уникати формального ставлення до проведення відповідної роботи, проводити інструктажі з безпеки життєдіяльності з відсутніми учнями в дні відвідування ними школи та оформляти на сторінках класного е-журналу згідно вимог із записом дати.
- Вчителям-предметникам: Озерній О.Д., Кривич Т.В., Мусіч О.І. та Савенко А.П. усунути вказані недоліки та враховувати зауваження при заповненні сторінок журналу.
- Вчителям початкових класів та вчителям-предметникам:
3.1. Неухильно дотримуватися Інструкції з ведення ділової документації у закладах загальної середньої освіти від 08.08.2022 № 707 , Інструкції з ведення класного журналу учнів 5-11-х класів загальноосвітніх навчальних закладів, затвердженої наказом МОН України від 03.06.2008р. № 496. методичних рекомендацій щодо заповнення класного журналу учнів початкових класів НУШ, затверджених наказом МОН України від 02.09. 2020 р. № 1096, методичних рекомендацій щодо оцінювання результатів навчання учнів третіх і четвертих класів Нової української школи (наказ МОН від 16.09.2020 №1096).
3.2. Вчасно записувати дати, зміст проведених уроків та домашнього завдання, виставляти оцінки за усі види робіт.
4. Керівнику методичного об’єднання Гунченко Г.Я. проводити індивідуальні консультації з вчителями щодо дотримання ними вимог у веденні класних журналів.
5. Заступникам директора з навчально-виховної роботи Матюшенко Д.В., Обіходенко Т.О. :
5.1. Регулярно здійснювати контроль за веденням класних е-журналів
5.2. Провести повторний інструктаж щодо ведення класних е-журналів
6. Відмітити хорошу та своєчасну роботу з журналами вчителів Єршовою Н.М., Валявської Н.Г., Гаюн О.М., Сидоровою О.О., Кобус О.А., Мосіяш О.М., Попович А.А. (вчитель музичного мистецтва), Гриценка М.П., Гунченко Г.Я.
7. Попередити вчителів Клочкову Е.М., Попович А.А., Радиченко Н.Г., Кострюкову Т.О., Кульоміну І.А., Кривич Т.В., Озерну О.Д., Мусіч О.І., Сагайдак Л.В., Пишманцеву Н.М., Савенко А.П, Подольчак С.М. про необхідність своєчасно і правильно заповнювати сторінки журналу.
8. Контроль за виконанням наказу покласти на заступників директора з навчально-виховної роботи Матюшенко Д.В., Обіходенко Т.О.
Директор Ольга ГРИЦЕНКО
Н А К А З
02.01.2024 № 26
Про результати моніторингу
успішності учнів 5-11 класів за
І семестр 2023-2024 навчального року
Керуючись Законами України «Про освіти», «Про повну загальну середню освіту», на виконання наказу МОН України від 30.11.2020 № 1480 «Про затвердження Методичних рекомендацій з питань формування внутрішньої системи забезпечення якості освіти у закладах загальної середньої освіти», відповідно до плану роботи школи на 2023-2024 навчальний рік у грудні 2023 – січні 2024 року було здійснено моніторинг успішності за І семестр 2023-2024 навчального року.
На початку 2023-2024 навчального року у 5-11 класах навчалося 304 учні, на кінець І семестру – 292 учнів. В результаті аналізу успішності учнів 5-11 класів за І семестр 2023-2024 навчального року були отримані наступні результати:
Клас | Учнів | Високий | Достатній | Середній | Початковий | Успішність | Якість |
5-А | 27 | 0 | 16 | 11 | 0 | 100% | 59,2% |
5-Б | 28 | 3 | 16 | 8 | 1 | 96,4% | 67,9% |
6-А | 28 | 3 | 11 | 14 | 0 | 100% | 50% |
6-Б | 27 | 0 | 6 | 21 | 0 | 100% | 22,2% |
7-А | 15 | 0 | 6 | 7 | 2 | 86,7% | 40% |
7-Б | 25 | 1 | 7 | 12 | 5 | 80% | 32% |
8-А | 33 | 0 | 13 | 13 | 7 | 78,8% | 39,3% |
8-Б | 30 | 0 | 5 | 15 | 10 | 66,7% | 16,6% |
9-А | 27 | 4 | 8 | 11 | 4 | 85,1% | 44,4% |
9-Б | 24 | 0 | 6 | 12 | 6 | 75% | 25% |
11-А | 28 | 1 | 13 | 9 | 5 | 82,1% | 50% |
5-11 | 292 | 12 | 107 | 133 | 40 | 89% | 40,7% |
Високий рівень знань з усіх предметів серед учнів 5-11-х класів мають:
№ | ПІБ учня | Клас | № | ПІБ учня | Клас |
1. | Бугай Святослав | 5-Б | 7. | Убоженко Софія | 7-Б |
2. | Клименко Михайло | 5-Б | 8. | Аксьонова Арина | 9-А |
3. | Лопатін Богдан | 5-Б | 9. | Довгайло Дар’я | 9-А |
4. | Горбач Марія | 6-А | 10. | Леохіна Анастасія | 9-А |
5. | Лук’яненко Анастасія | 6-А | 11. | Чабан Анастасія | 9-А |
6. | Вержбицька Кіра | 6-А | 12. | Токар Матвій | 11-Б |
На початковому рівні засвоїла програмовий матеріал з окремих предметів учні:
- 5-Б клас – Беднарська Карина (українська мова, українська література);
- 7-А клас – Оніщенко Дмитро (геометрія), Куцюруба Кіра (історія України, геометрія, фізика);
- 7-Б клас – Гудима Богдан (зарубіжна література), Льовкін Єгор (українська література), Ратушняк Богдан ( українська мова, українська література, алгебра, геометрія), Родін Артем ( українська мова, українська література, англійська мова, зарубіжна література, історія України, всесвітня історія, алгебра, геометрія, фізика, інформатика) , Рущенко Максим ( українська мова);
- 8-А клас – Мохов Олексій (хімія, фізика, інформатика), Мішина Катерина (алгебра, геометрія), Курбацький Кіріл (алгебра), Кузан Дем’ян (українська мова), Козинець Андрій (алгебра), Говоруха Нікіта (всесвітня історія), Вишняков Руслан (геометрія), Бурлака Діана (всесвітня історія, геометрія);
- 8-Б клас – Беднарський Руслан (українська мова, українська література, зарубіжна література, англійська мова, історія України, всесвітня історія, алгебра, геометрія, біологія), Буржацька Яна (геометрія), Бурлака Поліна (геометрія), Валуєва Каміла (алгебра, геометрія), Глухенький Ілля (зарубіжна література, алгебра, геометрія), Мєнькова Вероніка (алгебра, геометрія), Мирошниченко Ростислав (алгебра, геометрія, хімія), Онищенко Олександр (українська мова, алгебра, геометрія), Панічек Ілля (геометрія), Пасинок Віктор (алгебра, геометрія), Степанчук Тимур (українська мова, алгебра, геометрія);
- 9-А клас – Воробей Карина (зарубіжна література, правознавство, алгебра, геометрія, німецька мова, англійська мова), Дуняшев Денис (українська мова, зарубіжна література, історія України, алгебра, геометрія, німецька мова), Касян Дмитро ( українська мова, зарубіжна література, англійська мова), Куленко Андрій (зарубіжна література);
- 9-Б клас – Алексєєнко Карина (українська та зарубіжна літератури, історія України, всесвітня історія, правознавство, алгебра, геометрія, англійська мова, фізика), Бондаренко Кирил (зарубіжна література), Лебідь Денис (українська мова, українська література, алгебра, геометрія), Мірошниченко Яна (українська мова, алгебра, геометрія), Неміров Микита (геометрія), Пономаренко Максим (алгебра), Сорокін Олексій (алгебра, геометрія), Цупров Кирило (історія України);
- 11-А клас – Щусь Дмитро (зарубіжна література), Чароян Олександр (українська мова, українська література, зарубіжна література, алгебра, геометрія, фізика, хімія), Сидикова Марія (історія України), Мирошниченко Валентин (фізика), Зубченко Вікторія (українська мова, українська література, алгебра, геометрія, фізика).
Аналіз успішності учнів за 2023-2024 навчальний рік показав, що в процесі навчання є недоліки, над якими треба працювати, визначити причини зниження успішності в окремих класах, намітити шляхи їх подолання.
Виходячи з вищезазначеного,
НАКАЗУЮ:
- Заступнику директора Обіходенко Т.О. спланувати роботу щодо проведення моніторингових досліджень результатів навчальних досягнень учнів школи у ІІ семестрі 2023-2024 навчального року.
- Керівникам методичних об’єднань на засіданнях методичних об’єднань до 28.08.2024 р. проаналізувати результати успішності учнів за 2023-2024 навчальний рік і спланувати роботу щодо підвищення якості знань здобувачів освіти.
- Вчителям-предметникам у 2024-2025 н. р. проводити моніторингові дослідження рівня навчальних досягнень кожного учня зі свого предмета за результатами семестрового оцінювання.
- Класним керівникам протягом семестру постійно здійснювати контроль за поточними та тематичними оцінками з метою своєчасного виявлення, аналізу і знаходження раціональних шляхів подолання освітніх втрат сумісно з вчителями предметниками.
- Вчителям- предметникам обов’язково залучати здобувачів освіти, що мають початковий рівень, до індивідуальних консультацій зі свого предмету для підвищення рівня досягнень.
- Контроль за виконанням наказу покласти на заступника директора з навчально-виховної роботи Обіходенко Т.О.
Директор Ольга ГРИЦЕНКО
Н А К А З
25.12.2023 № 280
Про підсумки перевірки формування
математичної й інших ключових
компетентностей учнів, необхідних
для їх життя та продовження навчання
на уроках математики в 1-4 класах.
Згідно річного плану роботи та з метою контролю за формуванням математичної й інших ключових компетентностей учнів, були дистанційно відвідані уроки математики в початковій школі на платформі NUMAN в форматі ZOOM конференцій.
Метою математичної освітньої галузі для загальної середньої освіти є розвиток математичного мислення дитини, здатності розуміти й оцінювати математичні факти й закономірності, робити усвідомлений вибір, розпізнавати в повсякденному житті проблеми, які можна розв’язувати із застосуванням математичних методів, моделювати процеси та ситуації для вирішення проблем, формування математичної й інших ключових компетентностей. Відповідно до окресленої мети, одними із головних завдань початкової освіти є розвиток уміння здійснювати дослідження, аналіз, планування послідовності дій для розв’язання повсякденних проблем математичного змісту, зокрема й сюжетних задач; формування та розвиток усвідомлених обчислювальних навичок.
Формування в учнів початкових умінь із математичного моделювання, зокрема під час передбачення ймовірного результату, дослідження реальних об’єктів та процесів, розв’язування навчально-пізнавальних і практично зорієнтованих задач здійснюється у рамках змістових ліній «Лічба», «Числа. Дії з числами», «Вимірювання величин», «Просторові відношення. Геометричні фігури», «Робота з даними».
У межах змістових ліній «Лічба», «Числа. Дії з числами» здійснюється формування поняття числа, насамперед через розуміння принципу утворення різних видів чисел (натуральних одноцифрових, натуральних багатоцифрових, дробових тощо) та способів виконання дій із цими числами ‒ порівняння, додавання, віднімання, множення та ділення. Крім того, розгортається робота з дослідження законів і властивостей, способів виконання арифметичних дій під час розв’язання повсякденних проблем математичного змісту, зокрема й сюжетних задач.
У рамках змістової лінії «Вимірювання величин», спираючись на суб’єктний досвід та допитливість, молодші школярі вчаться вимірювати величини (довжина, маса, температура, час, місткість (об’єм) за допомогою підручних засобів та вимірювальних приладів, а також оперувати грошима.
Водночас учні виконують перетворення, порівняння, додавання і віднімання іменованих чисел, розв’язують повсякденні проблеми математичного змісту, в тому числі й сюжетні задачі, використовуючи різні одиниці вимірювання величин.
У процесі роботи з різними величинами виокремлюється також і робота з геометричним матеріалом, дослідження просторових відношень та геометричних фігур різних форм, конструювання площинних та об’ємних фігур з підручного матеріалу, створення макетів реальних та уявних об’єктів різних конструкцій, виконання простих завдань, описаних у математичних текстах, зокрема й сюжетних задачах геометричного змісту (змістова лінія «Просторові відношення. Геометричні фігури»).
У межах змістової лінії «Робота з даними» формуються початкові вміння для опрацювання даних (визначення, впорядкування, аналіз та фіксація), поданих в умові задачі чи зібраних за допомогою опитувальника тощо).
Під час дослідження рівня сформованості математичної та інших ключових компетентностей учнів 1-4 класів велося спостереження за проведенням навчальних занять. Під час спостереження особлива увага зверталася на такі аспекти роботи вчителя:
• визначення, що потребує виправлення або покращення у роботі учня;
• вказування на напрями виправлення помилок та подальшої роботи учня;
• заохочення учнів до роботи в парах та кооперативної (групової) роботи;
•систематичне застосування прийомів отримання зворотного зв’язку від учнів (наприклад, постановка питань на розуміння матеріалу, використання вправи «Світлофор», «Мікрофон», «Вихідний квиток» тощо);
• організація самооцінювання та взаємооцінювання учнів.
Учителі початкових класів (Сидорова О.О., Клочкова Е.М., Овсієнко С.С.) під час уроків математики використовують цікаві форми і методи навчання, не забуваючи про інтерактивні, що дає можливість активізувати пізнавальну діяльність учнів за допомогою активного спілкування: учня з учнем; учня з групою учнів; учня з учителем; учителя з представником групи; учителя з групою учнів; учителя з класом. Учителі виступають як організатори освітнього процесу, консультанти, які не «замикають» процес на собі. Результати навчання досягаються через взаємні зусилля учасників освітнього процесу, за умови чіткої організації, що передбачає моделювання життєвих ситуацій, використання рольових ігор, спільне вирішення проблем на основі аналізу обставин та відповідної ситуації тощо. Учителі Москальова І.М., Радиченко Н.Г. у своїй роботі перевагу надають залученню учнів до дослідницької діяльності, під час якої знайомлять з основними етапами наукового дослідження – такими як спостереження та експеримент. За такого підходу вчителі не дають нову для учнів інформацію в готовому вигляді, а підводять учнів до усвідомлення поняття за допомогою навчально-пізнавальної діяльності.
У межах формувального оцінювання з метою здійснення перевірки рівня сформованості математичних компетентностей учнів 1-4 класів з математики, було проведено діагностичні роботи.
Оцінювання навичок математичної грамотності учнів відбувається відповідно до методичних рекомендацій щодо оцінювання результатів навчання учнів 1-4 класів закладів загальної середньої освіти, затверджених наказом Міністерства освіти і науки України від 13.07.2021 року №813. Основою для визначення чітких, зрозумілих для всіх учасників освітнього процесу критеріїв оцінювання діагностувальної роботи стала Орієнтовна рамка оцінювання результатів навчання учнів 1-4 класів закладів загальної середньої освіти (додаток 1 до методичних рекомендацій щодо оцінювання результатів навчання учнів 1-4 класів закладів загальної середньої освіти) та очікувані результати навчання математичної освітньої галузі, окреслені в типовій освітній програмі для 1-4 класу.
Важливим моментом у розвитку здібностей у дітей є комплексність, тобто одночасне удосконалювання декількох здібностей, що взаємно доповнюють одна одну. Розвивати якусь одну зі здібностей, не турбуючись про підвищення рівня розвитку інших, пов'язаних із нею здібностей, практично не можна.
На уроках математики вчителі особливу увагу приділяють отриманню математичної інформації через формування здібності до формалізованого сприйняття математичного матеріалу, схоплювання формальної структури завдання;
переробці математичної інформації шляхом набуття здібності до логічного мислення у сфері кількісних і просторових стосунків, числовою і знаковою символіки; здатність мислити математичними символами, здібність до швидкого і широкого узагальнення математичних об'єктів, стосунків і дій; гнучкість розумових процесів в математичній діяльності: прагнення до ясності, простоти, економності ірраціональності рішень; здібність до швидкої скованої перебудови спрямованості розумового процесу перемиканню з прямого на зворотний хід думки (оборотність розумового процесу при математичному міркуванні).
Аналіз відвіданих уроків свідчить, що навчально-пізнавальний процес спрямовується на формування в учнів предметних та ключових компетентностей. Педагоги забезпечують засвоєння учнями навчального матеріалу, формування й розвитку в них уміння математичного мислення, аргументування, математичного моделювання; уміння постановки та розв’язування математичних задач, презентації даних; уміння оперування математичними конструкціями; уміння математичних спілкувань; уміння використання математичних інструментів. У цьому пріоритетами є: діяльнісний підхід, використання для пізнання навколишнього світу різних методів і прийомів, елементів інтерактивних методик та ІКТ, робота з різними джерелами інформації для розв’язування проблемних завдань. Належним науковим рівнем, чіткістю, логічністю і вираженою впорядкованістю структури відповідно до типу відзначаються уроки Гаюн О.М., Попович А.А. Під час вивчення нового матеріалу вони використовують методи, що ґрунтуються на активній роботі всіх учнів класу, забезпечують диференційований підхід до навчання, використовуючи завдання різного рівня складності, тестові, індивідуальні й творчі завдання, математичні диктанти, захист математичних проєктів, враховуючи здібності, можливості та інтереси дітей. Підбір таких форм роботи активізує увагу учнів, сприяє підвищенню темпу уроку, виконанню значної кількості різноманітних завдань. Учителі школи в процесі викладання математики організовують самостійну роботу учнів з підручником, довідковою літературою, дидактичним матеріалом, обирають різні форми проведення навчальних занять, це і дидактичні ігри, ігрові ситуації: кросворди, ребуси, лото, доміно, практикують елементи розвитку критичного мислення, такі як гронування, ажурна пилка, Мозковий штурм, вирішення ситуативних завдань. Це позитивно впливає на формування емоційного ставлення до предмета, навчає оцінювати власну діяльність, сприяє розвитку уяви і фантазії учнів, спонукає учнів працювати творчо та самостійно.
Виділені компоненти тісно зв'язані, впливають один на одного і утворюють в своїй сукупності єдину систему, цілісну структуру, своєрідний синдром математичної обдарованості, математичний склад розуму.
На уроках математики учителі приділяють увагу створенню найсприятливіших умов для навчання, виховання й розвитку учнів, враховуючи індивідуальні особливості, нахили та інтереси учнів, з урахування умов військового часу, дистанційної форми навчання, працюють над розвитком пізнавальних здібностей учнів, забезпечують засвоєння учнями основних математичних понять, формують практичні уміння та навички, передбачені програмою. На уроках використовують сучасні методи навчання, що активізує розумову діяльність учнів, сприяє підвищенню в них інтересу до вивчення математики, працюють над розвитком математичного мислення.
Відвідані уроки свідчать, що зміст програмового матеріалу в основному засвоюється учнями. Вчителі початкових класів володіють методикою початкового навчання. У своїй роботі використовують різні типи уроків, застосовують різні форми та методи навчання, створюють сприятливі умови для реалізації особистісно – орієнтованого розвивального навчання, працюють над формуванням обчислювальних навичок, умінням розв’язувати задачі.
Для реалізації всіх цих завдань вчителі початкової школи застосовують різні інноваційні методи і прийми , а саме :
- презентації ( Сидорова О.О., Радиченко Н.Г., Овсієнко С.С., Москальова І.М.)
- ігрові види навчальної діяльності (Гаюн О.М., Попович А.А., Клочкова Е.М.);
Завдяки цьому уроки математики стають не тільки більш ефективними в пізнавальному плані, а й більш видовищними з точки зору сучасного учня , який звик з раннього віку користуватися комп’ютером , ноутбуком , інтернетом . Таким чином , і вчитель , який іде в ногу з часом викликає у учнів більше довіри і користується авторитетом, як людина , яка говорить з учнем на зрозумілій для них мові , але не опускається до їх інтелектуального рівня, а піднімає учнів до свого.
Особливу увагу слід звернути вчителям на автоматизовані уміння щодо знання таблиці множення і ділення в 3, 4 класах та таблиць додавання та віднімання в 2 класах.
Виходячи з вищевикладеного ,
НАКАЗУЮ :
- Вчителям початкових класів під час викладання математики частіше звертатися до використання на уроках комп’ютерної підтримки у вигляді презентацій нового матеріалу , завдань , тестів відповідно до умов військового стану та дистанційної форми навчання з метою максимального залучення всіх здобувачів освіти до навчального процесу.
- Урізноманітнити форми і методи роботи з урахуванням дистанційного навчання.
- Широко застосовувати групові та індивідуальні форми роботи з урахуванням вікових та інтелектуальних можливостей певного класу.
- Активізувати практичну спрямованість уроків математики, вчити застосовувати отримані знання в житті.
- Адміністрації школи заохочувати вчителів до використання інноваційних технологій на уроках математики.
- Контроль за виконанням наказу покласти на заступника директора Обіходенко Т.О.
Директор Ольга ГРИЦЕНКО
Н А К А З
25.12.2023 № 279
Про виконання навчальних
програм в 1-11 класах за І семестр
2023-2024 навчального року
Керуючись Законами України “Про загальну середню освіту”, “Про освіту”, Державним стандартом освіти, рекомендаціями МОН України (лист МОН України від 18.02.08 р. № 1/9-83), листа МОН України «Щодо методичних рекомендацій викладання навчальних предметів у загальноосвітніх навчальних закладах», Інструкцією з ведення класного журналу учнів 5-11 (12) класів загальноосвітніх навчальних закладів, затверджених наказом МОН України № 496 від 01.06.08 р., Інструкцією щодо заповнення класних журналів 1-4 класів загальноосвітніх навчальних закладів наказ МОН України від 08.04.2015 року № 412), а також листом МОН України від 16.08.2023 № 1/12186-23 «Про організацію освітнього процесу у 2023/2024 навчальному році», Положення про дистанційну форму здобуття загальної середньої освіти», затвердженого наказом МОН України від 08.09.2020 № 1115 відповідно річного плану роботи, плану контролю за якістю освітнього процесу та з метою забезпечення необхідного рівня загальноосвітньої підготовки школярів, розвитку їх здібностей, талантів, якості викладання навчальних дисциплін у школі була проведена перевірка виконання навчальних програм та практичного мінімуму письмових робіт учнями школи у І семестрі 2023-2024 навчального року. Для цього були звірені календарно-тематичні плани, навчальні програми та записи на сторінках класних журналів, відвідані уроки в дистанційному форматі.
Перевірка показала, що вчителями школи в І семестрі 2023-2024 навчального року теоретична та практична частини навчальних програм в 1-11 класах виконані на 100 %.
Перевірка виконання навчальних програм проводилася з усіх предметів.
Під час перевірки зверталась увага на якість і своєчасність виконання навчальних програм, зміст програмового матеріалу з кожної теми і запис виконання його в класному журналі, проведення передбаченого мінімуму контрольних, практичних, лабораторних робіт, тематичного оцінювання навчальних досягнень, умінь та навичок учнів, уроків позакласного читання та розвитку мовлення, обов’язкових практичних робіт з фізики, хімії, біології, використання міжпредметних зв’язків.
З метою якісного дистанційного навчання та виконання навчальних програм вчителями було внесені зміни до календарно-тематичного планування. Визначено теми для само опрацювання, теми для відео-уроків чи телевізійних відео-уроків. Вносились зміни у розклад проведення уроків з метою уникнення перевантаження учнів. Вносились корективи щодо обсягу класних та домашніх завдань. Систематично здійснювалась перевірка знань учнів з використанням платформи ZOOM, CLAASROOM, HUMAN.
Учителі початкових класів провели необхідну кількість діагностичних робіт, видів перевірки з української мови та математики відповідно до вимог навчальних програм та критеріїв оцінювання навчальних досягнень учнів початкової школи затверджених наказом Міністерства освіти і науки України.
Пріоритетним завданням викладання української мови є формування в учнів компетентностей комунікативно доцільно й виправдано користуватися засобами мови в різних життєвих ситуаціях і сферах спілкування з дотримуванням норм українського етикету. Вчителі намагались забезпечити виконання цих завдань під час дистанційного навчання за допомогою письмових форм роботи( есе, власне висловлювання, відповіді на питання відкритого типу).
Під час виконання завдань вчителями був налагоджений зворотній зв’язок з учнями. Уроки проводились в онлайн-режимі. Учителі дотримувалися вимог програми при написанні контрольних робіт, творів, переказів, проведення уроків зв’язного мовлення, уроків з літератури рідного краю вчителі української мови та літератури. Вони проводили оцінювання навичок мовленнєвої діяльності, говоріння, читання згідно вимог навчальної програми з української мови. Відвідані уроки вчителів української мови та літератури вчителів Гунченко Г.Я., Нікіфорової Л.В., Мельник Н.В., Дзюби О.В. показали, що вони досконало знають програмовий матеріал і володіють методикою викладання предметів, дотримуються таких принципів навчання, як доступність, науковість, проблемність, зв’язок з життям. Перевірка засвідчила достатню кількість уроків розвитку мовлення, контрольних робіт.
Під час перевірки виконання програм із зарубіжної літератури були відвідані уроки Кобус О.А., яка добір і організацію навчального матеріалу уроку здійснює на основі поєднання особистісно-зорієнтованого, комунікативно-діяльнісного та соціокультурного підходів, формує стійку мотивацію вивчення літератури, відчуття краси та виразності художнього слова, розвивала в учнів уміння сприймати літературний твір як явище мистецтва у єдності його змістових та формальних особливостей.
Перевірка виконання програм з іноземної мови проводилась шляхом відвідування уроків, перевірки аудіювання, говоріння як необхідних засобів розвитку мовлення в учнів на всіх етапах навчання. Слід відзначити, що вчителі Єршова Н.М., Кострюкова Т.О., Савенко А.П., Кульоміна І.А. активно працюють над засвоєнням учнями нових лексичних одиниць, сприяють розвитку мовлення в учнів та зацікавлення в навчанні. Використовування аудіювання під час уроків вище означених вчителів допомагає урізноманітнювати форми та засоби викладання, дозволяє учням поповнювати свій словниковий запас, підвищувати рівень володіння іноземною мовою. Учителі англійської мови провели контрольні перевірки навичок письма, говоріння, читання, аудіювання у кінці семестрів.
При вивчені виконання програм з математики були відвідані уроки вчителів Сагайдак Л.В., Пишманцевої А.В., які працюють над засвоєнням учнями знань, способів міркування, створюють педагогічні ситуації, що стимулюють самостійні відкриття учнями математичних фактів, приділяють увагу створенню найсприятливіших умов для навчання, виховання і розвитку учнів, обов’язково враховуючи їхні індивідуальні нахили, здібності, інтереси. Опрацьовуючи навчальний матеріал, більшість часу вчителі відводять для розв’язування тренувальних вправ і задач.
Учителі географії, біології, хімії, виконали передбачену програмою кількість практичних, лабораторних, контрольних робіт(одна на семестр). З історії та інших суспільних предметів, з яких не передбачено написання контрольних робіт учителями проводились уроки узагальнення та корекції знань, практичні роботи. Вони проводились як в усній так і письмовій формі, у вигляді тестування, дискусій, фронтального опитування. Також згідно оновлених програм у 5-9 класах проведено по 2 практичні роботи з теми, а в 10-11 класах по 1 практичному заняттю з теми. З усіх предметів здійснюється тематичне оцінювання навчальних досягнень, умінь та навичок учнів. Кількість тематичних оцінювань відповідає вимогам навчальних програм.
Календарні плани вчителя хімії Мосіяш О.М., кількість лабораторних та практичних робіт, тематичних оцінювань відповідають програмі та методичним рекомендаціям Міністерства освіти і науки щодо викладання хімії в 2023-2024 навчальному році. Тематичні атестації проводяться в різних формах: усне та письмове опитування, контрольна робота, тестування тощо. Є відповідність між рівнем навчальних досягнень за контрольні зрізи та останніми тематичними атестаціями. Під час відвідування уроків хімії вчителю було рекомендовано при підготовці до уроків орієнтуватися не тільки на засвоєння природничо-наукових знань, а й на формування здатності застосовувати здобуті в школі знання в різних життєвих ситуаціях, розв’язувати поставлені проблеми науковими методами.
З біології у 6-11 класах програми виконані на 100 %. Вчитель біології Мусіч О.І. провела необхідну кількість лабораторних, практичних робіт і по 1 контрольній роботі в кожному класі. Навчальний процес вчитель організовує таким чином, щоб учні самі для себе відкривали процеси, що відбуваються в рослинному організмі, та відчували потребу дізнатися, які особливості будови рослинного організму забезпечують його функціонування та пристосування до умов середовища. Але в своїй роботі вчитель мало уваги приділяє роботі з обдарованими дітьми.
Рівень навчальних досягнень учнів з природознавства ( 5 класи) та географії (6-10 класи) був перевірений під час відвідування уроків вчителя Валявської Н.Г. Перевірка показала, що учні вільно володіють термінами, поняттями, теоретичним матеріалом, орієнтуються серед географічних закономірностей, вміло пов'язують закономірності природи з практичною діяльністю людей.
Шкільні курси історії та правознавства викладає Озерна О.Д., Матюшенко Д.В. Вчителі проводять уроки відповідно до навчальної програми та календарно-тематичного планування.
В 5-11 класах на уроках інформатики формується в учнів як теоретична база знань з основ інформатики, так і вміння й навички ефективного використання ними сучасних комп’ютерно-інформаційних технологій у навчально-пізнавальній та майбутній професійній діяльності.
Вчитель фізкультури Кривич Т.В. при викладанні предмету керується державною програмою розвитку фізичної культури і спорту в Україні, доктриною “Здоров'я дитини – здоров'я нації”, дотримуються мети збереження і зміцнення здоров'я учнів, розвитку основних якостей та рухових здібностей. Учителем фізичної культури навчання здійснювалось за навчальними модулями, які затверджені навчальним планом. При виставленні тематичного балу вчитель враховує всі види навчальної діяльності, а також виконання відповідних нормативів з урахуванням можливостей викладання предмету в умовах дистанційного навчання в синхронному та асинхронному форматах.
Опанування предмета «Захист України» проводиться для юнаків (вчитель Гриценко М.П.). та дівчат (вчитель Мусіч О.І.). Вчителі мають великий об’єм знань, матеріалом володіє у повній мірі.
Вчитель образотворчого мистецтва Дзюба О.В. спрямовує навчальний процес на збереження індивідуальності та розвиток творчої особистості кожного учня, на збагачення емоційно-естетичного досвіду учнів під час сприймання навколишнього світу і практичної діяльності.
Вивчення трудового навчання здійснюється в 5-11 класах за тими ж навчальними планами та програмами, що і в попередньому році. Викладання трудового навчання відбувається спільно для хлопців та дівчат. В 5-6 класах вчитель знайомить учнів з проектно-технологічною діяльністю з опорою на знання з основ наук на рівні предметно-практичної діяльності. Уроки трудового навчання будуються таким чином, щоб не тільки навчити учнів прийомів роботи, формувати уміння і навички їх виконання, а й виховувати в них повагу до праці людей і людей праці, бережливе ставлення до матеріальних засобів і природних ресурсів, творчий підхід до будь-якого поставленого перед ними трудового завдання. З трудового навчання учні опановували матеріал згідно обраних об’єктів проектно-технологічної діяльності. Семестрові роботи як окремий вид підсумкових робіт не проводився. Тематичні оцінки виставлялись відповідно за теоретичний та практичний матеріал.
З усіх предметів базового компоненту навчальних планів протягом семестру проводилось повторення навчального матеріалу.
Виходячи з вищевикладеного,
НАКАЗУЮ:
- Роботу з виконання державних програм предметів інваріантної та варіативної складових навчального плану вважати виконаними.
- Заступникам директора з навчально-виховної роботи Обіходенко Т.О., Матюшенко Д.В.
2.1. Продовжити роботу з реалізації зауважень, які були отримані вчителями під час перевірки виконання програм.
2.2. Продовжувати організацію якісної заміни уроку відповідно фаху відсутніх вчителів.
2.3. Контролювати стан виконання навчальних програм протягом ІІ семестру.
2.4. Скласти графік контрольних робіт, тематичного оцінювання, практичних та лабораторних робіт з урахуванням виконання практичної частини програм у ІІ семестрі 2023-2024 навчальному році.
3. Керівникам методичних об'єднань:
3.1. На засіданні методичних об'єднань вчителів початкових класів, природничо-математичного, гуманітарного циклу обговорити та проаналізувати результати проведення контрольних робіт, ширше впроваджувати в практику по елементний аналіз контрольних робіт, намітити шляхи покращення рівня навчальних досягнень учнів з предметів.
3.2. Розробити питання для підвищення й удосконалення педагогічної майстерності вчителів.
3.3. На засіданнях методичних об'єднань школи обговорити та проаналізувати підсумки наказу для підвищення якості знань та умінь учнів.
4. Учителям:
4.1. При складанні календарних планів на ІІ семестр 2023/2024 навчального року врахувати години, які не були проведені в І семестрі 2023/2024 навчального року, дотримуватись виконання теоретичної та практичної частин програм, спланувати повторення навчального матеріалу.
4.2. Під час проведення уроків використовувати активні форми роботи, поліпшити роботу з обдарованими дітьми, використовувати нові інформаційні технології навчання.
4.3. Продовжити повторення навчального матеріалу предметів базового компоненту під час уроків з метою систематизації знань учнів та підготовки їх до річних контрольних робіт та державної підсумкової атестації.
4.4. Чітко планувати та неухильно дотримуватися змісту навчальної програми та її вимогам до виконання практичного мінімуму, не допускаючи перевантаження учнів.
4.5. При плануванні враховувати наявність адміністративних контрольних робіт та не збільшувати кількість робіт практичного мінімуму.
4.6. Для подальшого поліпшення інтересу учнів до вивчення предметів практикувати використання сучасних методик ведення уроку (урок-лекція, урок-конференція, урок-диспут).
4.7. Вчителям предметів художньо-естетичного циклу підсумкове оцінювання навчальних досягнень учнів здійснювати за критеріями та державними вимогами до рівня загальноосвітньої підготовки учнів, базуючись на позитивному ставленні до кожного учня, враховуючи індивідуальні здібності та потреби самовираження у художній діяльності.
4.8. Вчителям предметів, винесених на зовнішнє незалежне оцінювання, разом із традиційними формами перевірки знань і умінь учнів включати тестові форми контролю, використовуючи все розмаїття форм тестових завдань.
5. Контроль за виконанням наказу покласти на заступників директора з навчально-виховної роботи Обіходенко Т.О., Матюшенко Д.В.
Директор Ольга ГРИЦЕНКО
Н А К А З
25.12.2023 № 274
Про підсумки участі учнів
в міських олімпіадах
Відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ, Указу Президента України від 12.09.2022 № 573/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 15.08.2022 № 2500-ІХ, Положення про Всеукраїнські учнівські олімпіади, турніри, конкурси з навчальних предметів, конкурси-захисти науково-дослідницьких робіт, олімпіади зі спеціальних дисциплін та конкурси фахової майстерності, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 22.09.2011 № 1099 ( зі змінами), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2011 за № 1318/20056, наказу департаменту освіти і науки Дніпропетровської облдержадміністрації від 12.10.2023 № 505/0/212-23 «Про проведення І та ІІ етапів Всеукраїнських учнівських олімпіад з навчальних предметів у 2023/2024 навчальному році», наказу управління освіти департаменту гуманітарної політики від 09.11.2023.№ 14 «Про проведення І та ІІ етапів Всеукраїнських учнівських олімпіад з навчальних предметів у 2023/2024 навчальному році», з метою пошуку, підтримки, розвитку творчого потенціалу обдарованої молоді міста вчителі- предметники та керівники методичних об’єднань здійснили організацію проведення олімпіад на належному рівні, залучивши до участі всіх бажаючих. Як результат плідної праці призерами міських олімпіад стали:
- Леохіна Анастасія – 9 -а клас – географія ІІ місце (вчитель Валявська Н.Г.);
- Лук’яненко Катерина – 6-а клас – математика ІІ місце (вчитель Сагайдак Л.В.).
Виходячи з вищевикладеного,
НАКАЗУЮ:
- Відмітити належну роботу з підготовки учнів до предметних олімпіад вчителя географії Валявської Н.Г., вчителя математики Сагайдак Л.В.
- Вчителям-предметникам Валявській Н.Г., Сагайдак Л.В. продовжити роботу з призерами ІІ етапу учнівських олімпіад для підготовки участі в ІІІ етапі.
- Вчителям посилити роботу по залученню обдарованих учнів до участі у І етапі учнівських олімпіад з метою збільшення кількості учасників ІІ і ІІІ турів.
- Керівникам методичних об’єднань проаналізувати на засіданнях участь учнів у шкільних олімпіадах та результати участі у відбірковому етапі ІІ туру Всеукраїнських учнівських олімпіад з навчальних предметів.
- Контроль за виконанням наказу покласти на заступника директора з навчально-виховної роботи Обіходенко Т.О.
Директор Ольга ГРИЦЕНКО
Н А К А З
25.12.2023 № 273
Про підсумки проведення заходів
у рамках 100 днів НУШ
Керуючись Законами України "Про освіту", "Про загальну середню освіту, концепцією Нової української школи, схваленої розпорядженням КМУ від 14.12.2016 № 988-р", розпорядженням Кабінету Міністрів України від 13.12.2017 р. № 903-р « Про затвердження плану заходів на 2017- 2029 роки із запровадження Концепції реалізації державної політики у сфері реформування загальної середньої освіти «Нова українська школа», Державним стандартом початкової освіти, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 87 від 21.02.2018 р. із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 688 від 24.07.2019 р., № 898 від 30.09.2020 р., відповідно до річного плану роботи та з метою вивчення питання адаптації учнів 1 класу було здійснено заходи «100 днів НУШ».
У початковий період навчання дитини у першому класі важливе значення має успішність адаптаційного періоду. Створення сприятливого середовища для адаптації дитини до систематичного навчання забезпечуватиме їй подальший розвиток, успішне навчання та виховання. Основною новацією у практиці діяльності 1-х класів закладів загальної середньої освіти є структурування змісту початкової освіти на засадах інтегративного підходу у навчанні. Дидактичний зміст процесу інтеграції полягає у взаємозв’язку змісту, методів і форм роботи. Відповідно інтеграцію навчального матеріалу з різних навчальних предметів здійснюють навколо певного об’єкту чи явища довкілля або навколо розв’язання проблеми міжпредметного характеру, чи для створення творчого продукту тощо. Однією з оптимальних моделей інтеграції у початковій школі є інтеграція навколо соціокультурної теми/проблеми під час тематичних днів/тижнів. Створення єдиного для навчальних предметів тематичного простору дозволяє уникнути дублювання інформації у змісті різних навчальних дисциплін та, водночас, розглянути аналогічний матеріал одночасно з різних боків, за допомогою різних дидактичних засобів. Таким чином забезпечуються збалансованість у сприйманні інформації різних освітніх галузей, психологічно комфортна атмосфера навчальних занять. Перші тижні навчання в 1-му класі - важливий етап для створення в класній спільноті атмосфери прийняття, довіри, взаємозацікавленості, бажання слухати одне одного, висловлюватися. На цьому етапі закладаються основи для усної взаємодії учителя з учнями та учнів між собою. Саме тому багато уваги в перший місяць потрібно приділяти знайомству, коротким розповідям про власні захоплення, улюблені ігри тощо. Авторами Концепції НУШ запропонований тематичний інтегрований підхід, де кожен тиждень присвячено окремій темі. У вересні вивчалися такі теми: «Я - школяр/ школярка», «Наш клас», «Мої друзі», «Моє довкілля». Ці теми - інтегровані: їх вивчення передбачає і формування наскрізних умінь, соціальних та громадянських компетентностей, і набуття предметних компетентностей, зокрема опанування граматичних та обчислювальних умінь. Формування умінь читати і писати буде відбуватися на окремих уроках української мови, а відпрацьовуватись ці уміння будуть в інтегрованому курсі, який у своєму складі може містити мовно-літературну галузь. Змінилися підходи до навчання грамоти, додались деякі нові змістові лінії, але основний зміст лишився: учні, як і раніше, будуть навчатися читати, писати, рахувати. Наприклад, деякі з проблемних питань вересня: Навіщо мені ходити до школи? Хто я? Хто мої однокласники? Як безпечно дістатися до школи і повернутися додому? Як почуватися комфортно у класі мені і моїм однокласникам? Як нам стати класною спільнотою? Чого ми можемо досягнути спільно? Як зберегти дружбу? Які таємниці має шкільне подвір’я? До кожної з перелічених тем, за кожним із проблемних питань пропонуються різні види освітньої діяльності. Серед них практика «ранкового кола», інтерактивні заняття у парах та групах на умовах співпраці (кооперативне навчання), «щоденні п’ять», рефлексія та самооцінювання та багато інших форм та методів. Значну частину з них рекомендується проводити за межами класної кімнати - на свіжому повітрі, у русі. Важливо створити надійну основу для перетворення першого місяця періоду адаптації учнів, для пізнання нового для себе, опанування новим довкіллям, створення учнівської спільноти. В умовах дистанційного навчання вчитель Гаюн О.М. приклала максимум зусиль, щоб перенести всі ці форми роботи на дистанційні рейки, не позбавивши учнів радості навчання. Велику увагу приділяє груповій, ігровій, проектній та дослідницькій діяльності, використовуючи дистанційні форми і методи роботи.
Особливу увагу вчитель має приділяти збереженню та зміцненню фізичного здоров’я учнів, їх моральному та громадянському вихованню. Із цією метою важливо організувати активну співпрацю вчителя з батьками або особами, які їх замінюють, з медичними працівниками закладу загальної середньої освіти, шкільним психологом, учителями-предметниками, вихователем групи продовженого дня. Результатами такої співпраці є: краще вивчення індивідуальних можливостей та стану здоров’я кожного першокласника; здійснення особистісно орієнтованого навчання та виховання; впровадження здоров’язберігаючих технологій освітнього процесу; спільна підготовка і проведення батьківських зборів; бесіди з батьками на психолого-педагогічну тематику тощо.
Створення сприятливих умов для безболісної адаптації дітей до систематичного шкільного навчання, зняття статичного напруження першокласників при одночасному виконанні навчальних програм з усіх предметів забезпечується і оптимально складеним розкладом уроків. Так протягом дня навчальні предмети природничо-математичного і гуманітарного циклів чергуються з уроками фізичної культури, я досліджую світ, музичного та образотворчого мистецтва. Тривалість уроків у 1-му класі – 35 хвилин. Згідно з вимогами ДсанПін 5.2008-01, затвердженого постановою Головного державного санітарного лікаря України від 25.09.2020 р. № 2205 на п’ятнадцятій хвилині кожного з уроків проводиться руханка, що включає динамічні, дихальні вправи, вправи для збереження зору, пальчикова гімнастика тощо. Всі першокласники забезпечені підручниками. А посібники, зошити з друкованою основою, які використовуються учнями, мають гриф Міністерства освіти і науки. В 1 класі здійснюється формувальне оцінювання.
Відвідані уроки засвідчили, що вчитель Гаюн О.М. будує уроки із врахуванням психологічних та індивідуальних особливостей розвитку дітей-шестирічок відповідно до програми НУШ. Вчитель володіє методикою проведення ранкових зустрічей, здійснює інтегрований підхід до використання навчального матеріалу у межах теми, вчить дітей вільно спілкуватися. Розвиває психологічні якості: ініціативність, працездатність, самодисципліну, відповідальність, вміння розподіляти свій час. Акцентує увагу на успіхах дитини, порівнює результати роботи з попередніми роботами учня, використовує наочність та ігрові методи навчання. І головне – завжди проводить заняття з позитивними емоціями.
Батьки класу приділяють належну увагу навчанню та вихованню дітей, здійснюють психологічну підтримку, беруть участь в онлайн-батьківських зборах, допомагають класному керівнику.
Адаптація дітей відбулася не відразу. На даний момент, поступово підвищується працездатність, спадає напруга та тривожність.
Виходячи з вищевикладеного,
НАКАЗУЮ:
1. Роботу з реалізації основних положень Концепції «Нова українська школа» вважати задовільною.
2. Адміністрації школи:
2.1. Продовжити роботу по забезпеченню освітнього процесу в початковій школі необхідним обладнанням відповідно до Примірного переліку засобів навчання та обладнання навчального і загального призначення для кабінетів початкової школи.
Протягом навчального року
2.2. Контролювати належне використання обладнання та навчальних осередків в організації освітнього процесу у 1 класі.
3. Вчителю Гаюн О.М.:
3.1. Дотримуватися вимог Державного стандарту початкової освіти, вивчення навчальних дисциплін в 1 класі НУШ здійснювати відповідно до типової освітньої програми.
Постійно
3.2. Дотримуватися методичних рекомендацій щодо організації освітнього простору (наказ Міністерства освіти і науки України від 23 березня 2018 року № 283 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо організації освітнього простору Нової української школи»).
Постійно
3.3. При веденні шкільної документації керуватися Інструкцією щодо заповнення класного журналу для учнів 1-4 класів загальноосвітніх навчальних закладів, затвердженої наказом МОН України від 08.04.2015 року № 412, методичними рекомендаціями щодо заповнення класного журналу для учнів 1-4 класів загальноосвітніх закладів ( лист МОН України від 21.09.2015 року № 2/2-14-1904-15 та від 22.05.2018 року № 1/9-332), наказом МОН №1362 від 07.12.18 «Про затвердження методичних рекомендацій щодо заповнення Класного журналу учнів першого класу Нової української школи».
Постійно
3.4. Оцінювання навчальних досягнень учнів здійснювати відповідно до наказу МОН № 924 від 20.08.2018 «Про затвердження методичних рекомендацій щодо оцінювання навчальних досягнень учнів першого класу Нової української школи» та листа МОН від 18.05.2018 №2.2-1256 та від 21.05.2018 №2.2 – 1255 «Методичні рекомендації щодо формувального оцінювання учнів».
Постійно
3.5. Під час проведення уроків здійснювати індивідуальний підхід до учнів, у яких виникають труднощі в період адаптаційного процесу.
Постійно
3.6. Проводити індивідуальні бесіди з батьками першокласників, в яких процес адаптації до шкільних умов проходить складніше.
Постійно
4. Заступнику директора з навчально-виховної роботи Обіходенко Т.О. надавати методичну допомогу у організації освітньої діяльності в 1 класі НУШ.
5. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника керівника з навчально-виховної роботи Обіходенко Т.О.
Директор Ольга ГРИЦЕНКО
Н А К А З
25.12.2023 № 272
Про підсумки виховної роботи
у І семестрі 2023-2024 навчального року
У І семестрі 2023-2024 навчального року. виховна робота в закладі освіти здійснювалася дистанційно. Робота велася відповідно до реалізації Законів України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», «Про позашкільну освіту», «Про охорону дитинства», «Про запобігання та протидію домашньому насильству», Декларацію прав дитини, постанова Кабінету Міністрів № 453 від 30.05.2018 «Національний план дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини», програми «Основні орієнтири виховання учнів 1 – 11 класів, указів Президента України «Про додаткові заходи щодо запобігання дитячій бездоглядності» та «Національній стратегії розбудови безпечного і здорового освітнього середовища у НУШ» № 195 від 25.05.2020 року, Концепції реалізації державної політики у сфері реформування загальної середньої освіти «Нова українська школа» на період до 2029 року, яка схвалена розпорядженням Кабінету Міністрів України від 14.12.2016 № 988-р, розпорядження Кабінету Міністрів України від 14.04.2021№ 366 «Про схвалення Національної стратегії із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року», наказу МОН
від 06.06.2022 № 527 «Про деякі питання національно-патріотичного виховання в закладах освіти України та визнання таким, що втратив чинність, наказу МОН України від 16.06.2015 № 641», листа МОН України від 14.08.2020 № 1/9-436 «Про створення безпечного освітнього середовища в закладі освіти та попередження і протидії булінгу (цькуванню)», листа МОН України від 24.08.2023 № 1/2703-23 «Щодо організації виховного процесу в закладах освіти у 2023-2024 н.р.».
В жорстоких реаліях воєнного стану в Україні перед освітянами стоїть важливе завдання - об’єднання зусиль педагогічної та громадської спільнот на засадах взаєморозуміння, співробітництва щодо захисту прав та свобод, оволодіння дітьми універсальними цінностями та моделями поведінки, які складають основу світової культури. Відповідно до Закону України «Про освіту», Концепції Нової української школи виховання є невід’ємною складовою освітнього процесу, є наскрізним процесом, який охоплює усі сфери шкільного життя і має ґрунтуватися на цінностях. Особлива роль в організації виховної діяльності в закладі освіти належить класним керівникам. Єдність навчання, виховання і розвитку здобувачів освіти забезпечується спільними зусиллями всіх учасників освітнього процесу.
Характер виховання повинен передбачати глибоке розуміння педагогом природи вихованців, їх індивідуальних рис і можливостей, поваги до особистості дитини, постійно дбати про її гармонійний розвиток, встановлення взаємин співробітництва в освітньому процесі. Успіх виховного процесу залежить від відносин між педагогом та здобувачем освіти, які повинні будуватися на основі співдружності, співробітництва і ділового партнерства.
Питання про стан виховної роботи у нашому закладі освіти постійно слухаються на нарадах при директорові, педрадах, методичній комісії класних керівників, загальношкільних зборах та конференціях і відображається у відповідних наказах. Виконуючи завдання і реалізуючи основні принципи виховної роботи, педагогічний колектив школи орієнтуються на нормативно - правову базу з питань виховної роботи. Для їх реалізації в закладі освіти був розроблений план виховної роботи освітнього закладу, який є додатком до річного плану школи та плани виховної роботи класних керівників. В організації освітнього процесу в умовах воєнного стану настала потреба іншого змісту та підходів до проведення виховної роботи, про що сказано в методичних рекомендаціях щодо організації виховної роботи в закладах освіти в 2022-2023 навчальних роках (лист МОН № 1/9105-22 від 24.08.2023). Основним цільовим напрямом стало забезпечення безпекової складової здоров'я особистості, забезпечення її фізичного, психічного, соціального і духовного благополуччя. Виходячи з цього основними напрямками та завданнями виховної роботи у І семестрі 2023-2024 навчального року було:
- надання здобувачам освіти базових знань з основ безпеки та формування поведінки правильних безпекових дій в умовах воєнного стану, навчити правилам збереження здоров’я, життя свого, оточуючих в разі бойових дій;
- протидія булінгу, запобігання домашньому насильству, запобігання та протидія торгівлі людьми.
- профілактика шкідливих звичок та девіантної поведінки
- сприяння розвитку учнівського самоврядування
- сприяння адаптації та емоційно-психологічної підтримки тимчасово внутрішньо переміщеним особам;
- формування рис і якостей «українця-переможця» у війні російської федерації проти України: - моральна стійкість, витримка, сила волі і твердість духу;
- протидія ворожій пропаганді, віра в перемогу, підтримання власного емоційного ресурсу;
- здатність та вміння протистояти негативним емоціям, стресу, тривозі, почуттю небезпеки;
- співчуття, милосердя, взаємодопомога, волонтерство, відчуття себе громадянином.
На початку навчального року здобувачів освіти ознайомили з правилами внутрішнього розпорядку школи, проінформували про поведінку під час воєнного стану, карантину, заборону тютюнопаління, споживання алкогольних напоїв тощо.
Одним із напрямів роботи в умовах воєнного стану, постійних воєнних загроз було надання здобувачам освіти знань з основ безпеки, ознайомлення їх з важливими для збереження здоров’я та життя правилами дій в певних ситуаціях.. З метою проведення цілеспрямованої профілактичної роботи серед учасників освітнього процесу з питань безпеки життєдіяльності, підвищення рівня інформаційно-роз’яснювальної діяльності з виховання поважного ставлення до безпеки і здоров’я людини як основи для реалізації успішного життя, опанування навичок безпечної поведінки в умовах воєнного стану в закладі освіти проходили тиждень знань з безпеки життєдіяльності «Обережно: небезпека!», тиждень безпеки дорожнього руху. Підсумки проведених заходів відображено у відповідних наказах.
З метою інформування учасників освітнього процесу щодо правил поведінки з вибухонебезпечними предметами; попередження нещасних випадків, викликаних потраплянням людини на міну, формування в здобувачів освіти якості свідомої особистості, попередження проявам паніки в небезпечних ситуаціях, надання допомоги для реальної оцінки ступеня небезпеки знахідки і наслідків результату некоректного з нею поводження в школі проведено ряд заходів для здобувачів освіти: «Бережи себе, бережи інших», «Обережно, міни!», «Якщо бачиш міну…», «Твоя безпека в твоїх руках», «Дивись під ноги», «Помічай, оминай, повідомляй!», вікторини «Мінна безпека, Можна/ Не можна», «Правила поведінки при виявленні вибухонебезпечних предметів». Для здобувачів освіти початкової ланки класні керівники організовують перегляд мультфільмів.
Напередодні канікул для здобувачів освіти проводиться єдиний урок безпеки життєдіяльності «Правила поведінки під час канікул», де розглядаються правила поведінки в побуті, на вулиці, з незнайомими предметами, під час надзвичайних ситуацій тощо. Бесіди відображені у електронних- класних журналах та журналах інструктажів.
В школі щорічно згідно річного плану роботи освітнього закладу та з метою привернення уваги громадськості до проблем попередження та подолання насильства в сім’ї, забезпечення рівних прав жінок та чоловіків, недопущення випадків насильства щодо дітей та підлітків проводиться акція «16 днів з протидії насилля. З метою проведення роз’яснювальної та навчальної роботи серед здобувачів освіти щодо запобігання торгівлі людьми в умовах воєнної агресії з в освітньому закладі проведено тиждень протидії торгівлі людьми. З метою превентивного виховання в школі був проведений Тиждень правознавства та Єдиний урок «Права та обов'язки людини та громадянина».
На стенді в коридорі освітнього закладу розміщено інформаційні матеріали про причини виникнення булінгу, дії батьків жертви булінгу, матеріали з питань рівних прав та можливостей чоловіків та жінок, попередження насильства в сім’ї та запобігання торгівлі людьми, інформація про телефони гарячої лінії. Затверджено заходи з охорони дитинства.
Систематично згідно плану проводились засідання комісії з профілактики правопорушень, де розглядались питання відповідно плану та індивідуальні справи здобувачів освіти, які мають пропуски занять без поважних причин та схильні до правопорушень.
Національно-патріотичне виховання є складовою виховного процесу, головною метою якого є набуття молодими громадянами соціального досвіду, готовності до виконання громадянських і конституційних обов'язків, успадкування духовних надбань українського народу, досягнення високої культури взаємин, формування особистісних рис громадянина Української держави.
Національно-патріотичне виховання наскрізно пронизує весь освітній процес, базується на національній історії, знанні та відстоюванні своїх прав, виконанні конституційних і громадянських обов’язків, відповідальності за власне майбутнє, добробут та долю країни, охоплює всіх учасників освітнього процесу, сприяє формуванню у здобувачів освіти та утвердженню у педагогів і батьків національних та загальнолюдських цінностей, особистісних якостей, що притаманні громадянину України.
Педагогічні працівники постійно акцентували увагу на тому, що патріотизм - це звичайний стан повсякденного життя людини, який виявляється не тільки під час надзвичайних ситуацій, а і у прагненні жити в Україні, розумінні необхідності дотримання конституційних та правових норм, володінням державною мовою, шанобливим ставленням до історії, культури та традицій українського народу.
За планом виховної роботи проводяться різноманітні дистанційні заходи та форми роботи з реалізації Концепцій національно-патріотичного та громадянського виховання в закладі освіти, зокрема: заходи до Дня незалежності України; Дня партизанської слави, Дня захисника та захисниць України, Дня визволення України від фашистських загарбників, Дня Гідності і Свободи, Дня пам’яті жертв Голодомору, Дня збройних сил України,
Проведено віртуальні конкурси малюнків та плакатів.
Основними напрямами профорієнтаційної роботи закладу є: - професійна просвіта, професійне виховання, професійна діагностика ,професійна консультація учнів.
Провідна роль у цій роботі належить класним керівникам Вони із здобувачами освіти 9-11 класів провели інформаційно-роз’яснювальну роботу щодо світу професій та потреб сучасного ринку праці. В батьківських чатах у Vіber класні керівники 9-11 класів поширюють інформацію про дні відкритих дверей у професійних та вищих закладах освіти.
Центром виховної роботи є шкільна бібліотека. Бібліотекарем систематично оформлювались тематичні інформаційні стенди, виставки, календар знаменних дат та святкових урочистостей.
Про хід і результати освітнього процесу батьки здобувачів освіти дізнаються через сайт закладу освіти та Фейсбук сторінку школи, які систематично наповнюються та оновлюються.
Протягом І семестру здобувачі освіти приймали участь у районних, міських та обласних конкурсах, флешмобах, за що відзначені грамотами та подяками. Активну участь здобувачі освіти брали у волонтерських заходах, за участь в яких відзначені грамотою.
Підсумовуючи вищесказане, можна зазначити, що виховна діяльність у закладі освіти протягом 2023/2024 навчального року проводилася на належному рівні, але поряд з позитивними моментами ще має деякі недоліки, над якими потрібно спільно працювати і педагогам, і здобувачам освіти, і їх батькам.
Виходячи з вищезазначеного,
HАКАЗУЮ:
- Вважати виховну роботу в І семестрі 2023/2024 навчального року задовільною
- Заступнику директорки з навчально-виховної роботи Матюшенко Д.В.
- Постійно координувати роботу класних керівників, вчителів-предметників.
- Продовжити роботу по організації та участі як класних колективів, так і окремих здобувачів освіти школи у позакласних та позашкільних виховних заходах.
- Розробити систему мотиваційних заходів щодо участі здобувачів освіти в спортивних та творчих конкурсах.
- Урізноманітнити способи впливу на здобувачів освіти, які мають девіантну поведінку.
- Активізувати роботу з профілактики правопорушень серед здобувачів освіти
- Здійснювати контроль за станом виховної роботи під час освітнього процесу та в позаурочний час. Особливу увагу звернути на психологічний стан в учнівських колективах.
3. Класним керівникам:
- Регулярно здійснювати моніторинг учнівського середовища з метою вчасного виявлення та надання необхідної допомоги при захисті інтересів неповнолітніх
- Активніше залучати батьків здобувачів освіти до участі у загальношкільних та класних заходах.
- Активніше залучати здобувачів освіти до участі у загальношкільних заходах та позашкільних конкурсах.
- Регулярно сповіщати адміністрацію школи про: нещасні випадки, захворювання, про участь здобувачів освіти у позашкільних заходах, про умови виховання в сім’ї.
- Продовжувати здійснювати індивідуальний підхід до здобувачів освіти та їх батьків.
- Систематично підтримувати тісний зв’язок з родинами здобувачів освіти
- Посилити профілактичну роботу по недопущенню жорстокості та насильства серед здобувачів освіти
- Контроль за виконанням наказу покласти на заступника директора з навчально-виховної роботи Матюшенко Д.В.
Директора Ольга ГРИЦЕНКО
Н А К А З
19.12.2023 № 269
Про підсумки моніторингу формування
знань, умінь та навичок учнів 5-11 класів
у відповідності до вимог діючих програм
зарубіжної літератури
На виконання річного плану роботи школи на 2023-2024 навчальний рік протягом грудня місяця вивчався стан викладання та рівень навчальних досягнень учнів із зарубіжної літератури.
Основними завданнями перевірки було:
- проаналізувати виконання програми «Зарубіжна література», рівень підготовки вчителя до уроку, навчально-виховну діяльність вчителя (відповідність змісту уроків вимогам навчальної програми, використання форм і методів перевірки рівня навчальних досягнень учнів, упровадження активних форм і методів навчання, використання сучасних технологій у освітньому процесі, використання міжпредметних зв’язків)
- визначити рівень навчальних досягнень учнів,
- формування знань та навичок учнів 5-11 класів у відповідності до вимог діючих програм зарубіжної літератури
Матеріали, отримані в результаті проведення співбесід з учителем та учнями, перевірки документації (календарно-тематичних планів, класних - електронних журналів, зошитів), ознайомлення з методичним забезпеченням предмета, аналізу відвіданих занять, узагальнені наказом.
Викладання предмета “Зарубіжна література” здійснюється відповідно до листів МОНУ від 16.08.2023 № 1/12186-23 «Про організацію 2023/2024 навчального року»; від 12.09.2023 № 1/13749-23 «Інструктивно-методичні рекомендації щодо організації освітнього процесу та викладання навчальних предметів у закладах загальної середньої освіти у 2023/2024 навчальному році», за програмами, які мають гриф «Рекомендовано Міністерством освіти і науки України» та затверджені наказом МОНУ від 03.08.2022 № 698 – «Зарубіжна література». «Навчальна програма для закладів загальної середньої освіти»; модельна навчальна програма «Зарубіжна література 5-6 класи» для закладів загальної середньої освіти рекомендовану наказом МОН від 10.10.2023 № 1226.
Зарубіжну літературу в школі у 2023-2024 н.р. вивчає 293 учня , викладає вчитель зарубіжної літератури Кобус Олена Андріївна спеціаліст вищої категорії, старший вчитель, має 37 років педагогічного стажу, тижневе навантаження із зарубіжної літератури становить 20 годин на тиждень.
Учні на 100% забезпечені підручниками для 10 та 11 класу, мають можливість користуватися електронними версіями підручників.
Вчитель зарубіжної літератури Кобус О.А. обізнана зі структурою та вимогами навчальної програми, критеріями оцінювання навчальних досягнень учнів, методичними рекомендаціями щодо викладання предмета у поточному навчальному році.
На початку кожного семестру вчитель знайомить учнів із обов’язковими видами діяльності та критеріями оцінювання навчальних досягнень учнів: оцінюванням творчих відеороликів, презентацій, проєктів, виразного читання напам’ять художніх творів, з орфографічним режимом виконуваних робіт, із вимогами до оформлення зошитів, до написання та оцінювання контрольних творів. Обов’язкові види діяльності та критерії оцінювання навчальних досягнень учнів розміщені в HUMAN.
Основою для календарно-тематичного планування уроків зарубіжної літератури є навчальні програми, рекомендовані МОНУ. Учитель самостійно розподіляє години на текстуальне вивчення творів, розвиток мовлення, позакласне читання, ураховуючи визначену кількість годин на опрацювання конкретного розділу. Кількість спланованих обов’язкових видів літературної діяльності та контролю відповідає вимогам програми.
Організація навчальної діяльності на уроках зарубіжної літератури здійснюється з урахуванням конкретних умов викладання та читацьких інтересів учнів. Викладання зарубіжної літератури в Irjks здійснюється українською мовою. Твори вивчаються в українських перекладах. Для зіставлення залучаються переклади, переспіви іншими мовами, якими володіють учні (англійською, німецькою тощо). Для вдосконалення володіння учнями іноземними мовами, за наявності необхідних умов та бажання учнів художні тексти у фрагментах або цілісно розглядаються або вивчаються мовами оригіналів.
Аналіз поурочних планів засвідчує ретельність підготовки вчителя до занять. В умовах дистанційного вчитель використовує доступні форми онлайн-комунікації: відеоконференції, текстові чати, електронну пошту, додатки Google, презентації, ютуб та різноманітні платформи. Заняття проходять на платформі HUMAN.
Характерною рисою уроків є використання активних та інтерактивних методів навчання Головною метою вивчення предмета є залучення учнів до найвищих досягнень зарубіжної літератури і культури, загальнолюдських і національних духовних цінностей, виховання естетичного смаку, високої читацької і загальної культури. У процесі навчання здобувачі освіти поглиблюють знання про літературознавчі поняття і терміни, необхідні для повноцінного аналізу й інтерпретації художніх текстів, а також розуміння головних закономірностей перебігу літературного процесу, вчяться визначати національну своєрідність і загальнолюдську цінність творів зарубіжної літератури, розвивають образне, асоціативне, абстрактне та логічне мислення, здатність формувати, формулювати й відстоювати власну точку зору, систему життєвих (у т.ч. естетичних) цінностей і пріоритетів, прагнення мати власне світобачення, зберігати й продовжувати кращі національні традиції, не приймати культ сили й переваги матеріальних цінностей над духовним.
Ефективно використовується виховний потенціал навчального матеріалу, міжпредметні зв’язки. На уроках зосереджується увага на формуванні загальнопредметних компетентностей (працювати з інформацією, аналізувати, синтезувати, порівнювати, узагальнювати, висловлювати припущення і робити висновки, розв’язувати проблеми, працювати в команді, приймати рішення, ефективно спілкуватися, генерувати нові ідеї тощо), розвиткові критичного мислення й емоційного інтелекту. Ведеться робота щодо формування навичок самостійної роботи учнів, уміння висловлювати власну думку, інтерпретувати прочитане, робити власні висновки.
Проводиться позакласна робота (предметні тижні), звертається увага на виявлення та розвиток обдарованих учнів на уроках зарубіжної літератури та в позаурочний час.
Відвідані уроки, бесіди, проведені з учителем та учнями, свідчать про демократичний стиль спілкування учасників освітнього процесу як на уроках, так і позаурочний час. На уроках панує атмосфера довіри, доброзичливості, уважного і тактовного ставлення до учнів. Учитель упроваджує «психологічні хвилинки», які допомагають здобувачам освіти зняти емоційне напруження, відновити почуття безпеки та психоемоційного комфорту, впоратися зі стресом та його наслідками, емоційно налаштуватися на урок, на плідну роботу.
На засіданнях предметної кафедри вчителів суспільно-гуманітарних дисциплін розглядаються актуальні питання викладання літератури, педагог ділиться власним досвідом щодо викладання предмета на сайті школі , поповнює науково-методичну базу предмета (тестові завдання для контролю та самоконтролю, ілюстративний матеріал, методичні розробки уроків, позакласних заходів).
Ведення календарного планування, класних журналів, учнівських зошитів здійснюється в основному згідно з вимогами.
На підставі вище викладеного
НАКАЗУЮ:
- Оцінити стан викладання та рівень навчальних досягнень здобувачів освіти 5-9-их та 11-го класів із зарубіжної літератури як задовільний
- Вчителю зарубіжної літератури Кобус О.А.:
2.1. Продовжити роботу щодо забезпечення використання навчальних програм, посібників, ведення відповідної шкільної документації
2.2. Модернізувати зміст і структуру уроків відповідно до компетентнісного та особистісно орієнтованого підходу до навчання, орієнтуватися на здобуття учнями умінь і навичок, необхідних сучасній людині для самореалізації в особистому житті
2.3. Ефективніше використовувати в освітній процес інноваційні форми і методи викладання предмета, пошукові, сучасні технічні та інформаційні засоби, експериментально-дослідницький підхід.
2.4.Урізноманітніти та узагальнити форми і методи роботи на уроках з метою зняття напруження, одноманітності, розподілу уваги
2.5. Активізувати роботу з обдарованими дітьми, залучаючи їх до науково-дослідної роботи, участі в різних конкурсах літературного спрямування.
2.6. Використовувати особистісно-орієнтований підхід до кожного учня
2.7. Розвивати в учнів компетентність самостійно аналізувати вивчений матеріал
3. Заступнику директора з навчально-виховної роботи Матюшенко Д.В.:
3.1. Ознайомити на педраді вчителів з даним наказом
3.2. Організувати віртуальний семінар з обміну досвідом роботи вчителів гуманітарного циклу
4. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника директора з навчально-виховної роботи Матюшенко Д.В.
Директор Ольга ГРИЦЕНКО
Н А К А З
30.11.2023 № 264
Про використання інформаційних
технологій у навчанні математиці
учнів 5-11 класів
Відповідно до плану роботи закладу на 2023/2024 навчальний рік, перспективного плану вивчення навчальних предметів та плану внутрішньошкільного контролю на 2023/2024 навчальний рік, Положення про внутрішню систему забезпечення якості освітньої діяльності та якості освіти у листопаді 2023 року адміністрацією школи здійснювався контроль за станом виконання державних вимог при викладанні математики та використання інформаційних технологій у навчанні математиці учнів 5-11 класів.
У 2023/2024 навчальному році 5-6 класи навчаються за навчальною програмою, затвердженою наказом Міністерства освіти і науки України від 19.02.2021 року № 235 (додаток 1), 7-9 класи продовжують навчатися за навчальною програмою, затвердженою наказом МОН від 07.06.2017 № 804, учні 11 класу вивчають математику за навчальною програмою, затвердженою наказом МОН від 23.10.2017 №1407 – «Рівень стандарту. 10-11 класи».
Робочими навчальними планами на 2023/2025 навчальному році для вивчення предмета «Математика» передбачено 5 години на тиждень для 5-6 та 11 класів, 4 години для учнів 7-9 класів. Резервний час використовується учителями на власний розсуд для організації різноманітних форм навчальної діяльності й створює простір для задоволення освітніх потреб учнів, вирівнювання їх досягнень, розвитку наскрізних умінь тощо.
Учні школи на 100% забезпечені підручниками з математики.
Математику в 5-11 класах викладають два вчителя:
- Сагайдак Людмила Василівна – вища освіта, кваліфікаційна категорія «спеціалісти вищої категорії», педагогічне звання «учитель-методист», педагогічний стаж 33 роки;
- Пишманцева Наталія Михайлівна Василівна – вища освіта, кваліфікаційна категорія «спеціалісти вищої категорії», педагогічне звання «старший учитель», педагогічний стаж 40 років.
Під час вивчення викладання математики перевірялися календарні плани вчителів, успішність учнів, відвідувалися дистанційні уроки.
Аналіз відвіданих уроків свідчить, що навчально-пізнавальний процес спрямовується на формування в учнів предметних та ключових компетентностей. Педагоги забезпечують засвоєння учнями навчального матеріалу, формування й розвитку в них уміння математичного мислення, аргументування, математичного моделювання; уміння постановки та розв’язування математичних задач, презентації даних; уміння оперування математичними конструкціями; уміння математичних спілкувань; уміння використання математичних інструментів. У цьому пріоритетами є: діяльнісний підхід, використання для пізнання навколишнього світу різних методів і прийомів, елементів інтерактивних методик та ІКТ, робота з різними джерелами інформації для розв’язування проблемних завдань.
Належним науковим рівнем, чіткістю, логічністю і вираженою впорядкованістю структури відповідно до типу відзначаються уроки Сагайдак Л.В. та Пишманцевої Н.М. Під час вивчення нового матеріалу вони використовують методи, що ґрунтуються на активній роботі всіх учнів класу, забезпечують диференційований підхід до навчання, використовуючи завдання різного рівня складності, тестові, індивідуальні й творчі завдання, математичні диктанти, захист математичних проєктів, враховуючи здібності, можливості та інтереси дітей. Підбір таких форм роботи активізує увагу учнів, сприяє підвищенню темпу уроку, виконанню значної кількості різноманітних завдань.
Учителі школи в процесі викладання математики організовують самостійну роботу учнів з підручником, довідковою літературою, дидактичним матеріалом, обирають різні форми проведення навчальних занять, це і дидактичні ігри, ігрові ситуації: кросворди, ребуси, лото, доміно, практикують елементи розвитку критичного мислення, вирішення ситуативних завдань. Це позитивно впливає на формування емоційного ставлення до предмета, навчає оцінювати власну діяльність, сприяє розвитку уяви і фантазії учнів, спонукає учнів працювати творчо та самостійно.
З 01 вересня 2023 року освітній процес у закладі відбувається у форматі дистанційного навчання, відповідно до наказу № 158 від 28.08.2023 «Про організацію дистанційної форми навчання учнів освітнього закладу у 2023-2024 навчальному році». Вчителі та учні працюють на платформі HUMAN, через який здійснюють зворотній зв’язок з учасниками освітнього процесу.
З метою формування в учнів інтересу до вивчення предмета вчителі проводить факультативні заняття з математики: в 7 класах по 0,5 години на тиждень, у 8 та 11 класах – по 1 годині. Учні школи залучаються до участі в олімпіадах, різних математичних конкурсі з розв’язування логічних математичних задач.
Свій фаховий та методичний рівень учителі математики підвищують за рахунок самоосвіти, участі в майстер-класах, організованих Центром професійного розвитку «Освітня траєкторія» Дніпровської міської ради, навчання на курсах підвищення кваліфікації, навчання на онлайн-курсах для вчителів.
Оцінювання результатів навчання учнів у закладі урегульовано такими документами:
- Закон України «Про повну загальну середню освіту» (стаття 17);
- Порядок переведення учнів (вихованців) закладу загальної середньої освіти до наступного класу, затверджений наказом Міністерства освіти і науки України 14.07.2015 №762 (у редакції наказу Міністерства освіти і науки України від 08.05.2019 №621), зареєстрований в Міністерстві юстиції України 30.07.2015 за №924/27369;
- Інструкція з ведення класного журналу 5-11(12)-х класів загальноосвітніх навчальних закладів, затверджена наказом Міністерства освіти і науки України від 03.06.2006 №496.
Основними видами оцінювання з математики є поточне, тематичне, семестрове, річне оцінювання та підсумкова державна атестація. При оцінюванні навчальних досягнень учнів учителі дотримуються Критеріїв оцінювання.
У ході вивчення стану викладання математики для визначення рівня сформованості предметних компетентностей було проведено контрольні роботи. Основна увага при складанні контрольних робіт акцентувалася на визначення рівня сформованості навичок оперувати числовою інформацією, геометричними об’єктами на площині та в просторі; встановлювати відношення між реальними об’єктами навколишньої дійсності; розв’язувати задачі, зокрема практичного змісту; будувати і досліджувати найпростіші математичні моделі реальних об'єктів, процесів і явищ, інтерпретувати та оцінювати результати; використовувати математичні методи у життєвих ситуаціях.
Учні 5-А (вчитель Сагайдак Л.В.) і 5-Б (вчитель Пишманцева Н.М.) класів писали контрольну роботу з теми «Множення та ділення натуральних чисел. Рівняння». П’ятикласники уміють виконувати множення натуральних чисел у стовпчик, натурального числа на розрядну одиницю. Проте вони помилялись при виконанні дії ділення у стовпчик, розв’язуванні рівнянь, зокрема, не скористались розподільним законом множення, складанні рівнянь до текстової задачі.
Учні 6-их класів (вчителі Сагайдак Л.В. та Пишманцева Н.М.) писали контрольну роботу з теми «Відношення і пропорції». Школярі вміють знаходити відношення двох чисел, навчились складати пропорцію в задачах обов’язкового рівня, знають, як знаходити невідомий член пропорції. Але вони помиляються в обчисленнях, при визначенні оберненої пропорційності, у складанні рівнянь на поділ числа у заданому відношенні.
Учні 7-их класів (вчитель Пишманцева Н.М.) писали контрольну роботу з теми «Одночлен і многочлен та дії над ними». Школярі вміють зводити подібні доданки і записувати многочлен у стандартному вигляді, додавати многочлени, бачать спільний множник. Семикласники допустили помилки при відніманні і множенні многочленів, перенесенні доданків з однієї частини рівняння в іншу, винесенні спільного множника за дужки, не засвоїли метод групування при розкладанні многочлена на множники.
Учні 8-х класів (вчитель Сагайдак Л.В.) виконували контрольну роботу з теми «Степінь з цілим від’ємним показником. Раціональні рівняння». Учні знають формули оберненої пропорційності, її графік, вміють виконувати дії зі степенями з однією основою, підносити степінь до степеня, спрощувати дріб зі степенями, скорочувати дробовий вираз, знають, як подати число в стандартному вигляді, алгоритм розв’язування дробово-раціональних рівнянь. Проте допускають помилки у діях з раціональними числами, при визначенні точки, що належить графіку, знаходженні показника степеня у стандартному вигляді числа, опускають ОДЗ при розв’язуванні дробово-раціонального рівняння.
Учні 9-х класів (вчитель Пишманцева Н.М.) писали контрольну роботу з теми «Функції. Властивості та графіки функцій. Квадратна нерівність». Дев’ятикласники знають графік квадратичної функції, вміють вказати напрям її віток, за рисунком визначити проміжки знакосталості функції, знаходять точки перетину графіка функції з осями координат. Проте більшість учнів не змогли розв’язати квадратні нерівності, хоча знали алгоритм її розв’язання, через невміння розв’язати неповне квадратне рівняння, допущені помилки у знаходженні дискримінанта, побудову квадратичної функції за значенням дискримінанта, не приступили до побудови графіка квадратичної функції.
За підсумка перевірки календарних планів та сторінок класних журналів, відвідування уроків можна зробити висновок про те, що навчальні програми виконуються в повному обсязі.
На підставі вищезазначеного та з метою усунення недоліків
НАКАЗУЮ:
- Стан викладання математики в 5-11 класах та використання інформаційних технологій у навчанні математиці вважати на достатньому рівні.
- Вчителям математики Сагайдак Л.В., Пишманцевій Н.М.:
1.1. Продовжити роботу щодо забезпечення державних вимог до рівня загальної підготовки учнів з математики згідно з чинним Державним стандартом повної загальної середньої освіти.
1.2. Здійснювати належний методичний рівень викладання, застосовуючи ефективні форми та методи для розвитку творчих здібностей школярів (проблеми, ситуації, проблемно-наслідковий аналіз умов задач, формування в учнів прагнення до самостійного пошуку розв'язання тощо).
1.3. Під час складання задач, вправ та підготовки до уроків особливе значення приділяти практичній спрямованості та диференціації навчання.
1.4. Звернути увагу на стан та якість підготовки учнів до уроків, виконання ними домашніх завдань, урізноманітнення їх форм.
1.5. Організувати роботу з поглиблення знань учнів із вивчених тем та розділів, повторення вивченого матеріалу з математики для усунення прогалин в знаннях, виявлених на підставі аналізу контрольних робіт.
1.6. Застосувати різних форм навчальної діяльності на уроках математики з використанням комп'ютера:
- самостійне навчання з відсутністю або запереченням діяльності вчителя;
- самостійне навчання за допомогою вчителя-консультанта;
- часткова заміна (вибіркове використання додаткового матеріалу);
- використання тренінгових (тренувальних) програм;
- використання діагностичних та контролюючих матеріалів;
- виконання домашніх самостійних і творчих завдань;
- використання комп'ютера для обчислень, побудови графіків;
- використання ігрових і цікавих програм;
- використання інформаційно-довідкових програм.
- Заступнику директора з навчально-виховної роботи Обіходенко Т.О. стимулювати активність учителів щодо підвищення свого професійного рівня, впровадження інтерактивних методик, інформаційних технологій, технологій дистанційного навчання у процес викладання математики.
3. Контроль за виконанням наказу лишаю за собою.
Директор Ольга ГРИЦЕНКО
Н А К А З
07.11.2023 № 258
Про підсумки моніторингу
взаємопов’язаного навчання
всіх видів мовленнєвої діяльності
(говоріння, аудіювання, читання,
письма) учнів 1-4 класів
Відповідно до річного плану роботи та з метою контролю за розвитком особистості дитини засобами різних видів мовленнєвої діяльності (говоріння, аудіювання, читання, письма), формування ключових компетентностей на уроках української мови в 1-4 класах були дистанційно відвідані уроки вчителів початкових класів на платформі HUMAN в форматі ZOOM-конференцій.
Формування мовленнєвої діяльності учнів – одне з основних завдань учителя початкових класів як громадянина і патріота України. Переступаючи поріг першого класу, діти володіють розмовно-побутовою мовою, їх лексичний словничок переважно бідний. Невміння зв’язно висловлювати свої думки неправильна вимова слів помилки в усному та писемному мовленні створюють дискомфорт у процесі спілкування з дорослими та однолітками , не дають учневі можливості в повній мірі розкрити свої здібності і задатки, проявити себе як особистість.
У Державному освітньому стандарті з мови зазначено , що основна мета вивчення рідної мови полягає в мовленнєвому розвитку молодших школярів – формування вмінь висловлюватись в усіх доступних для них формах, типах і стилях мовлення. У зв’язку з цим першочергове завдання вчителя початкових класів – забезпечити формування мовленнєво-мовної компетенції учнів як основи комунікативної. Мовленнєва змістовна лінія навчання української мови у Державному стандарті початкової ланки освіти й чинній навчальній програмі є основною. Вона передбачає розвиток усного і писемного мовлення учнів, їхнє вміння користуватися мовою як засобом спілкування, пізнання і впливу. Комунікативна компетентність – необхідна умова життєтворчості кожного учня.
Одне із завдань навчання української мови як державної у початкових класах полягає у формуванні усіх видів мовленнєвої діяльності; аудіювання, говоріння, читання, і письма. Під час відвідування уроків чітко простежуються, що вчителі постійно працюють над формуванням цих видів діяльності , застосовуючи різні види і форми роботи, доцільно запропонуючи типологію вправ з розвитку мовлення учнів , мета якої - поєднати у кожній вправі якомога більше видів мовленнєвої діяльності в різних співвідношеннях і таким чином сприяти розвитку мовлення учнів. Комплекс таких вправ ґрунтується на принципі взаємодії різних видів мовленнєвої діяльності у процесі навчання рідної мови. Варто зазначити, що пропоновані типи вправ доречно використовуються на уроках у 1 -4 класах. Однак , тільки за умови систематичної і цілеспрямованої роботи можна домогтися підвищення рівня розвитку мовлення учнів. Сукупність вправ виконує свої функції, якщо жодна з них не є випадковою; якщо кожне із виконуваних завдань сприяє формуванню певного комунікативного вміння; якщо всі вправи цілеспрямовані: наступні спираються на попередні і дають можливість оволодіти вищим рівнем мовлення. Добираючи дидактичні вправи, вчителі акцентують увагу на тому, що вони не повинні ставати самоціллю, а мають використовуватися в комплексі з іншими методами навчання для досягнення поставленої мети. Тому потрібно, щоб кожен урок рідної мови ніс у собі позитивний заряд, був насичений красою, любов’ю і радістю, а особливо це стосується уроків розвитку мовлення, на яких діти вчаться висловлювати свої думки, почуття, творчо мислити. Вчителі дають учням можливість активно розвивати свій словник, збагачувати мову новими зворотами, образами, заглиблюватись у джерела народної творчості. Аудіювання тісно пов’язано з говорінням, а вміння висловлюватись в учнів початкової ланки розвинене по-різному. З метою його вдосконалення вчителі Сидорова О.О., Клочкова Е.М., Радиченко Н.Г. доречно використовують такі прийоми:
- виправлення мовленнєвих помилок;
- правильна артикуляція звуків (робота з чистомовками);
- повні відповіді.
Для розвитку діалогічного мовлення Попович А.А., Овсієнко С.С., Гаюн О.М. використовують сюжетно-рольові ігри, проводять запитально-відповідну роботу за малюнками у прописі в режимі учитель – учень, учень – учень, а на уроках читання ця робота продовжується у вигляді діалогу – обговорення прочитаного тексту. Широко застосовують завдання для навчання монологічного мовлення Гаюн О.М., Овсієнко С.С., Москальова І.М.:
- опиши словами ранок за вікном;
- опиши малюнок;
- доведи свою думку;
- поясни свій вибір;
- тематичні розповіді.
На уроках української мови вчителі початкових класів створюють комфортне мовленнєве середовище; організовують на уроках такі мовленнєві ситуації, які визначають позитивну мотивацію мовлення учнів, розвивають їхні інтереси; в наслідок чого учні засвоюють нові слова, синтаксичні конструкції, відбувається розвиток мовлення, формування культури мовлення.
Читання є основою опанування всіх наук, розвитку людського інтелекту. Тому важливо саме в початкових класах сформувати в учнів технічну сторону читання, уміння працювати з різними видами текстів, забезпечити максимальний вплив твору на школяра. Розвиток мовлення молодшого школяра виявляється в тому, що в нього виробляється навичка читання, тобто досить швидке і правильне пізнання літер та їх поєднань, і перетворення побачених знаків у вимовлені звуки, слова. Для цієї роботи вчителі використовують аналіз, абстрагування й узагальнення, це розвиває у дітей гнучкість мислення, мову. Під час читання словниковий запас учнів активно поповнюється, а самі висловлювання стають більш повними, емоційними, яскравими. Важливим є те, що дитячий словник поповнюється не тільки кількісно, а й якісно. Використовує на уроках статті для читання та художні ілюстрації, які ознайомлюють дітей з новими словами в галузі науки, техніки і культури, трудової діяльності людей, назвами рослин, тварин, предметів побуту.
Обов’язковим своїм завданням вчителі вважають навчити дітей вчитися, а це неможливо без уміння читати і працювати з книгою. Кожен урок рідної мови наповнює позитивним зарядом, красою, любов’ю і радістю, спонукає до висловлення власних думок, почуттів, щодо героїв твору, їхніх вчинків, життєвих подій та явищ, працює над розвитком творчого мислення.
Виходячи з вищевикладеного,
НАКАЗУЮ:
- Урізноманітнити засоби різних видів мовленнєвої діяльності для формування ключових компетентностей на уроках української мови.
- Забезпечити індивідуальний підхід з урахуванням інтелектуальних можливостей учнів.
- Впроваджувати диференціацію, задаючи домашні завдання за ступенем складності та об’ємом при формуванні ключових компетентностей.
- Чітко дотримуватися хронометражу під час проведення уроків при дистанційній формі навчання.
Директор Ольга ГРИЦЕНКО
2022/2023 навчальний рік
Н А К А З
14.06.2023 № 112
Про підсумки навчальних досягнень
учнів у 2022-2023 навчальному році
На виконання Закону України «Про загальну середню освіту», Державного стандарту початкової освіти, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 87 від 21.02.2018, Постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1392 «Про затвердження Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти», наказу Міністерства освіти і науки України від 21.08.2013 № 1222 «Про затвердження орієнтовних вимог оцінювання навчальних досягнень учнів із базових дисциплін у системі загальної середньої освіти», керуючись Критеріями оцінювання навчальних досягнень учнів (вихованців) у системі загальної середньої освіти, затверджених наказом Міністерства освіти і науки України від 13.04.2011 № 329, наказом Міністерства освіти і науки України від 19.08.2016 № 1009 «Про внесення змін до наказу Міністерства освіти і науки України від 21.08.2013 №1222», наказом Міністерства освіти і науки України від 27.08.2019 №1154 «Про затвердження методичних рекомендацій щодо оцінювання навчальних досягнень учнів другого класу» у 2022/2023 навчального року продовжено роботу щодо упровадження компетентісного підходу до формування змісту та організації освітнього процесу.
Використовуючи індивідуальні, групові та фронтальні форми опитування, здійснено поточне оцінювання знань учнів з предметів інваріантної та варіативної складової навчального плану. З метою якісного оцінювання навчальних досягнень учнів та для забезпечення оптимальної організації виконання обов’язкових письмових робіт адміністрацією гімназії складено на І семестр графік їх проведення. На підставі результатів опанування учнями матеріалу тем впродовж їх вивчення з урахуванням поточних оцінок, різних видів навчальних, контрольних письмових робіт та навчальної активності школярів учителями-предметниками виставлені тематичні оцінки, за якими виставлено оцінки за І та ІІ семестри та річні. Врахована динаміка особистих навчальних досягнень учнів з предметів впродовж семестру, важливість тем, тривалість їх вивчення, складність змісту, тощо. При цьому проведення окремих тематичних атестацій при здійсненні відповідного оцінювання не проводилося. Згідно з планом роботи гімназії, з метою вивчення знань, умінь і навичок учнів та стану викладання предметів, в кінці 2022/2023 навчального року адміністрацією закладу було проведено аналіз навчальних досягнень учнів 5-11-х класів. Навчальні досягнення учнів перших-других класів НУШ не оцінюються, застосовується формувальне оцінювання, для учнів 3-4 класів досягнення визначаються за рівнями або вербально.
У 2022/2023 навчального року педагогічний колектив школи працював над розв’язанням завдань, поставлених у річному плані. Викладання навчальних предметів здійснювалося у відповідності до навчального плану на 2022/2023 навчальний рік, програм Міністерства освіти і науки України, згідно із розкладом, погодженим профспілковим комітетом школи. На початку навчального року навчалося 603 учні, на кінець року 603 учні. Успішність знань учнів школи становить 91%.
2022-2023 навчальний рік на високому рівні закінчили наступні учні:
- 5-А клас – 3 учні;
- 5-Б клас – 3 учні;
- 6-А клас - 2 учні;
- 6-Б клас – 1 учень;
- 7-А клас – 1 учень;
- 7-Б клас – 1 учень;
- 7-В клас – 1 учень;
- 8-А клас – 3 учні;
- 8-Б клас - 1 учень
- 9-Б клас – 1 учень;
- 10-А клас - 2 учні;
- 11-А клас – 3 учні,
Всього на високому рівні закінчили навчання 12 учнів 5-9 класів (4 %), 3 учня 10-11 класів (4,3%). Загальний відсоток серед учнів 5-11 класів складає 8,3 %.
На достатньому рівні закінчили навчальний рік така кількість учнів:
5-А | 5-Б | 6-А | 6-Б | 7-А | 7-Б | 7-В | 8-А | 8-Б | 9-А | 9-Б | 10-А | 11-А |
16 | 10 | 10 | 9 | 8 | 7 | 8 | 9 | 8 | 8 | 9 | 14 | 15 |
Всього на достатньому рівні навчаються 96 учнів, що становить 26,2 %: в 5-9 класах – 75 учнів, що становить 25,2 %, в 10-11 класах – 21 учень, що становить 30,4 %
Під час канікулах вчителями були організовані дистанційні консультації з невстигаючими учнями.
Результати навчальних досягнень по класах у 2022/2023 навчальному році
Клас | В класі учнів | Середній бал | Високий рівень | Низький рівень | Не атестовано | % успішності | % якості знань |
5-А | 32 | 7,8 | 3 | 0 | 0 | 100 % | 59,4 % |
5-Б | 34 | 7,3 | 1 | 0 | 0 | 100 % | 32,4 % |
6-А | 25 | 7,6 | 0 | 3 | 0 | 88 % | 40 % |
6-Б | 26 | 7,6 | 1 | 0 | 0 | 100 % | 30,8 % |
7-А | 23 | 8,0 | 1 | 0 | 0 | 100 % | 30,4 % |
7-Б | 21 | 6,6 | 1 | 7 | 0 | 66,7 % | 19 % |
7-В | 23 | 7,3 | 1 | 1 | 0 | 95,7 % | 30,4 % |
8-А | 30 | 8,3 | 3 | 1 | 0 | 96,7 % | 30 % |
8-Б | 30 | 6,6 | 0 | 9 | 0 | 70 % | 3,3 % |
9-А | 31 | 7,0 | 0 | 1 | 0 | 96,7 % | 25,8 % |
9-Б | 22 | 6,1 | 1 | 5 | 0 | 77,3 % | 13,6 % |
10-А | 32 | 7,4 | 0 | 1 | 0 | 96,9 % | 31,3 % |
11-А | 37 | 8,2 | 3 | 2 | 0 | 94,6 % | 37,8 % |
Разом | 603 | 7,4 | 15 | 30 | 0 | 95 % | 29,6 % |
У цілому, показник якості знань по закладу освіти зріс на 4,4% у порівнянні з минулим навчальним роком, збільшилась кількість предметів, де успішність 100%; немає неатестованих учнів, зменшилася кількість учнів з початковим рівнем знань. Це пов’язано з тим, що учні навчалися за дистанційною формою навчання, можна було якісно провести уроки та оцінити учнів відповідно до їх знань та компетентностей. Об’єктивними чинниками, що плинули на успішність школярів, є підвищення мотиваційної основи учнів щодо навчання, тісна взаємодія батьків із вчителями, своєчасне повідомлення вчителями батьків про рівень успішності дітей через щоденники та відповідна реакція батьків на навчання дітей.
Аналіз якості рівня навчальних досягнень учнів показує, що є необхідність контролю з боку адміністрації закладу за рівнем навчальних досягнень учнів, роботою педагогів щодо підвищення якості надання знань. Вчителям, які викладають навчальні предмети, необхідно стимулювати учнів до якісного навчання, викликати в учнів інтерес до свого предмету та більш вимогливо підходити до підготовки та викладання предмета, використовувати новітні технології навчання, готувати учнів до складання ДПА.
Виходячи з вищевикладеного
НАКАЗУЮ:
1. Вважати якість навчальної роботи школи за підсумками 2022/2023 навчального року задовільною.
2. Заступнику директора з навчально-виховної роботи Обіходенко Т.О.:
2.1. Тримати на контролі: дотримання Критеріїв оцінювання навчальних досягнень учнів у системі загальної середньої освіти, Інструкції з ведення класного журналу учнів 5- 11(12)-х класів загальноосвітніх навчальних закладів, Положення про золоту медаль «За високі досягнення в навчанні» та срібну медаль «За досягнення в навчанні»; оцінювання результатів навчальних досягнень учнів на позитивному принципі з урахуванням рівня їх досягнень.
2.2. Забезпечити додаткову роз'яснювальну роботу щодо дотримання Критеріїв оцінювання навчальних досягнень учнів у системі загальної середньої освіти, Інструкції з ведення класного журналу учнів 5-11(12)-х класів загальноосвітніх навчальних закладів.
Серпень 2023 року
2.3. Впроваджувати поряд із традиційними формами оцінювання навчальних досягнень школярів рейтингову систему.
Серпень 2023 року
2.4. Активізувати індивідуальну консультаційну роботу зі старшокласниками, спрямовану на поглиблення знань з базових дисциплін.
Упродовж І семестру 2023/2024 навчального року
3. Керівникам методичних об’єднань::
3.1. Ретельно проаналізувати результати навчальних досягнень учнів, виявити причини коливань та сприяти їх вирішенню.
Серпень 2023 року
3.2. Спрямувати роботу вчителів на підвищення рівня навчальних досягнень учнів шляхом формування в них навичок самостійної роботи, закріплення знань; активніше використовувати на уроках інноваційні форми та методи навчання.
Упродовж І семестру 2023/2024 навчального року
4. Класним керівникам 1-11 класів:
4.1. Довести до відома батьківської громадськості підсумки навчальних досягнень учнів за 2022/2023 навчальний рік.
Червень 2023 року
4.2. Скласти рейтинг учнів класу за підсумками навчальних досягнень учнів у 2022/2023 навчальному році, а також аналіз у порівнянні з минулим навчальним роком та довести до відома батьків на зборах.
Серпень 2023 року
4.3. Посилити контроль за учнями, які потребують особливої уваги, повідомляти батьків про успіхи в навчанні їх дітей.
Упродовж 2023/2024 навчального року
5. Учителям-предметникам:
5.1. Використовувати інноваційні форми контролю за рівнем засвоєння навчального матеріалу.
Постійно
5.2. Залучати учнів до активної діяльності під час формування нових знань.
5.3. Під час організації освітнього процесу вчителям на кожному уроці слід особливу увагу приділяти завданням на формування в учнів умінь аналізувати, порівнювати та узагальнювати навчальний матеріал на всіх етапах уроку. Постійно
5.4. Застосовувати на уроках проектні технології, завдання на розвиток критичного мислення, дослідницько-пошукові завдання, тестові форми.
(Постійно)
6. Наказ розмістити на офіційному сайті гімназії.
7. Контроль за виконанням даного наказу покласти на заступника директора навчально-виховної роботи Обіходенко Т.О.
Директор Ольга ГРИЦЕНКО
Н А К А З
13.06.2023 № 107
Про виконання навчальних програм в
5-11 класах у 2022-2023 навчальному році
Керуючись Законами України “Про загальну середню освіту”, “Про освіту”, Державним стандартом освіти, рекомендаціями МОН України (лист МОН України від 18.02.08 р. № 1/9-83), листа МОН України «Щодо методичних рекомендацій викладання навчальних предметів у загальноосвітніх навчальних закладах», Інструкцією з ведення класного журналу учнів 5-11 (12) класів загальноосвітніх навчальних закладів, затверджених наказом МОН України № 496 від 01.06.08 р., відповідно річного плану роботи, плану контролю за якістю навчально - виховної роботи та з метою забезпечення необхідного рівня загальноосвітньої підготовки школярів, розвитку їх здібностей, талантів, якості викладання навчальних дисциплін у школі була проведена перевірка виконання навчальних програм та практичного мінімуму письмових робіт здобувачами освіти школи у 2022-2023 навчальному році. Для цього були звірені календарно-тематичні плани, навчальні програми та записи на сторінках класних журналів, перевірені зошити для контрольних, практичних, лабораторних робіт, класні журнали, проведений моніторинг знань учнів з предметів базового компоненту, відвідані уроки.
Перевірка показала, що вчителями школи в 2022-2023 навчальному році теоретична та практична частини навчальних програм в 1-11 класах виконані на 100 %. Перевірка виконання навчальних програм в 5-11 класах проводилася з усіх предметів.
Відвідані уроки вчителів української мови та літератури вчителів Гунченко Г.Я., Нікіфорової Л.В. показали, що вони досконало знають програмовий матеріал і володіють методикою викладання предметів, дотримуються таких принципів навчання, як доступність, науковість, проблемність, зв’язок з життям. Під час відвідування уроків Мельник Н.В., яка працює вчителем перший рік, було виявлено, що вчитель мало оцінює учнів під час уроку. Таким чином в журналі мала накопиченість оцінок. Але вчитель швидко реагує на рекомендації щодо ведення документації і усуває недоліки.
Під час перевірки виконання програм із зарубіжної літератури були відвідані уроки Кобус О.А., яка добір і організацію навчального матеріалу уроку здійснює на основі поєднання особистісно-зорієнтованого, комунікативно-діяльнісного та соціокультурного підходів, формує стійку мотивацію вивчення літератури, відчуття краси та виразності художнього слова, розвивала в учнів уміння сприймати літературний твір як явище мистецтва у єдності його змістових та формальних особливостей. Але, нажаль, успішність та якість знань учнів з цього предмету не дуже висока.
Перевірка виконання програм з іноземної мови проводилась шляхом відвідування уроків, перевірки аудіювання, говоріння як необхідних засобів розвитку мовлення в учнів на всіх етапах навчання. Слід відзначити, що вчителі Єршова Н.М., Кострюкова Т.О., Савенко А.П. активно працюють над засвоєнням учнями нових лексичних одиниць, сприяють розвитку мовлення в учнів та зацікавлення в навчанні. Використовування аудіювання під час уроків вище означених вчителів допомагає урізноманітнювати форми та засоби викладання, дозволяє учням поповнювати свій словниковий запас, підвищувати рівень володіння іноземною мовою.
При вивчені виконання програм з математики були відвідані уроки вчителів Сагайдак Л.В., Пишманцевої Н.М., які працюють над засвоєнням учнями знань, способів міркування, створюють педагогічні ситуації, що стимулюють самостійні відкриття учнями математичних фактів, приділяють увагу створенню найсприятливіших умов для навчання, виховання і розвитку учнів, обов’язково враховуючи їхні індивідуальні нахили, здібності, інтереси. Опрацьовуючи навчальний матеріал, більшість часу вчителі відводять для розв’язування тренувальних вправ і задач.
Календарні плани вчителя хімії Мосіяш О.М., кількість лабораторних та практичних робіт, тематичних оцінювань відповідають програмі та методичним рекомендаціям Міністерства освіти і науки щодо викладання хімії в 2022-2023 навчальному році. Тематичні атестації проводяться в різних формах: усне та письмове опитування, контрольна робота, тестування тощо. Є відповідність між рівнем навчальних досягнень за контрольні зрізи та останніми тематичними атестаціями.
Під час відвідування уроків фізики вчителю Подольчаку С.М. було рекомендовано при підготовці до уроків орієнтуватися не тільки на засвоєння природничо-наукових знань, а й на формування здатності застосовувати здобуті в школі знання в різних життєвих ситуаціях, розв’язувати поставлені проблеми науковими методами. Недоліком у викладанні фізики є і недостатній рівень роботи з обдарованими Треба відмітити низьку якість знань з предметів.
З біології у 6-11 класах програми виконані на 100 %. Вчитель біології Мусіч О.І. провела необхідну кількість лабораторних, практичних робіт і по 1 контрольній роботі в кожному класі. Навчальний процес вчитель організовує таким чином, щоб учні самі для себе відкривали процеси, що відбуваються в рослинному організмі, та відчували потребу дізнатися, які особливості будови рослинного організму забезпечують його функціонування та пристосування до умов середовища. Але в своїй роботі вчитель мало уваги приділяє роботі з обдарованими дітьми. Також рекомендовано детально опрацювати інструкцію з ведення класних журналів.
Рівень навчальних досягнень учнів з природознавства ( 5 класи) та географії (6-10 класи) був перевірений під час відвідування уроків вчителя Валявської Н.Г. Перевірка показала, що учні вільно володіють термінами, поняттями, теоретичним матеріалом, орієнтуються серед географічних закономірностей, вміло пов'язують закономірності природи з практичною діяльністю людей.
Шкільні курси історії та правознавства викладає Озерна О.Д., Матюшенко Д.В. Вчителі проводять уроки відповідно до навчальної програми та календарно-тематичного планування.
Вчитель фізичної культури Кривич Т.В. при викладанні предмету керується державною програмою розвитку фізичної культури і спорту в Україні, доктриною “Здоров'я дитини – здоров'я нації”, дотримуються мети збереження і зміцнення здоров'я учнів, розвитку основних якостей та рухових здібностей.
Опанування предмета «Захист України» проводиться сумісно для юнаків та дівчат. Вчитель Гриценко М.П. має великий об’єм знань, матеріалом володіє у повній мірі.
Вчитель образотворчого мистецтва Дзюба О.В. спрямовує навчальний процес на збереження індивідуальності та розвиток творчої особистості кожного учня, на збагачення емоційно-естетичного досвіду учнів під час сприймання навколишнього світу і практичної діяльності. Протягом семестру вчитель проводив різноманітні тематичні виставки робіт учнів. Але слід зазначити низький рівень знань учнів з предмету.
Вивчення трудового навчання здійснюється в 5-11 класах за тими ж навчальними планами та програмами, що і в попередньому році. Викладання трудового навчання відбувається окремо для хлопців та дівчат. В 5-6 класах вчителі знайомлять учнів з проектно-технологічною діяльністю з опорою на знання з основ наук на рівні предметно-практичної діяльності. Уроки трудового навчання в шкільних майстернях будуються таким чином, щоб не тільки навчити учнів прийомів роботи, формувати уміння і навички їх виконання, а й виховувати в них повагу до праці людей і людей праці, бережливе ставлення до матеріальних засобів і природних ресурсів, творчий підхід до будь-якого поставленого перед ними трудового завдання.
З усіх предметів базового компоненту навчальних планів протягом семестру проводилось повторення навчального матеріалу.
Виходячи з вищевикладеного,
НАКАЗУЮ:
1. Роботу з виконання державних програм предметів інваріантної та варіативної складових навчального плану вважати виконаними.
2. Заступникам директора з навчально-виховної роботи Обіходенко Т.О., Матюшенко Д.В.
2.1. Продовжити роботу з реалізації зауважень, які були отримані вчителями під час перевірки виконання програм.
2.2. Продовжувати організацію якісної заміни уроку відповідно фаху відсутніх вчителів.
2.3. Контролювати стан виконання навчальних програм протягом 2023-2024 навчального року.
2.4. Скласти графік контрольних робіт, тематичного оцінювання, практичних та лабораторних робіт з урахуванням виконання практичної частини програм у 2023-2024 навчальному році.
3. Керівникам методичних об'єднань:
3.1. На засіданні методичних об'єднань вчителів початкових класів, природничо - математичного, гуманітарного циклу обговорити та проаналізувати результати проведення контрольних робіт, ширше впроваджувати в практику по елементний аналіз контрольних робіт, намітити шляхи покращення рівня навчальних досягнень учнів з предметів.
3.2. Розробити питання для підвищення й удосконалення педагогічної майстерності вчителів.
3.3. На засіданнях методичних об'єднань школи обговорити та проаналізувати підсумки наказу для підвищення якості знань та умінь учнів.
2. Учителям:
4.1. При складанні календарних планів на 2023-2024 навчальний рік дотримуватись виконання теоретичної та практичної частин програм, спланувати повторення навчального матеріалу.
4.2. Під час проведення уроків використовувати активні форми роботи, поліпшити роботу з обдарованими дітьми, використовувати нові інформаційні технології навчання.
4.3. Продовжити повторення навчального матеріалу предметів базового компоненту під час уроків з метою систематизації знань учнів та підготовки їх до річних контрольних робіт та державної підсумкової атестації.
4.4. Чітко планувати та неухильно дотримуватися змісту навчальної програми та її вимогам до виконання практичного мінімуму, не допускаючи перевантаження учнів.
4.5. При плануванні враховувати наявність адміністративних контрольних робіт та не збільшувати кількість робіт практичного мінімуму.
4.6. Для подальшого поліпшення інтересу учнів до вивчення предметів практикувати використання сучасних методик ведення уроку (урок-лекція, урок-конференція, урок-диспут).
4.7. Вчителям предметів художньо-естетичного циклу підсумкове оцінювання навчальних досягнень учнів здійснювати за критеріями та державними вимогами до рівня загальноосвітньої підготовки учнів, базуючись на позитивному ставленні до кожного учня, враховуючи індивідуальні здібності та потреби самовираження у художній діяльності.
4.8. Вчителям предметів, винесених на зовнішнє незалежне оцінювання, разом із традиційними формами перевірки знань і умінь учнів включати тестові форми контролю, використовуючи все розмаїття форм тестових завдань.
3. Контроль за виконанням наказу покласти на заступників директора з навчально-виховної роботи Обіходенко Т.О., Матюшенко Д.В.
Директор Ольга ГРИЦЕНКО
У 2022-2023 навчальному році учні школи приймали участь у відбіркових та фінальних турах предметних олімпіадах, у обласній олімпіаді і отримали такі результати:
- Відбіркові тури міських олімпіад:
№ з.п. | ПІБ учня | Клас | Предмет | ПІБ учитель |
І місце | ||||
1. | Каліберда Анастасія | 8-Б | хімія | Дейнега Т.В. |
2. | Філатов Єгор | 6-А | математика | Пишманцева Н.М. |
3. | Ляпченко Денис | 6-Б | трудове навчання | Гриценко М.П. |
4. | Бокач Єгор | 8-Б | трудове навчання | Гриценко М.П. |
5. | Мамедов Равшан | 8-А | трудове навчання | Гриценко М.П. |
6. | Кухтій Ілля | 9-А | трудове навчання | Гриценко М.П. |
7. | Довгополий Артем | 10-А | трудове навчання | Гриценко М.П. |
8. | Недбаєвська Вікторія | 10-А | географія | Валявська Н.Г. |
ІІ місце | ||||
1. | Каліберда Анастасія | 8-Б | українська мова | Гунченко Г.Я. |
2. | Бердник Анна | 8-А | географія | Валявська Н.Г. |
3. | Кухтій Ілля | 9-А | географія | Валявська Н.Г. |
ІІІ місце | ||||
1. | Кухтій Ілля | 9-А | біологія | Каліта О.В. |
2. | Замуруєв Кирило | 7-А | хімія | Дейнега Т.В. |
3. | Дзюба Кіра | 7-А | хімія | Дейнега Т.В. |
4. | Мосякова Кароліна | 8-Б | українська мова | Гунченко Г.Я. |
5. | Стреколовський Федір | 11-А | англійська мова | Кострюкова Т.О. |
6. | М’ясников Денис | 9-А | географія | Валявська Н.Г. |
7. | Рослік Софія | 10-А | географія | Валявська Н.Г. |
Фінальний тур міські олімпіади:
№ з.п. | ПІБ учня | Клас | Предмет | ПІБ учитель |
І місце | ||||
1. | Каліберда Анастасія | 8-Б | хімія | Дейнега Т.В. |
2. | Філатов Єгор | 6-А | математика | Пишманцева Н.М. |
3. | Бокач Єгор | 8-Б | трудове навчання | Гриценко М.П. |
4. | Мамедов Равшан | 8-А | трудове навчання | Гриценко М.П. |
5. | Кухтій Ілля | 9-А | трудове навчання | Гриценко М.П. |
6. | Довгополий Артем | 10-А | трудове навчання | Гриценко М.П. |
ІІ місце | ||||
1. | Ляпченко Денис | 6-Б | трудове навчання | Гриценко М.П. |
ІІІ місце | ||||
1. | Недбаєвська Вікторія | 10-А | географія | Валявська Н.Г. |
Обласна олімпіада:
№ з.п. | ПІБ учня | Клас | Предмет | ПІБ учитель |
ІІІ місце | ||||
1. | Довгополий Артем | 10-А | трудове навчання | Гриценко М.П. |